Найактуальніші фейки цього дня, розвінчені фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

Війну можна завершити одним дзвінком Байдена Зеленському

Маніпуляція. Розвідник США Скотт Ріттер заявив, що Україна залежить від постачання зброї. Якщо США припинить підтримувати українських військових, то Зеленський не буде ухвалювати небезпечних рішень. Байдену достатньо зателефонувати Зеленському, щоб все припинити. 

Скотт Ріттер неодноразово просував у своїх інтерв’ю російські наративи та дезінформацію стосовно війни. Теза: «все можна припинити сьогодні, якщо Байден зателефонує Зеленському» – це маніпуляція.

Українські військові захищають свої території. Все можна припинити, якщо росія виведе свою армію з України.

На Харківщині розбили HIMARS

Фейк. У соцмережах поширили фото, яке нібито підтверджує, що під Харковом російські військові розбили американські реактивні системи залпового вогню HIMARS.

За даними СтратКому Збройних сил України, українські військові втратили військову вантажівку та гаубицю під час боїв за Сєвєродонецьк та Лисичанськ. На фото, яке поширюють у соцмережах вантажівка Oshkosh, а росіяни намагаються видати його за HIMARS.

Термінова евакуація жителів Одеської області

Фейк. У мережі розповсюджують фейк, що нібито у працівників СБУ є інформація про екстрену евакуацію всіх мешканців Одеської області.

Речник Одеської ОВА Сергій Братчук зауважив, що «раптова евакуація з Одеси та області» – це фейк, щоб підняти панічні настрої серед населення. Ситуація на Одещині контрольована, не маючи успіхів на бойовому фронті, ворог намагається вплинути на людей чутками.

Серед усієї зброї, яке надходить від країн-партнерів, лише 30-40% доходить до фронту

Маніпуляція. Про це йдеться у фільмі «Arming Ukraine» американського телеканалу «CBS News», який анонсували російські пропагандистські медіа. У фільмі розповідається, що більшість зброї йде на чорний ринок. Тому варто створювати систему нагляду за зброєю. 

Варто зазначити, що у стрічці беруть коментар у керівника одного з приватних фондів допомоги Україні — литовського волонтера Йонаса Охмана. Однак коментар ще за квітень 2022 року. Тоді чоловік заявив, що тільки 30-40% відсотків поставок доходять до фронту.

Радник глави Офісу президента України Михайло Подоляк відреагував на фільм телеканалу «CBS». Він зауважив, що це пропаганда, яка має на меті дискредитувати Україну серед країн, що допомагають. 

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба закликав американський телеканал «CBS News» провести внутрішнє розслідування щодо фільму. 

Також, сьогодні, 8 серпня «CBS News» опублікували твіт, що доопрацюють фільм, оскільки деякі дані вже встигли застаріти.

Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот “Перевірка”. Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.