Найактуальніші фейки цього дня, розвінчені фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

Міжнародна правозахисна організація Amnesty International опублікувала звіт, в якому йдеться про те, що українські військові, базуючись у житлових районах, наражають на небезпеку мирне населення

Маніпуляція. Організація зазначає, що ця тактика порушує міжнародне гуманітарне право. 

Виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Павліченко назвав матеріал маніпулятивним: «Amnesty «забули» про суттєві чинники, які просто нівелюють написане ними, відтак, це маніпулятивне поводження з інформацією. Про те, чи мали й мають вони доступ до окупованої орками території, і, відтак, паралельного об’єктивного збору інформації, теж їх запитаємо». Наразі вже готується ґрунтовний аналіз щодо звіту.

Ганна Маляр також заявила на брифінгу, що доповідь Amnesty International не враховує низку факторів війни. Що ЗСУ можуть розміщувати в містах системи ППО для захисту, що місцева влада регулярно проводить евакуацію населення в разі загрози, хоча й не всі мешканці погоджуються на евакуацію. 

Також звіт прокоментував радник глави Офісу Президента України Михайло Подоляк та міністр оборони Олексій Резніков.

Хакери Adrastea зламали базу даних найбільшого в Європі виробника ракет

Фейк. Про це повідомляє сайт Security Affairs. Хакери заявляють, що викрали 60 ГБ конфіденційної інформації про співробітників MBDA та виставили її на продаж. 

Adrastea позиціонує себе як група незалежних фахівців та дослідників у галузі кібербезпеки.

Італійський підрозділ MBDA у своєму пресрелізі спростував інформацію про злом. Компанія пояснила, що хакери отримали дані із зовнішнього жорсткого диска, однак не проникали в корпоративну мережу. Інформація, яку вони дістали, не є секретною чи конфіденційною. У MBDA зауважили, що Adrastea спочатку вимагали викуп, але отримали відмову.

Зеленський вирішив замінити пам’ятник Катерині II на пам’ятник американському порноактору Біллі Геррінґтону

Маніпуляція. Таку інформацію поширює російське медіа: «Украина.ру».

Наразі дві петиції із пропозицією знести пам’ятник Катерині II в Одесі набрали 25 тисяч підписів. В одній просто пропонують знести його, а в іншій – замінити на актора. 

Зеленський відповів на них. Пам’ятник Катерині ІІ визнається пам’яткою місцевого значення, тож розпоряджатися його долею може виключно місцева влада.Тому Президент звернувся до міськради Одеси для розгляду цього питання.  

В Іспанії, через русофобію, в росіянки забрали дітей

Фейк. Таку інформацію розповіли у російській програмі «Время». Головна героїня сюжету, мати двох дівчат, Олена Ланг повідомила, що її доньки навчаються у приватній школі у Барселоні. Одного разу Олені зателефонували та сказали, що вона більше не має батьківських прав. Жінка вважає, що це трапилося через війну в Україні, тому що росіян всі ненавидять.

Справді дівчат забрали, але не через русофобію, як пишуть російські ЗМІ. Учителі помітили, що дівчата часто прогулюють уроки, запізнюються, носять «неналежний» одяг і ведуть дивні для дітей такого віку розмови. Кілька разів їх забирали зі школи чоловіки, які не перебувають із ними в родинних стосунках, хоча за словами мами – це друзі сім’ї. 

«The Insider» знайшов цю історію в іспанському онлайн-виданні «Público» та шведській газеті «Neue Zürcher Zeitung». 

Маму позбавили батьківських прав ще й через неточності в документах про народження дітей та сумнівну версію переїзду родини до Барселони.

Сама історія досить не проста. Інформації, зібраної медійниками, недостатньо для того, щоб зробити висновки, хто має рацію.

Що точно відомо: шведське та іспанське медіа жодного разу не згадали русофобію. Її додумали в російському сюжеті. 

Мешканці Херсона мають сплачувати за воду в рублях

Фейк. Таку інформацію опублікував заступник Голови Херсонської обласної ради Юрій Соболевський на своїй сторінці у Фейсбук. Він показав фото рахунків комунального підприємства за червень. На фото видно: нарахування йде в рублях, а банківський рахунок в «Альфа банку» починається з «RU». 

Однак сплатити за цими реквізитами неможливо. В «Альфа-банку Україна» спростовують відкриття подібного рахунку. Зазначені реквізити не існують.

Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот “Перевірка”. Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.