Найактуальніші фейки цього дня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті

Обкладинка видання FRANCE TIREUR «Зеленський — король поганої гори»

Фейк. До нас в бот «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити, чи дійсно у видання вийшла обкладинка з Президентом України Володимиром Зеленським.

Російські Telegram-канали описують обкладинку наступним чином:

Зеленський на купі трупів українських солдатів стежить за тим, що відбувається між Китаєм та Росією.

Проте ця обкладинка — фейк.

Насамперед ми перевірили безпосередньо сайт французького видання і виявили: під номером 71 вийшла не лише інша обкладинка, а й інакша тема журналу.

Колаж Gwara Media

Хочемо звернути увагу на те, що датою випуску примірника з Володимиром Зеленським вказано 21 березня, ще й з граматичною помилкою — в написі відсутній артикль «Le».
Насправді №71 вийшов 22 березня. Фейкова обкладинка з’явилася у російських пабліках в той же день.

На обкладинці оригінального номера зображено французького телеведучого Сиріла Хануну.

Подобається матеріал? Долучайся до Спільноти читачів та допомагай нам боротися з російською пропагандою!

На даху однієї зі зруйнованих багатоповерхівок Запоріжжя знаходиться ракета, що не здетонувала

Фейк. 22 березня росіяни влучили у дві багатоповерхівки Запоріжжя. Через декілька годин після влучання українськими Telegram-каналами та деякими ЗМІ стали розповсюджуватися фото, на яких зображена частина нездетонованої ракети, що стирчить у даху.

Фото на сайті видання РІА-Мелітополь

Новина спричинила паніку і в самому місті, й в соцмережах. Проте це фейк.

Ввечері стало відомо, що на фото зображено геліосистему для підігріву води, про це повідомило Суспільне Запоріжжя:

У Запорізькій ОВА спростували інформацію про нездетоновану ракету на даху однієї зі зруйнованих багатоповерхівок. «За допомогою аерозйомки нам вдалося з’ясувати, що насправді на даху — сонячна панель», — зазначили в адміністрації.

Ми знайшли подібний до фото сонячний колектор у відкритому продажі.

Тож вкотре закликаємо довіряти лише перевіреним джерелам інформації.

Радянський танк Т-62M перевершує західну військову техніку

Фейк. 22 березня російський інфопростір спалахнув повідомленнями, що радянський модифікований танк Т-62М перевершує західну військову техніку.

Ці матеріали ґрунтуються на статті видання Millitary Watch «Новий варіант російського танка Т-62 створений для боїв XXI сторіччя: чи буде він ефективним в Україні?». Хочемо одразу звернути увагу, що ілюструючи цю «переможну» новину видання «5 канал» не використало фото танків Т-62М. Ті мають п’ять здвоєних литих опорних катків, напрямне переднє і ведуче заднє колеса по кожному борту. В той час як на зображенні танки мають 6 основних катків та додаткові.

Танк Т-62
Т-80

До того ж ми знайшли оригінальну серію фото, які були зроблені у 2020 році в Росії на Центральній базі збереження техніки Східного військового округу.

Як бачимо, самі ж ТАСС зазначають, що на світлині зображений танк Т-80.

Але просуваємося далі: щодо самого видання Millitary Watch, то, згідно з оцінкою фактчекерів з Media Bias Fact Check, видання має низьку кредитабельність, адже не має прозорого власника, у статтях не зазначені автори, до того ж більшість матеріалів містять російську пропаганду.

Інформація про міць танків Т-62М вже була в російській пресі у жовтні 2022 року, її доводи й тоді були запозичені у видання Millitary Watch. 22 березня новина отримала «друге життя» та з’явилася вже на тлі того, що окупанти почали розконсервацію своїх Т-55 та Т-54.

Хоч така стаття про нібито переваги танків Т-62М справді існує, проте воювати на них із західними танками автори статті не пропонують:

Танки [Т-62М] на українському театрі воєнних дій переважно використовувалися для підтримки піхоти, а не для боротьби з іншими танками.

Більше детально аналіз танку Т-62М зробило видання Defence Express у своїй статті від 23 березня: рашисти заявили, що мають танки крутіші за Abrams та Leopard, і цей варіант відверто комічний.

Сумське управління культури розмістило на своєму сайті відео, де російському бійцю перерізають горло (18+)

Фейк. До нас в бот «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити, чи дійсно Сумське управління культури розмістило на своєму сайті відео, де російському бійцю перерізають горло. До скриншота надавався текст:

На відео нацисти, що остаточно з’їхали з глузду — ріжуть горло полоненому російському бійцю. Наприкінці ролика вони обіцяють прийти по Зеленського.

Ми перевірили запит і з’ясували: на сайті Сумського управління культури це відео було розміщене 16 березня 2023 року під назвою «Патріоти України імені Богдана Хмельницького». Задля роз’яснення ситуації ми звернулися за коментарем у Facebook Сумського управління культури з наступним запитом:

1. Чи офіційний сайт Сумського Управління культури має адресу http://kultura.sm.gov.ua?
2. Чи розмішували ви на сайті Сумського управління культури наступне відео «Патріоти України імені Богдана Хмільницького» від 16.03.2023 року?

У відповідь отримали наступне:

1. Так, офіційний сайт http://kultura.sm.gov.ua/
2. Вказане відео/публікацію управління культури не розміщувало.


Отже, хоч сайт і належить Сумському управлінню культури, ймовірніше за все, він зазнав хакерської атаки. Провокативне відео з сайту прибрали.

Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції й пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Історія була створена в рамках проєкту «Локальні історії громад. Трансформація та стійкість: Харків» за підтримки Європейського фонду за демократію. Зміст публікації не виражає думку EED і є рішенням виключно його авторів, редакції Gwara Media.