Найактуальніші фейки цього тижня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті

17.04.2023

Фейк. Українські біолабораторії заразили дітей в Луганську туберкульозом через гроші

11 квітня співголова російської Комісії з розслідування діяльності американських біолабораторій в Україні Ірина Ярова повідомила, що її організації вдалось зафіксувати акт біотероризму, вчиненого українцями. За її словами, українці нібито розкидували на території однієї з Луганських шкіл фальшиві купюри, попередньо заразивши їх штамом азійського туберкульозу.

Що цікаво, нам вдалося знайти цю «новину» у російських ЗМІ ще й у 2020 році.

Насправді це фейк. Фактчекери Gwara Media дослідили «трансформацію» новини – детальніше читайте в нашому розслідуванні.

18.04.2023

Фейк. У Полтавських магазинах продають великодні набори для яєць зі свастикою

Мережею шириться відео, на якому нібито в одному з магазинів Полтави продають набори для яєць зі свастикою.

Проте це черговий фейк.

По-перше, інформація шириться винятково російськими пропагандистськими джерелами.

По-друге, ми не знайшли жодного підтвердження наявності в Україні, зокрема у Полтаві, такого «набору» у перевірених та місцевих джерелах.

По-третє, у назві «товару» помилка: російське слово «Светлое» перекладається українською як «Світле». Тоді як на товарі бачимо вигадане «Світлє».

По-четверте, коректною була б назва «Великодній набір», а не «Пасхальний набір». Оскільки в Україні свято, присвячене воскресінню Ісуса Христа, має назву Великдень.

Також зазначимо: фото зроблене так, аби унеможливити геолокацію цього фото.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

19.04.2023

Фейк. На обкладинці британського видання THE NEW EUROPEAN зображено Володимира Зеленського, який сидить на колінах у Далай-лами

Твіттером шириться допис, на якому Президент України Володимир Зеленський сидить на колінах у Далай-лами, а поруч стоїть прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак. І підпис: скільки британці готові сплатити за вирішення української кризи.

Перед нами черговий фейк.

Задля того, аби спростувати цей фейк, достатньо пересвідчитися, що на офіційній сторінці видання THE NEW EUROPEAN під зазначеним на фото номером 337 вийшов геть інший випуск. Тим паче на оригінальній обкладинці зазначають період виходу примірника, а саме: 20-26 квітня 2023 року. Тоді як на фейковій обкладинці зазначений тільки місяць квітень.

До того ж на оригіналі видання у лівому нижньому куті відсутній штрих-код, що є на фейковому примірнику.

20.04.2023

Фейк. Українських школярів закликають скласти ЗНО, аби уникнути відправлення на Бахмут

У бот «Перевірка» надійшло декілька запитів, пересланих з Telegram-каналу «🇺🇦 Open Ukraine| Открытая Украина», де просять перевірити, чи дійсно українські сайти розмістили для учнів старшої школи заклик звертатися до репетиторів, адже у разі провалу в складанні ЗНО випускник може поїхати до Бахмута у складі української армії.

Хочемо заспокоїти майбутніх випускників та їхніх батьків: подібні оголошення — фейк.

По-перше, ми знайшли сайт, скриншот з якого використовується у «новині». Це освітня онлайн-платформа Learning.ua, на якій відсутні будь-які заклики складати ЗНО, аби «вибрати життя».

По-друге, в оголошенні вказано, що випускнику варто підготуватись до зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО). Проте у 2022 та 2023 рр. українські школярі складають підсумкові іспити у форматі національного мультипредметного тесту (НМТ). Така форма оцінювання затверджена наказами МОН у 2022 та у 2023 рр. відповідно.

По-третє, у третьому рядку реклами звернення відбувається до однієї особи: «підготуйся». У той час як в останньому рядку фейкороби звертаються до декількох осіб: «виберіть».

21.04.2023

Фейк. Обкладинка Charlie Hebdo, на якій зображено Гітлера, що вистрибує з тунелю «Швейцарського кредиту» в золоті гори

Проросійські Telegram-канали поширюють ще одну фейкову обкладинку спецвипуску французького журналу Charlie Hebdo, що нібито присвячена події, яка сталася 18 квітня 2023 року. Саме тоді комітет із бюджету Сенату США оприлюднив у Вашингтоні результати розслідування, згідно з яким банк Credit Suisse продовжував обслуговувати рахунки нацистських злочинців і в XXI столітті, деякі з них — аж до 2020 року.

На обкладинці журналу Charlie Hebdo Гітлер вистрибує з тунелю «Швейцарського кредиту» в золоті гори зі словами: «Одна країна, один фюрер, один банк!».

Проте це фейк.

Ми перевірили сайт видання Charlie Hebdo: під номером 1605 видання ще не вийшло, адже останнє, датоване 19 квітням, як нібито і фейкове, має номер 1604.

До того ж на штрих-коді фейкороби припустилися помилки й зазначили чинний номер 1604. На основі нашого досвіду можемо зробити висновок: видання Charlie Hebdo має найбільшу кількість фейкових обкладинок у російському інфопросторі.

21.04.2023

Маніпуляція. «Виходимо з НАТО! Дамо миру шанс!»: протести у Празі проти підтримки чеським урядом України

До нас у бот «Перевірка» надійшло декілька запитів перевірити, чи дійсно в Празі люди вийшли на вулиці, аби протестувати проти участі в альянсі НАТО.

Проте цього разу ми маємо приклад маніпулятивної подачі новини. 

Ми знайшли повідомлення про цю акцію напередодні 14 квітня: вона описується як «Протест проти бідності»

16 квітня тисячі чехів дійсно вийшли на протест, закликаючи уряд піти у відставку і протестуючи проти високої інфляції та цін на енергоносії.

Описуючи події у Празі від 16.04.2023 The Washington Times зазначили:

«Інфляція [у Чехії — ред.] була високою, але в останні місяці знизилася, впавши до 15% у березні, порівняно з 16,7% у лютому та 17,5% місяцем раніше».

Зазначимо: цей протест, як і березневий, організувала позапарламентська політична партія PRO (зареєстрована у 2022-му році). PRO виступила з критикою уряду прем’єр-міністра Петра Фіали за його вирішення енергетичної кризи, що уразила Європу після вторгнення Росії в Україну понад рік тому.

PRO також звинуватила уряд у порушенні свободи слова в рамках зусиль з протидії дезінформації та закликала його домагатися миру у війні в Україні.

На протесті також були люди з антинатовськими плакатами, але вони не були в більшості.

Лідер PRO Йіндріх Райхл під час демонстрації заявив, що всі, хто зібрався на площі, виступають на захист Чехії:

«За допомогою ненасильницького громадянського протесту ми хочемо змістити коаліційний уряд Петра Фіали».

За його словами, демонстрація має висловити протест «не лише проти економічної бідності, а й проти моральної бідності». Він також висловився проти запровадження віддаленого голосування під час виборів та проти ухвалення закону про одностатеві шлюби.

У інтерв’ю Euronews одна з протестувальниць Владана Малірова розповіла: 

«Мене хвилює наше майбутнє. Мені здається, що компанії руйнуються, у людей стає все менше грошей, і я справді не знаю, що принесе майбутнє».

Отже, хоч акція протесту дійсно відбулася, вона була антиурядовою: протестувальники виступили проти високої інфляції та цін на енергоносії. Хоч тема України дійсно фігурувала, сам протест не мав антиукраїнський фокус.

21.04.2023

Фейк. Обкладинка німецького журналу Handelsblatt «Нові умови зернової угоди»

Тиждень був щедрим на фейкові обкладинки. Розберемо ще один кейс, цього разу вже німецького видання Handelsblatt. На ній зображено Володимира Зеленського, якого намагаються проткнути ножем.

Ця обкладинка, ймовірно, присвячена подіям, що відбуваються з імпортом українського зерна у країни ЄС. Нещодавно Польща щонайменше до липня призупинила завезення українського зерна, тож наразі через територію країни здійснюється лише транзит сільськогосподарських товарів. Про призупинення імпорту до 30 червня оголосила й Угорщина. Також з 19 квітня ввіз зерна та деяких харчових продуктів з України заборонила Словаччина, зберігши можливість транзиту у треті країни. Рішення про тимчасову заборону на імпорт зі збереженням транзиту планує ухвалити й Болгарія.

Насправді ця обкладинка — черговий фейк. Аби його спростувати, ми перевірили, який вигляд має останній примірник журналу на офіційному сайті видання Handelsblatt.

Останній примірник журналу має номер 78, а обкладинка з Зеленським — 77. Згідно з архівом видання, під номер 77 у Handelsblatt 20 квітня вийшов примірник газети.

Окрім того, обкладинка з «новими умовами зернової угоди» не відповідає загальній стилістиці видання, адже тут використовують здебільшого колажі та ілюстрації, а не карикатури чи шаржі.

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!