Фейк: Європа замерзатиме без російського газу

Юліана Топольник - 19 Грудня 2022 | 18:51

Ще з вересня 2022 року російська пропаганда активно поширює наратив «Європа замерзне без російського газу». У зимовий період читачі стали ще більш вразливими до маніпуляцій на цю тему, тож фактчекери Gwara Media вирішили розібратися, чи є частка правди у наративі РФ.

Як ширяться панічні настрої?

2-го вересня «Газпром» оголосив, що трубопровід «Північний потік», через який постачають російський газ у Європу, припинив роботу на невизначений термін.

За дивним збігом обставин, 5 вересня Telegram-канал «Беспощадный пиарщик» виклав відео, де чоловік із написом «Газпром» на уніформі перекриває газовий вентиль.

Це відео згодом поширили російські, українські та міжнародні ЗМІ. Сам відеоролик набрав багато переглядів на різних платформах: він ширився Youtube, Twitter, Telegram-каналами. 6-го вересня відео з’явилося також у Twitter радника Міністра внутрішніх справ України Антона Геращенка. Деякі ЗМІ, так само, як і Геращенко, написали, що це ролик «Газпрому», через що відео набуло ще більшої популярності.

Насправді ж відео зроблене творчою групою «Артур Ходирєв та Ко» @bratskiyvopros, як і зазначалося у дописі до першої публікації.

Щодо каналу @bratskiyvopros, то він належить групі «Артур Ходирєв та Ко», активно висвітлює класичну прокремлівську позицію та досі не може похвалитися значною кількістю підписників. Як бачимо, це не завадило відеоролику здобути міжнародну славу.

Артур Ходирєв є спеціальним кореспондентом телеканалів «Росія 24», «Санкт-Петербург» та генеральним продюсером компанії AntiArt, що спеціалізується на виробництві кіно- та відеофільмів.

6 вересня 2022 року видання «Фонтанка» опублікувало інтерв’ю, де Ходирєв розповів:

«Створення ролика – особиста ініціатива. Гроші нам ніхто не платив, якщо це цікавить. Зробив із колегою, Ванею Кірєєвим, у звичній для себе формі. Ціль ролика – завжди сам ролик, як мета написання книги – сама книга. Я радий, що в мережі він набув популярності, став метафорою народного ставлення до того, що відбувається в контексті європейського газового самогубства».

Отже, перед нами відеоролик, що був створений з особистої ініціативи та власним коштом журналіста провладного російського каналу. До речі, сам Ходирєв стверджує, що знається на темі фейків. У квітні 2022 року він виступав у якості запрошеного експерта на зустрічі кіноклубу Інституту «Вища школа журналістики та масових комунікацій». Тема виступу — «Як не потрапити до “королівства кривих дзеркал”?».

І хоча сам згаданий відеоролик не має прямого відношення до «Газпропому», у ньому використані кадри з відео, що належить безпосередньо компанії. На слайді нижче ми порівняли кадри з відеороботи «Артур Ходирєв та Ко» із відео «Газпрому» 2019 року. Як бачимо, змінилася тільки кольорокорекція.

Нам не вдалося знайти жодної інформації про претензії «Газпрому» до творчої групи.

Колаж Gwara Media

Відеоробота стала по-справжньому вірусною — її продовжили репостити й використовувати у матеріалах ЗМІ.

До прикладу, 13 вересня The New York Times опублікували статтю під назвою «Цієї зими Путін змусить людей вибирати між опаленням та їжею», де американський журналіст Томас Фрідман ділиться особистою думкою:

«Хоча деякі російські солдати в Україні голосують ногами проти ганебної війни Володимира Путіна, їхній поспішний відступ не означає, що Путін здається. Минулого тижня він, по суті, відкрив абсолютно новий фронт — у сфері енергетики. Путін думає, що знайшов холодну війну, яку може виграти. Він збирається спробувати буквально заморозити Європейський Союз цієї зими, перекривши постачання російського газу та нафти, щоб тиснути на ЄС».

Багато інших іноземних видань розділили цю думку. Росія ж, зі свого боку, усіляко допомагала подібним настроям ширитись. Так, 11 жовтня речниця російського МЗС Марія Захарова заявила:

«У Євросоюзі вже не миються, не перуть одяг, не заправляють [паливом] автівки, не закуповують у нас туалетний папір та не роздягаються вдома».

Скрін повідомлення у каналі Маргарити Захарової

А 12 жовтня голова «Газпрому» Олексій Міллер на Російському енергетичному тижні поділився прогнозами:

«Під час зимового піку холодів у Європі можуть замерзнути цілі міста».

Звісно, інфляція та новини про війну разом із тезами провідних ЗМІ мали чималий вплив на суспільства країн ЄС. Внаслідок цього зріс попит і ціни на пелети та дрова, що також стало основою для фейків з РФ.

Повернення до Середньовіччя: яка ситуація в РФ?

12 жовтня президент РФ Володимир Путін висловив переконання:

«Росія не винна в тому, що європейці, як у Середньовіччі, запасаються на зиму дровами».

Путін уточнив, що Росія готова забезпечувати Європу енергоресурсами восени та взимку — енергетична криза виникає саме через запровадження у країнах ЄС антиросійських санкцій.

Росспівробітництво [Федеральне агентство у справах Співдружності Незалежних Держав, співвітчизників, які проживають за кордоном, та з міжнародного гуманітарного співробітництва — ред.] навіть організували акцію «З Росії з теплом». Відомство запросило європейців приходити до російських будинків «погрітися, випити чаю та підзарядити телефон».

Далі — більше. У жовтні в інфопросторі РФ активно просували меседж, нібито у Європі настільки все погано, що, до прикладу, у Латвії вже спилюють лавки, аби зігрітися.

І хоча такий акт вандалізму дійсно стався у Латвії 26 жовтня, немає жодної достовірної інформації про те, хто та з якою метою це вчинив.

Лише російські пропагандисти, що не були у Латвії, чомусь достеменно знають: ці лавки перетворили саме на дрова і саме «хазяйновиті місцеві мешканці». Деякі російські видання, аби підтвердити такий висновок, посилаються на експертну думку латвійського журналіста Касем Марата:

«Швидше за все, зловмисники керувалися наступною логікою: напередодні європейської зими всі засоби підходять, а зупинкам, якими користуються від сили щодня, особливої шкоди не буде».

Прикметно, що Касем Марата з 2019 року депортовано з Литви — як особу, що становить загрозу національній безпеці країни. Сьогодні він працює шеф-редактором шовіністичного видання Sputnik.

Також важливо розуміти, що деревину з лав не можна використовувати для обігріву через пофарбовану, вкриту лаком поверню, що виділяє токсичні речовини.

Крім цього, російських пропагандистів дивувало, що в супермаркетах ЄС продають дрова, які люди активно купують взимку:

У цьому випадку повідомлення — не фейк. У європейських, так само, як і в українських супермаркетах дійсно продають дрова: їх закуповують, коли їздять на дачу, кемпінг, до заміських будинків або ж на барбекю. Напротивагу знелісненню, це спосіб піклуватися про природу.

Утім, це — приклади лише окремих фейків, що активно поширювались напередодні зими. Російська пропаганда мала свої наслідки: у деяких країнах Європи зафіксували протести, під час яких люди виступали за пом’якшення санкцій щодо РФ із гаслом #starveandfreeze. Зверніть увагу: у країнах ЄС дійсно зріс попит на деревину, адже внаслідок російської агресії зросли ціни й на газ.

Отож, європейці почали частіше купляти дрова і непокояться через ціни, але чи повертає це ЄС «у Середньовіччя»?

Путін кепкує, адже Росія має найбільші запаси природного газу і, в теорії, не може мати проблем з опаленням, проте… що на практиці?

Державний Перший канал із найбільшим охопленням аудиторії в РФ (98,8 % населення країни) пропонує росіянам восени 2022 року долучитися до всеросійської акції «Подаруй Дрова». Вона проходить восьмий рік поспіль — до неї вже доєднались 50 регіонів РФ. Завдяки цьогорічній акції, повідомляють на каналі, вдалося допомогти 110 пенсіонерам, ще 300 чекають у черзі. Постає питання: чи дійсно всього 410 пенсіонерів РФ потребують допомоги з опаленням?

Скрин з сайту Першого каналу РФ

Очевидно, що ні. Адже у самій лише Тверській області громадська ініціатива «Добра справа» сьомий рік поспіль влаштовує акцію зі збору коштів на дрова для незаможних самотніх пенсіонерів. Існує окремий сайт ініціативи — «Подаруй дрова».

Скрин з сайту podari-drova.ru

За інформацією на сайті, проєкт реалізується разом із державними органами соціального захисту населення. Окремої уваги заслуговує експлейнер, кому та навіщо потрібна сировина. З нього ми дізнаємось, що рівень газифікації сільських територій Тверської області становить 35,5 %, отже 64,5 % сільських територій залишаються без газифікації — жителям доводиться опалювати будинок дровами та вугіллям.

Тобто в РФ, що хизується запасами природного газу та загрожує ЄС «замерзанням», 64,5% сільских територій самої лише Тверської області не газифіковані.

Схожа благодійна акція є й у Красноярському краї — її запустила місцева телекомпанія.

Скрин з сайту Красноярської телекомпанії

«Ми вирішили закликати мешканців краю ділитися одне з одним теплом. Газифікація залишається болючою темою для регіону. Деякі мешканці регіону просто не можуть самостійно закупити дрова – пенсіонери, незаможні чи багатодітні сім’ї, сім’ї мобілізованих», — йдеться на сайті телекомпанії.

У цих випадках благодійники допомагають тим, хто не може самостійно опалювати будинок. При цьому потреба у дровах на більшій частині сільських території РФ навіть не піддається сумнівам.

Громадяни Росії настільки призвичаїлися до необхідності закупівлі дров, що на законодавчому рівні навіть закріплена можливість отримувати на це субсидію. Мешканцям будинків з пічним опаленням також надають лісові ділянки для самостійної заготівлі дров. Російська держава, крім іншого, видає дрова родинам мобілізованих, які залишилися без чоловіків. На сім’ю виділяють до десяти кубометрів палива — та тут щастить не всім.

Це аж ніяк не дивує, враховуючи сьогоднішній рівень газифікації регіонів Росії, що становить 71,4%. Варто врахувати, що, наприклад, в Амурській області, де рівень газифікації складає трохи більше 0%, проживають 772 500 людей, у Магаданській — такий самий рівень газифікації при населенні у 136 085 чоловік.

Скрин зі статті Amur life

У 9-ти регіонах Росії рівень газифікації — менший за 10%. Є також досить багато регіонів з відносно низькою газифікацією, хоча і вищою за 10%.

У випадку з РФ забезпечення населення теплом аж ніяк не залежить від видобутку газу в країні.

Так, частка Ямало-Ненецького Автономного Округу в усьому видобутку газу РФ складає 80%, при цьому місцеве населення забезпечене газом лише на 48,3%.

Аби ви зрозуміли, як ситуація виглядає на побутовому рівні, ми використали інфографіку зі статті «Углеводородина». Тут відображена частка домогосподарств, забезпечених газом.

Інфографіка зі статті Углеводородина

Із таким рівнем газифікації зовсім не дивно, що не тільки пересічні мешканці РФ, а й сама держава закуповує дрова у великих обсягах. Згідно з дослідженням видання «Новая газета», приблизні витрати на держзакупівлі дров РФ у 2022 році склали 3 579 млн руб.

Напрошується порада: перед тим, як лякати Європу «Середньовіччям», варто було б витягти із Середньовіччя власне населення.

Що ж насправді у Європі?

Голова Міжнародного енергетичного агентства (МЕА) Фатіх Бірол 11 жовтня написав:

«Попри рекордно високі ціни на природний газ, через різке падіння газових потоків у вересні доходи Росії від експорту газу до ЄС впали порівняно із тим самим місяцем 2021 року. Росія втрачає контроль над ринком ЄС і має обмежені можливості для експорту свого газу в інші країни».

Частка Росії на європейському ринку газу з початку повномасштабного вторгнення впала з 40 до 7,5%. Також 12 грудня голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн під час виступу повідомила:

«Щодо того, що ми встановили зобов’язання про збільшення мінімального наповнення сховищ газу. Наші сховища наразі заповнені більше ніж на 90%. Тож ми перевиконали наше завдання. Це дуже добре. Зараз ми перевищили середній показник заповненості за останні 5 років. Можна підсумувати, що ми готові до цієї зими, не дивлячись на перебої постачань з Росії».

Отже, ЄС накопичив обсяги газу, необхідні для проходження зимового періоду, попри перебої у постачанні блакитного палива з боку Росії.

Тим не менш, вже у 2023 році ЄС може загрожувати дефіцит газу, додала голова Єврокомісії:

«Згідно з аналізом, не дивлячись на запроваджені заходи, наступного року ми можемо зіткнутися з нестачею газу в обсязі до 30 мільярдів кубічних метрів. Вже зроблені кроки допоможуть частково вирішити це, але потрібні ще й інші заходи».

Як приклад швидкої та успішної адаптації ЄС до нових умов можна навести Німеччину. У цій країні 17 грудня запрацював плавучий термінал для зрідженого природного газу (ЗПГ), повідомляють Reuters. Його потужність — 90 кілотон, у майбутньому він зможе забезпечувати газом 50 тисяч домогосподарств на рік.

Усього за п’ять місяців німці проклали 26 км трубопроводу, що з’єднує новий термінал з існуючими мережами. Німеччина сподівається, що до кінця наступного року вона матиме 30 мільярдів кубометрів імпортних потужностей.

«Це перший з п’яти ЗПГ-терміналів, які ми запланували як заміну російського газу. Вони гарантують, що ми за жодних обставин не залишимося без поставок, — заявив канцлер ФРН Олаф Шольц. — Багато хто говорив, що цього року побудувати його неможливо. Та коли ми працюємо разом, ми можемо робити все… це новий темп Німеччини».

Висновки

Військова агресія РФ змусила Європу, що десятиріччями отримувала російський газ, шукати альтернативні джерела енергії. Враховуючи економічні складнощі та рівень бюрократії у ЄС, цей процес не може бути швидким. Та чи замерзне Європа? Чи зміниться до невпізнаваності життя мешканців країн ЄС? Звісно ж, ні.

Насамкінець, дозволимо собі навести промовисту карикатуру німецького видання DW.

Довіряйте лише офіційним джерелам! Нагадуємо: якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка».

карикатура DW
Карикатура DW

Над матеріалом працювала Юліана Топольник

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.