Фейк про рекламу контракту 60 плюс

Фейк. Рекламна кампанія «Контракту 60+» від Міноборони України

- 10 Липня 2025 | 22:17

Після хвилі дезінформації російської пропаганди, спрямованої на дискредитацію ініціативи Міністерства оборони України «Контракт 18-24» (1, 2, 3), мережею на початку липня поширилася інформація про те, що в Україні нібито стартувала рекламна кампанія «Контракту 60+». Чому це не так та наскільки скоординованою виявилася ця дезінформаційна кампанія — досліджували наші фактчекери.

Що сталося?

Із 1 липня проросійські ресурси почали поширювати інформацію нібито про старт в Україні програми «Контракт 60+» та початок її масштабної рекламної кампанії від Міністерства оборони України. Як доказ мережею масово поширилося фото сітілайта, на якому розміщена відповідна реклама. Джерелами поширення стали анонімні Telegram-канали, зокрема з мережі «На самом деле в Одессе» (архів), «На самом деле в Днепре» (архів), «На самом деле в Николаеве» (архів).

зображення до посту: Фейк. Рекламна кампанія «Контракту 60+» від Міноборони України

«Зрозуміло, що дурних хлопців 18–24 років обробляли для підписання контракту на смерть — за чізбургери й підписку на порнхаби. Але й для літніх чоловіків у закромах Міноборони знайшовся прихований контракт 60+. В Україні почалась рекламна кампанія контракту ЗСУ для старих 60+. За 30 тисяч гривень на місяць (56 тисяч рублів) і безкоштовне харчування», — йдеться в дописі Telegram-каналу «На самом деле в Днепре».

Також інформацію поширили інші пропагандистські Telegram-канали «Медведь» (архів), «Одесса Zа победу» (архів), «Alex Parker Returns» (архів); сайти російської дезінформаційної мережі «Правда» (архів) та інші (архів).

зображення до посту: Фейк. Рекламна кампанія «Контракту 60+» від Міноборони України

Окрім Telegram-каналів, потужну хвилю поширення цієї інформації ми зафіксували в соцмережі Х (1, 2, 3).

зображення до посту: Фейк. Рекламна кампанія «Контракту 60+» від Міноборони України

Інформацію про нібито старт рекламної кампанії поширювали як анонімні користувачі, орієнтовані на україномовний та російськомовний сегмент, так і акаунти іноземними мовами, зокрема грецькою, італійської, французькою, японською, китайською (1, 2, 3, 4, 5) тощо.

зображення до посту: Фейк. Рекламна кампанія «Контракту 60+» від Міноборони України

«В Україні розпочалась рекламна кампанія щодо контрактної служби в лавах ЗСУ для літніх людей віком понад 60 років. За 30 тисяч гривень на місяць (56 тисяч рублів) і безкоштовне харчування», — пише грецької мовою користувачка laralara_Z. 

зображення до посту: Фейк. Рекламна кампанія «Контракту 60+» від Міноборони України

Повідомлення також було продубльоване (архів) в її Telegram-каналі «@leblorik Z», в якому ми вже фіксували поширення фейкової інформації грецькою мовою. В описі до каналу зазначено наступне: «Новинний канал про події Спеціальної військової операції (СВО)».

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Першим кроком ми перевірили офіційний сайт Міноборони та сторінки відомства в соцмережах Facebook, Instagram та X на предмет новини про старт кампанії «Контракт 60+». Жодної згадки про те, що подібну «рекламну кампанію» було розпочато на офіційних ресурсах Міноборони ми не знайшли.

Далі ми проаналізували зображення, поширене пропагандистами. Традиційно воно нібито було розміщене на сітілайті, як і у випадках із поширенням фейкової реклами про «Контракт 18-24», про яку ми писали раніше.

зображення до посту: Фейк. Рекламна кампанія «Контракту 60+» від Міноборони України

Шрифт, використаний на поширеному рекламному банері, як і в попередніх випадках, відрізняється від офіційного шрифту Міноборони. Бренд-дизайнер ЗСУ Тарас Іщик, спростовуючи поширений (архів) наприкінці березня фейк пропагандистів, у якому виплати за «Контрактом 18-24» нібито прирівнювались до підписки на Netflix, наголосив, що шрифту ЗСУ немає у вільному доступі, тому фейкоробам його так складно підробити.

Окрім того, ми з’ясували, що зображення чоловіка для фейкової реклами було використане з російського стокового сервісу (архів).

зображення до посту: Фейк. Рекламна кампанія «Контракту 60+» від Міноборони України

В Україні дійсно обговорюються зміни на законодавчому рівні з офіційною метою залучити добровольців 60+ для тилових функцій. Так, у кінці квітня 2025 року до Верховної Ради України було внесено законопроєкт №13229, що дозволяє добровольцям старше 60 років вступати на контрактну службу у Збройні Сили України, за умови проходження медогляду та отримання дозволу командирів.

4 червня Верховна Рада підтримала в першому читанні цей законопроєкт. У документі йдеться про те, що підписати контракт за власним бажанням можуть люди віком від 60 років, які визнані військово-лікарською комісією придатними за станом здоров’я для проходження військової служби, на посади рядового, сержантського або старшинського складу, а також молодшого або старшого офіцерського складу (за умови, що такі люди були звільнені з військової служби після 1 січня 2015 року).

Таку військову службу пропонується запровадити в період дії воєнного стану. Строк контракту — один рік, із можливістю укладення нових контрактів. Також у контракті встановлюється випробування терміном два місяці.

зображення до посту: Фейк. Рекламна кампанія «Контракту 60+» від Міноборони України

Однак наразі цей законопроект лише прийнятий за основу й, згідно із карткою законопроекту, 9 липня лише було надано порівняльну таблицю для другого читання. Нагадаємо, що відповідно до порядку законодавчого процесу в Україні, аби законопроект набув чинності, його повинні ухвалити у першому, другому та третьому читанні народні депутати, після чого підписати голова ВРУ та президент України. Також слід враховувати, що на кожному етапі до нього можуть бути внесені зміни або ж його можуть відхилити чи відправити на доопрацювання.

Тож насправді, інформація про те, що Міноборони України запустило рекламну кампанію «Контракту 60+» — це фейк, оскільки наразі закон, який би це дозволяв, перебуває лише на етапі розгляду у Верховній раді.  Отже, це чергова спроба російської пропаганди дискредитувати військове відомство України та викликати невдоволення поданим на розгляд народних депутатів законопроектом, прийняття якого дозволить людям 60+ на добровільній основі поповнити лави ЗСУ.

Примітно, що один варіант того самого фейкового повідомлення був поширений різними мовами — французькою, китайською, японською, грецькою тощо, що свідчить про чітко скоординовану дезінформаційну кампанію, якою російські пропагандисти намагаються охопити широку міжнародну аудиторію.

Висновок: фейк

Читайте також: Фейк. Реклама «Контракту 18-24»: українок до лав ЗСУ «заманюють» ролами

Фейк. На Харківщині жінка померла, наздоганяючи «бусик» ТЦК та СП із її сином






Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.