Чи дійсно такі банери з’явилися у метро? Досліджували фактчекери з Gwara Media.
Що сталося?
Соцмережами почало ширитися відео, на якому у Вільнюському метрополітені видно банери на підтримку України. Це відео з 26 серпня поширюють у фейсбуці, твіттері, телеграм-каналах та в ютубі. Українці радіють підтримці та залюбки поширюють відео.
Аналіз
Почнемо з того, що у Вільнюсі немає метро. Вільнюський метрополітен наразі запланований і спроєктований, але його будівництво ще не розпочалося. Для створення цього відео були використані кадри з Гонконзького метро:
На 00:32 секунді відео справа на стіні ми зустрічаємо ієрогліфи.
Трохи нижче ієрогліфів маємо напис англійською Lok Ma Chau – це північно-західний кінцевий термінал у Лок Ма Чау на гілці лінії Східної залізниці гонконзької мережі MTR, яка була побудована для полегшення імміграційного пункту пропуску між Гонконгом та материковим Китаєм Шеньчжень у Ло Ву станція.
Отже, маємо метро у Гонконзі, яке, ймовірніше за все, довозить до цього терміналу. Станція Futian Checkpoint є кінцевою зупинкою ліній 4 і 10 Шеньчженського метро.
На підтвердження цього, порівнюємо два скриншоти з відео:
Перший скриншот з відео зі станції Futian Checkpoint:
Другий скриншот з відео «метро Вільнюса». Маємо точно таку саму плитку на стіні, на підлозі та стрілки на підлозі.
Щодо самого відео, то додавання банерів на відео зроблено не дуже якісно. Адже навіть пересічна людина, яка не є фахівцем та не має спеціальних знань, може бачити неточності. Наведемо декілька прикладів.
На 00:06 секунді написи під час руху камери не тримаються на одному місці, а тремтять вверх-вниз, виходячи за кордони самих плафонів. Це свідчить про не дуже якісний трекінг об’єктів у спеціальних програмах, на кшталт Adobe After Effects.
На 00:22 секунди напис на стіні, так само під час руху камери, неприродно виходить за кордони рами.
На 00:32 секунди напис при віддаленні камери набирає більш насиченого забарвлення, ніж коли камера стоїть поряд з ним.
Висновок
Хоча відео є підробленим, підтримка Литвою України цілком реальна. І ми хочемо нагадати про останні кроки Литви у цьому напрямку.
26 серпня міністр оборони Литви Арвідаса Анушаускаса повідомив про придбання для Збройних сил України 37 польських безпілотників-камікадзе Warmate. Для цього литовці нафандрейзили понад 1 млн євро. За його словами, кошти зібрали в рамках ініціативи «Легіон Бум».
Також 26 серпня стало відомо, що уряд Литви затвердив перші проєкти відновлення об’єктів інфраструктури у Київській області, які були пошкоджені внаслідок російської військової агресії. Про це повідомила прем’єр-міністерка Литви Інгріда Шимоніте.
Зокрема, за її словами, у Бородянці литовці планують відбудувати школу та встановити мобільні містечка для тих, хто через війну втратив житло. В Ірпені допоможуть відновити дитсадок, а також відремонтувати міст через річку Трубіж.
Також Литва рішуче виступає щодо припинення видачі туристичних віз росіянам. І міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс заявив: «якщо Євросоюз не домовиться про припинення видачі туристичних віз росіянам, то офіційні відомства Литви обговорюватимуть можливість зробити це на регіональному рівні».
Отже, вкотре закликаємо вас уважно ставитися до інформаційної гігієни й довіряти лише перевіреним джерелам.
Над матеріалом працювала Юліана Топольник.