Росіяни вже не в перше створюють фейки на базі шкільних навчальних матеріалів. До прикладу, раніше ми вже аналізували «географічний» фейк, що стосувався контурних карт з історії України. Цього разу пропагандисти взялися за хімію — розповідаємо, у чому справа.
Що сталося?
Російські Telegram-канали почали поширювати інформацію, нібито українці в Періодичній системі хімічних елементів перейменували елемент «Московій» на «Украіній».
Аналіз
Спершу варто уважніше роздивитись фото з російських пабліків.
На фото знята саме обкладинка друкованої таблиці, оскільки у правому нижньому куті помітний цінник, а нижче зліва — пошта для зворотнього зв’язку.
Вказана пошта належить видавництву «Літера ЛТД».
Ми надіслали запит у видавництво стосовно видання, яке має подібну обкладинку. У відповідь отримали наступний коментар:
«Шановні покупці, по-перше, наше видавництво не давало періодичну таблицю хімічних елементів на обкладинках своїх видань (див. фото одного з наших видань, інші зроблені подібним чином), по-друге, перевіряйте, будь ласка, джерела. Наш менеджер Інтернет-крамниці через Google знайшов, звідки ростуть… роги. Twitter кишить цим вкидом — зробленою у фотошопі “світлиною”. Не дозволяйте ворожій ІПСО маніпулювати вашими думками і переконаннями.
P.S. Елемент під цим номером у нашій таблиці (чорно-білій в блоках видань — видно на нашому фото) має зовсім іншу назву. А якби й мав таку, як у таблицях, надрукованих у виданнях ворога, звісно, ми були б не проти щодо його перейменування… якщо що))».
До своєї відповіді видавництво прикріпило світлини з обкладинкою та розворотом із таблицею свого видання:
Також хочемо звернути увагу, що елемент під номером 115 можна зустріти як із назвою «Московій» (Мс), так і «Унунпентій» (Uup). Причиною цього є рішення від 28 листопада 2016 року Міжнародної спілки теоретичної та прикладної хімії. Тоді офіційно затвердили імена та символи для чотирьох нових елементів періодичної таблиці Менделєєва, один з яких отримав назву «Московій».
Назви дано відповідно до традиції — за місцем або географічним регіоном, де елемент був відкритий. Відповідно, «Московій» — на честь Москви.
В українських підручниках елемент 115 зустрічається як під назвою «Московій» (Mc), так і під старим найменуванням «Унунпентій» (Uup), як вказує видавництво «Літера ЛТД». Таку назву він мав до 28 листопада 2016 року.
Офіційно назви для нових елементів затверджує лише IUPAC.
Висновок
Отже, зміна у Періодичній системі хімічних елементів є лише фейком, що канали РФ запускають для внутрішньої аудиторії. Аби пересвідчитися у неправдивості існування «Украінія», українцям достатньо відкрити будь-яке свіже видання, де надрукована таблиця хімічних елементів.
Нагадуємо! Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка».
Над матеріалом працювали: Орманжи Анна, Віктор Шолудько