На початку вересня у Женеві відбулася зустріч держав – учасниць Конвенції про заборону біологічної та токсинної зброї (КБТЗ). Ця зустріч була скликана на вимогу РФ, у зв’язку з висунутими нею звинуваченнями щодо створення Україною за сприяння США біологічної зброї. Які ж насправді факти визнали на цій зустрічі — розповідають фактчекери з Gwara Media.
Що сталося?
В російському медіапросторі тема існування біолабораторій в Україні просувається вже не перший рік. Навіть у своїй останній промові, що супроводжувала анексію чотирьох областей нашої країни (Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської), Путін згадав «біолабораторії США». Заява від Міноборони РФ є черговим підтвердженням наративу, що міцно в’ївся у свідомість росіян.
Підґрунтям для численних статей щодо визнання США наявності українських біолабораторій стала доповідь начальника військ радіаційного, хімічного та біологічного захисту ЗС РФ генерал-лейтенанта Ігоря Кирилова. Вона стосувалась підсумків зустрічі держав – учасниць КБТЗ у Женеві. Адже саме на цій зустрічі США ніби-то визнали факт проведення в Україні біологічних досліджень.
Новина про це з’явилася як у проросійські ЗМІ (slaq.am, RT, ИЗВЕСТИЯ ), так у багатьох телеграм-каналах.
Хочемо звернути увагу: згідно з повідомленнями російських ЗМІ, США нібито визнали факт проведення біологічних досліджень саме на малозабезпечених українцях та на пацієнтах психіатричних лікарень.
Аналіз
Отже, 5 вересня розпочалася офіційна консультативна зустріч держав-учасниць КБТЗ, яка була скликана на вимогу Російської Федерації відповідно до Статті 5 Конвенції. До речі, цю Конвенцію Україна ратифікувала у 1998 році.
Розглянемо докази обвинувачень, надані РФ, які ми обрали як найбільш поширені в медіапросторі:
1. Бойові птахи та гризуни
Чи не найбільш розповсюджені обвинувачення РФ пов’язані з дослідженнями передачі пташиного грипу дикими птахами у Європі. РФ непокоять не тільки птахи, а й комахоїдні кажани. Саме над можливостями доставлення біологічної зброї птахами та кажанами працюють, на думку РФ, Сполучені Штати та Україна у «цілком таємних» проєктах UP-4 та P-781.
У своїй офіційній відповіді США заявили, що дійсно співпрацюють з Україною у таких проєктах як:
«Оцінка ризику вибраних особливо небезпечних патогенів, які переносяться перелітними птахами над Україною», марковано UP-4;
«Поява інфекцій від комахоїдних кажанів в Україні та Грузії», або P-781.
Абревіатури UP-4 і P-781 є просто ідентифікаторами проєкту, де U означає Україну, а P проєкт. Ідентифікатори допомагають нам швидко каталогізувати проєкти. Вони не вказують ні на що таємне.
Щодо самих досліджень, то США зазначили: міжнародна наукова спільнота розуміє, що ці популяції диких птахів і кажанів часто переносять патогени, які можуть інфікувати популяцію людей або домашньої худоби. Саме тому вчені по всьому світу, включно зі всесвітньо відомими експертами з Російської Федерації, займаються цією проблемою.
Українська сторона була менш стримана:
«Твердження про те, що мігруючі птахи та тварини “можуть розглядатися як засоби доставлення (біологічної зброї)” є повним абсурдом».
Також представник України нагадав:
Міграція — регулярне щорічне сезонне переміщення птахів або тварин між територією розмноження та територією зимівлі. Вона відбувається у двох напрямках («вперед і назад»). Це означає, що тварини повертаються.
Вивчення міграцій та кільцювання є міжнародною світовою практикою. Україна нагадала, що РФ проводить такі ж самі дослідження разом з Китаєм.
2. Дрони з 30-літровими резервуарами
Другий аргумент: на території України знайдені дрони з 30-літровими резервуарами, які, як стверджує РФ, можуть використовуватися для розпилення «біоагентів».
Єдиним доказом, що надала Росія, є лист від турецької компанії Baykar про правила експортного контролю. Презентація РФ викладена для широкого загалу у низькій якості, тож ми наводимо документ окремо.
Насправді, документ, який на підтвердження своєї теорії навели росіяни, свідчить про протилежне: у листі виробник прямо вказав, що дрони не можуть бути оснащені аерозольною ємністю більш як 20 літрів.
Більше того, 7 вересня на цій же зустрічі держав-учасниць КБТЗ Туреччина заявила:
«Згаданий безпілотний літальний апарат турецького виробництва використовується лише для повітряної розвідки, спостереження та усунення цілей. Його технічні характеристики не включають жодного механізму, який можна використовувати як біологічну зброю».
Безпілотники, про які йдеться в російських документах, ймовірніше за все, виготовлені китайською компанією DJI для сільськогосподарських цілей. Відео з ними стало дуже популярним у російських соцмережах. Саме вони, на думки росіян, використовувалися українськими збройними силами для розпилення хімічних речовин.
Якщо точніше, то на самому відео — сільськогосподарські мультикоптери DJI AGRAS T30. Такі літальні апарати застосовують для обприскування агрокультур. Agras T30 справді оснащений великим 30-літровим баком для рідини — це дає мультикоптеру можливість обробляти до 16,2 га поля за годину. (Детальніше з характеристиками обладнання ознайомитись на офіційному сайті виробника). Та це не той дрон, який компанія Bayraktar постачала Україні.
3. Зберігання штамів збудників небезпечних інфекційних захворювань – холери та сибірської виразки
Третій аргумент: Росію непокоять колекції, які Україна зберігає у Протичумному науково-дослідному інституті імені Мечникова. На думку країни-агресора, таке зберігання не відповідає мирним або профілактичним цілям.
На підтвердження своїх тверджень РФ наводить Довідку від 2018 року про результати перевірки зберігання культурних колекцій штамів мікроорганізмів у інституті Мечникова. Ця перевірка проводилась у момент реорганізації Інституту шляхом приєднання до ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України».
У своїй презентації під час зустрічі держав-учасниць Україна зазначила: ця реорганізація дозволила їй завершити стратегію використання наявних колекцій штамів.
А ось тут йдеться про кількість штамів, які непокоять нашого сусіда, згідно з презентацією:
Аби пролити світло на колекцію, наводимо заяву Ейден Лідл, посла Великої Британії, на зустрічі BTWC щодо зберігання штамів:
«Термін “одиниця зберігання” неоднозначний і вводить в оману. Кількість проб була очікуваною, враховуючи наявність цих збудників в Україні та прилеглих регіонах. Наукові дослідження з відкритих джерел показують 32 випадки [саме стільки штамів є в колекції станом на 2018 рік — ред.] зараження сибірською виразкою в Україні між 1997 та 2022 роками, та епідемію холери в Україні між 1994 та 1995 роками [щодо 422 штамів холери у колекції — ред].
Такі колекції штамів є актуальними для досліджень, спрямованих на розуміння спалахів та боротьбу з інфекційними захворюваннями, не лише в інтересах України, а й глобальної спільноти.
Докази, які надала Росія, не вказують на збройну агресію, пов’язану з біологічною зброєю. Незалежно від розміру колекцій культур холери та сибірської виразки в Інституті Мечникова, їхнє збереження є виправданим. На нашу думку, дослідження в Україні фактично підтверджують положення КБТЗ, включаючи статтю X».
У своїй відповіді Україна також наголосила, що надає пріоритет нерозповсюдженню зброї масового знищення та засобів її доставлення. На підтримку цього навела рішення ради CFSP (Спільна зовнішня та безпекова політика ЄС від 31 липня 2019 року на підтримку зміцнення біологічної безпеки та безпеки в Україні відповідно до виконання Резолюції Ради Безпеки ООН 1540 (2004).
Отже, оглядовий звіт Інституту ім. І. Мечникова (Довідка від 2018, що використовувалася у презентації РФ як «доказ») свідчить лише про відповідний національний контроль.
Зібрані штами використовуються виключно у цілях контролю якості досліджень та виробництва тестів, вакцин, ліків.
Сьогодні Україна разом з партнерами розбудовує сучасну систему біобезпеки та біозахисту із застосуванням найкращих світових практик.
4. Фінансування США українських установ
Нарешті, останній аргумент російської сторони — це факт фінансування США українських установ та біологічних досліджень. З цього приводу американська сторона також дала роз’яснення.
У 2005 році Міністерство оборони США та Міністерство охорони здоров’я України уклали Угоду про співпрацю щодо запобігання розповсюдженню технологій, патогенів і досвіду, які можуть бути використані у розробці біологічної зброї. Така співпраця заохочується відповідно до статті X КБТЗ.
Інформацію щодо угоди у 2005 році підтверджує Служба Безпеки України. Чинна угода є у відкритому доступі на сайті zakon.rada.gov.ua — ця інформація розміщена публічно та не є таємною.
У своїй презентації на зустрічі держав-учасниць КБТЗ, США навели приклади модернізації українських лабораторій згідно умов партнерства.
Також делегація США зазначила, що Росія була основним партнером програм США «Спільне зменшення загрози» та отримувала вигоду від подібних спільних біологічних досліджень та роботи з біобезпеки протягом багатьох років. Співпраця між Штатами та Росією за аналогічною схемою тривала до 2014 року.
BTRP (Biological Threat Reduction Program) витратили в Росії понад 100 мільйонів доларів США. За цей час у рамках програми змогли:
• перекваліфікувати тисячі російських учених для проведення мирних біологічних досліджень;
• провести сотні спільних біологічних досліджень у десятках російських установ.
Країни проводили спільні дослідження з мавпячої віспи, сибірської виразки, бруцельозу, Yesinia Pestis (чуми), вірусу Марбурга, Еболи, натуральної віспи та Крим-Ко́нго геморагі́чної гаря́чки.
Висновки
Отже, технічні експерти американської та української делегацій надали докази своєї співпраці у сфері охорони здоров’я — це жодним чином не стосується розробки біологічної зброї. США допомагають Україні розвивати громадські заклади охорони здоров’я, біобезпеку та біозахист у рамках Biological Threat Reduction Program.
Тим більше, США та Україна не робили жодних заяв щодо проведення досліджень на малозабезпечених українцях та на пацієнтах психіатричних лікарень.
Зрозуміло, що поточна інформаційна кампанія РФ має на меті виправдати розв’язану Росією війну проти України та відвернути увагу громадського населення від інших внутрішніх проблем.
Наостанок, хочемо залишити вас із думкою посла Франції в ООН Ніколя де Рів’єр (Twitter) щодо дискусій на цю тему: «Я шкодую, що Рада Безпеки використовується одним із її постійних членів як платформа для пропаганди».
Над матеріалом працювала: Юліана Топольник
Редактура: Олена Мигашко