У грудні в інфопросторі поширилось відео з логотипом Брістольського університету Великобританії, в якому професор університету нібито порівняв президента України Зеленського з вампіром. Аналіз відео – у нашому матеріалі.
Що сталося?
13 грудня в пропагандистських Telegram-каналах, які систематично поширюють ворожу пропаганду, зокрема в «Кот Костян – официальный канал», «Олеся Лосева» та інших з’явилась новина, що професор Брістольського університету Великобританії, який нібито досліджує міфічні архетипи на прикладах реальних людей, виявив у Володимира Зеленського риси вампіра, серед яких: прагнення до влади та крові, гіпноз людей, а також життя за рахунок смертей інших. Як доказ, новина містить коротке відео з логотипом Брістольського університету та нібито виступом професора університету.
Також новина була поширена пропагандистськими ЗМІ, зокрема «ZOV Днепропетровск», користувачами в соцмережі Instagram, та на російських форумах.
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Аналіз
В першу чергу ми дослідили контент на офіційних ресурсах Брістольського університету (University of Bristol) та виявили, що перші кадри з поширеного у новині відео відповідають оригінальному відеоролику, в якому професор історії Рональд Хаттон (Ronald Hutton) дійсно розповідав про вампірів. Відео за участі професора було опубліковане на офіційному Youtube-каналі університету 8 листопада цього року.
Однак порівняння з реальними людьми у відео взагалі відсутні. Насправді, у відео професор розповідає про історію виникнення такого персонажу, як вампір у західному фольклорі, а також про його «сексуальність» — рису, не притаманну іншим фольклорним «монстрам».
«Практично ніхто не хоче лягати спати із зомбі, упирем, мумією чи перевертнем, але вампіри бувають різні. Вони представляють темні, небезпечні та захоплюючі аспекти сексу, і це пояснюється тим, як вони прийшли в західний світ», — розповідає у відео Хаттон.
Проаналізувавши кадри поширеного ролику, ми виявили, що для створення підробленого відео пропагандисти використали перші кадри з оригінального (7 секунд за участі професора), а всі інші кадри були змонтовані з загально доступних зображень та відео, зокрема з відеофрагментів заходів та виступів за участі президента України.
Ба більше, для супроводу змонтованих кадрів за допомогою генератора голосу на основі ШІ була створена звукова доріжка з імітацією голосу професора Хаттона. Для максимальної відповідності з голосом на підробленій звуковій доріжці, оригінальна звукова доріжка з голосом професора також зазнала змін у кадрах на початку відео.
Створенням та поширенням такого фейкового відео російська пропаганда намагається виставити президента України «монстром», який живиться життям інших людей. Однак цей образ за всіма характеристиками насправді відповідає очільнику Кремля Путіну, який розпочав та продовжує вже третій рік поспіль повномасштабне вторгнення на територію сусідньої незалежної держави, що вже призвело до численних жертв серед цивільного населення.