У Міністерстві охорони здоров’я зазначають, що це має оптимізувати процес призначення препаратів, зробити його простішим та ефективнішим. Крім цього, електронні рецепти посилять контроль відпуском ліків у аптеках, допоможуть запобігти негативним наслідкам самолікування.
Про це повідомили у МОЗ.
З 1 квітня в Україні всі рецептурні ліки можна буде придбати не лише за паперовим, а і за електронним рецептом. Такими є близько 60% препаратів. Інші можна як і раніше придбати в аптеці.
Які ліки є рецептурними?
Це препарати, які відпускаються лише за призначенням лікаря та призначаються на спеціальних рецептурних бланках:
- антибіотики;
- протисудомні засоби;
- гормональні препарати (у тому числі й протизаплідні);
- препарати для лікування артеріального тиску, серцевих хвороб;
- деякі антигельмінтні препарати;
- деякі антигістамінні засоби;
- кроворозріджуючі препарати;
- антидепресанти, нейролептики та релаксанти;
- стероїдні лікарські засоби;
- деякі ліки проти болю, кашлю, заспокійливі.
Щоб дізнатися чи є той, чи інший лікарський засіб рецептурним, треба перевірити його інструкцію. Знайти її можна на сайтах аптек або у Державному реєстрі лікарських засобів України.
Хто видає е-рецепт?
Виписати рецепт можуть лікарі всіх спеціальностей незалежно від місця роботи та наявності декларації. Однак пацієнт має бути зареєстрований в Електронній системі охорони здоров’я.
Під час огляду лікар сформує призначення, що містить діючу речовину препарату, дозування, тривалість курсу та інструкції з приймання. Після цього пацієнт отримає номер електронного рецепта та унікальний код його погашення.
Придбати ліки за електронним рецептом в аптеці можна протягом 30 днів (10 — для наркотичних та психотропних препаратів). Фармацевту треба повідомити потрібні реквізити — номер рецепта та код погашення, натомість він запропонує наявні в аптеці лікарські засоби з необхідною діючою речовиною. Пацієнт може обрати ліки відповідно до власного бюджету.
Електронний рецепт можна погасити частково (придбати меншу кількість ліків), при цьому повторно отримувати рецепт для відпуску залишку ліків не потрібно.
Крім того, його можна отримувати дистанційно, звернувшись до свого сімейного лікаря доступним засобом зв’язку. З впровадженням е-рецепта призначення завжди будуть доступні у смартфоні пацієнта.
У разі його відсутності, лікар зможе призначити необхідні ліки на паперовому бланку. Також лікар випише паперовий рецепт за відсутності світла чи зв’язку.
Нагадаємо, що е-рецепти на антибіотики запровадили з 1 серпня 2022 року, а з 1 листопада за електронним рецептом відпускають наркотичні (психотропні) препарати.
- Учені з Харкова створили пристрій для ранньої діагностики хвороб серцево-судинної системи.
Підписуйтесь на нас у Telegram і Facebook та переглядайте YouTube та TikTok.