І якщо підвищення цін у грудні порівняно з листопадом 2022 становило всього 0.7%, то за рік ціни зросли аж на 26,6%. Такі дані публікує Держстат.

Ближче до кінця року знизилася також інфляція, вона становила в грудні 0,8%.

Що здорожчало найбільше

Найбільше за рік подорожчали харчові продукти — на 34,4%. Серед них:

  • яйця — на 76,6%;
  • фрукти — на 73,8%;
  • овочі — на 51,8%;
  • рибу — на 45,8%.

Ціни на паливо та мастила за рік збільшились на 69,4%.

Як змінилися ціни в грудні

  • Ціни на харчі та безалкогольні напої зросли на 0,7%. На 2,5−0,9% подорожчали масло, молоко та молочні продукти, хліб, фрукти, овочі, безалкогольні напої, риба та продукти з риби.
  • Ціни на алкогольні напої та тютюнові вироби за місяць підвищилися на 0,7%, що пов’язано з подорожчанням тютюнових виробів на 1,7%.

Чому ціни постійно зростають

НБУ пояснює, що збільшення витрат бізнесу, окупація територій, ускладнена логістика та скорочення поголів’я призвели до прискорення зростання цін на продукти. Крім цього, посилився тиск з боку світових цін.

Що буде у 2023 році

У заяві Нацбанку зазначають – інфляція сирих продуктів пришвидшуватиметься і перевищить 50% у наступні пів року. Але у 2023 році завдяки «відновленню оптимальних технологічних та логістичних зв’язків, надходженню на ринок продуктів нових високих урожаїв, у тому числі з південних областей країни», вона піде на спад. До того ж «дезінфляційним» фактором стане зниження світових цін на продовольство та енергоресурси.

Підписуйтесь на нас у Facebook і Telegram, переглядайте YouTube та TikTok.