Де навчитись культурному менеджменту? 5 безкоштовних онлайн-курсів

Олена Мигашко - 08 Лютого 2022 | 16:47

Про брак фахового менеджменту в культурі останні кілька років активно говорять і митці, і різні грантодавці. Це зрозуміло, адже культурний менеджмент — професія, якій не навчить сьогодні практично жоден український університет. Як бути, де брати і з яких джерел компілювати знання, якщо хочеться реалізовувати мистецькі й культурні проєкти? 

На щастя, сьогодні у вільному доступі є безліч ресурсів, які можуть допомогти вам у цьому. Від популярної Coursera, що збирає викладачів Прінстона та Оксфорда, до українських освітніх проєктів. 

Відібрали для вас 5 безкоштовних онлайн-курсів, що дають корисні практичні навички — деякі можна пройти українською, а деякі англійською.

Arts and Culture Strategy від Пенсильванського університету

Перед вами — безкоштовний курс від глобальної платформи Coursera, що стартує вже 8 лютого. Основне завдання програми — навчити керівників, лідерів (а також тих, хто планує ними стати) менеджерити свої громадські організації та забезпечувати їхній сталий розвиток. Курс триватиме 5 тижнів, протягом яких ви вивчатимете: як можна комунікувати про цінності з різною аудиторією через свою організації; які бувають організації у сфері культури й мистецтв, якою є структура цих організацій; як балансувати між економічною вигодою й «доставкою» цінностей; як знайти свою місію, місце на ринку і, насамкінець, як зацікавити стейкхолдерів та знайти гроші для своєї організації.

Вашими викладачами будуть Пітер Фрамкін та Рассел Вілліс Тейлор. На сайті ви також можете глянути відгуки тих, хто вже успішно завершив цей курс.

«Проєктний менеджмент в культурі» від Culture & Creativity та House of Europe 

Цей міні-курс запустили на сайті, створеному в рамках програми ЄС для підтримки культури у країнах Східного партнерства. Він складається з 6-ти ознайомчих лекцій від команди Creative Management Camp — менеджерок культурних проєктів Ганни Карнаух та Ірини Прокоф’євої.

Курс дозволить відповісти на прості, але вкрай важливі питання: навіщо мені створювати культурний проєкт, які цілі мого проєкту, яким є портрет моєї аудиторії? Він також містить табличку культурних та креативних індустрій (можна переглянути, що, власне, до них входить), дає чітке розуміння зв’язку культури й економіки, розповідає, як створити так званий Аватар клієнта і як оцінити ідею вашого проєкту за низкою критеріїв та підкритеріїв.

Для глибшого занурення в тему наприкінці курсу авторки дають список корисних матеріалів.

The Cycle від Мерілендського університету

Цей курс на Coursera від викладачів університету в Меріленді також присвячений ефективному менеджменту культурних та мистецьких організацій. Майкл Кайзер та Бретт Еган познайомлять вас з так званою теорією менеджменту The Cycle. Попрацювавши з людьми й командами з більш ніж 80 країн, департамент університету створив The Cycle у відповідь на наболілі питання про цілі та методи роботи мистецьких організацій. На цьому курсі ви детально розберете: як створювати стратегії та в чому переваги довгострокового планування для організації; що таке програматік та як працюює маркетинг в інституціях (до речі, знання, корисні й для медіа!); як створити потужну спільноту та ефективно фандрейзити.

Отож, фандрейзинг, менеджмент, маркетинг та планування — основні навички, які має прокачати ця програма. Поспішайте, старт також від 8 лютого!

«Написання проєктних заявок» від Culture & Creativity

Написання грантів — це, мабуть, спільний біль для менеджерів всіх категорій соціальних й мистецький проєктів, а також громадських організацій. Ресурс «Культура і Креативність» пропонує курс, де зібрані ключові аспекти якісної проєктної заявки — як для українських, так і для зарубіжних донорів. Своїм досвідом у трьох відео поділиться Магда Красовська-Іграс, тренерка з написання проєктних заявок та польська культурна менеджерка.

Лекції курсу присвячені вибору й аналізу проблеми, яка є ключовою для вашого проєкту, цілям, завданням і результатам, які мають бути реалістичними й водночас змінотворчими.

Наприкінці, як завжди, — список корисних матеріалів англійською та українською, а також тест.

Arts and Heritage Management від Університету Бокконі

Курс буде корисний тим, хто вже працює у великих інституціях — музеях, мистецьких центрах тощо, або має намір там працювати. Викладач університету Бокконі у Мілані розповідатиме про навички, необхідні сьогодні кураторам та арт-менеджерам для того, аби презентувати доробок митців публіці, вибудовувати місію та фандрейзити для різних інституційних проєктів. Ключові теми цієї програми — співпраця менеджера і куратора, проблеми, з якими зіштовхуються інституції сьогодні, комунікація зі спільнотами та аудиторією.

Курс складається з 6 секцій, остання з яких присвячена інтерв’ю з діючими менеджерами найбільших культурних інституцій та мистецьких центрів світу. Більше про навички, на які орієнтовані ці модулі, та про досвід колишніх студентів читайте на платформі.

Якщо цікавить освіта у культурних та креативних індустріях — дивіться наш матеріал, де про своє навчання розповідають студентки з Британії.

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.