Дайджест. Як російська пропаганда дискредитувала Зеленського

Дайджест грудня: як російська пропаганда дискредитувала Зеленського

Фактчек Редакція - 31 Грудня 2024 | 16:05

Як і попереднього року, наратив «Дискредитація Президента України» в 2024 році залишався одним із головних, що транслювався російською пропагандою. Під кінець року ми зафіксували та спростували чимало таких кейсів, націлених на підрив репутації Володимира Зеленського, як лідера країни та політика. Тож ми створили підбірку з фейків про очільника України, які фейкороби поширили протягом грудня 2024-го.

Фейк. Напис «Зеленський має померти» у грі S.T.A.L.K.E.R. 2

У телеграм-каналі “Укропский фреш” (архів), що систематично транслює російську пропаганду, а також в російській соцмережі “Вконтакте” (1, 2) було поширене відео з фрагментом кат-сцени з гри S.T.A.L.K.E.R. 2, в якій на стіні локації нібито містився напис «Zelenskyy must die». 

«У розпіареній українській грі S.T.A.L.K.E.R. 2 іноземні користувачі виявили цікавий напис «Zelenskyy must die» («Зеленський має померти»). З цією грою і так було вже багато скандалів, додамо ще один. Цікаво, хто ж там такий партизан у команді розробників?», йдеться в дописі пропагандистів.

Ми перевірили інформацію про таку «зраду від розробників» гри і з’ясували, що це фейк. Детальніше про те, як наші фактчекери спростували цей кейс – у нашому матеріалі.

Фейк. Обкладинка Charlie Herbo: Зеленський в образі Квазімодо біля Собору Паризької Богоматері

З 9 грудня пропагандистські Telegram-канали, які систематично публікують російську пропаганду, зокрема «Кот Костян – Официальный канал», «Клубный Сервис», «На самом деле в Харькове», «Colonelcassad», «Ukrajina bez cenzury» тощо почали поширювати новину з зображенням, яке нібито є обкладинкою французького сатиричного видання Charlie Hebdo за 9 грудня з карикатурою на президента України та заголовком «Що таке відкриття Нотр-Дама без горбуна?».

На обкладинці зображено, як президент Франції Макрон стоїть разом із новообраним президентом США Трампом на фоні Собору Паризької Богоматері, в той час як Зеленський зображений на відстані від них в образі Квазімодо.

Систематичне використання підробних обкладинок примірників відомих видань, зокрема сатиричного видання Charlie Hebdo, є поширеною практикою російської пропаганди. Цього разу карикатура на Володимира Зеленського також виявилася фейком. Детальніше про підробку — у нашому аналізі.

Фейк. Одеська облрада проголосувала за встановлення пам’ятника Зеленському замість монумента Пушкіну

10 грудня російський телеграм-канал «Укропский фреш» (архів), який систематично поширює російську дезінформацію, опублікував допис із відео, на якому депутати Одеської обласної ради нібито одноголосно проголосували за встановлення пам’ятника Зеленському на місці монумента російському письменнику Пушкіну, що на Приморському бульварі. Цю інформацію також поширили група «Лента новостей Днепропетровска» (архів) в російській соцмережі «Вконтакте» та телеграм-канал «Новости СВО от Dlon» (архів):

«Одеська обласна рада одноголосно ухвалила знести пам’ятник О.С.Пушкіну на Приморському бульварі і замість нього встановити пам’ятник Зеленському. Ніякої диктатури, тільки демократія», пишуть пропагандисти.

Провівши дослідження, наші фактчекери з’ясували, що ця інформація — фейк. Звідки насправді фейкороби взяли відео — читайте детальніше тут

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Фейк. Професор з Британії порівняв Зеленського з вампіром

13 грудня в пропагандистських Telegram-каналах, які систематично поширюють ворожу пропаганду, зокрема в «Кот Костян – официальный канал», «Олеся Лосева» та інших з’явилась новина, що професор Брістольського університету Великобританії, який нібито досліджує міфічні архетипи на прикладах реальних людей, виявив у Володимира Зеленського риси вампіра, серед яких: прагнення до влади та крові, гіпноз людей, а також життя за рахунок смертей інших. Як доказ, новина містить коротке відео з логотипом Брістольського університету та нібито виступом професора університету. 

Ми детально проаналізували відео та перевірили його походження. Чи дійсно професор університету порівняв президента України Зеленського з вампіром — читайте у нашому матеріалі.

Фейк. Французький художник створив стріт-арт із Зеленським на повідку

19 грудня російський телеграм-канал «Медведь» (архів) опублікував допис, в якому йдеться про те, що французький художник OakOak створив стріт-арт, зобразивши президента України Володимира Зеленського у вигляді собаки на повідку, який чекає, допоки президент Франції Макрон та новообраний президент США Трамп спілкуються. Як доказ, до новини додані зображення із цим графіті, на яких присутні логотипи французького мовника TFI та ранкової програми «Bonjour ! La Matinale TF1», що виходить на цьому телеканалі:

«Макрон дуже хоче привезти Зеленського на інавгурацію Трампа в США. Як це бачить французький художник OakOak: Пес Зеленський прив’язаний до «місця для собак», поки білі люди вітають одне одного», — йдеться в дописах пропагандистів.

Наші фактчекери перевірили цю інформацію, а також звернулися безпосередньо до художника, який нібито є автором графіті. Що вдалося дізнатися — далі у нашому розборі.

Фейк. Обкладинка Courrier international із санітаром Макроном та Зеленським у хоспісі

26 грудня той же Telegram-канал «Медведь» (архів) опублікував новину про те, що тижневик Courrier international нібито зобразив президента Франції Макрона санітаром, який веде під руки пацієнтів хоспісу — Володимира Зеленського та свою дружину Бріджит Макрон.

«Французький журнал представляє Макрона як божевільного санітара, який дуже любить «доглядати» за всім, що однією ногою в могилі — як Зеленський або Бріджит Макрон», — йдеться в дописі.

Ми проаналізували обкладинку та з’ясували, що це фейк. Детальніше про підробку — в нашому аналізі.

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.