Сучасні українські мультфільми: 35 мультфільмів незалежної України

Старченко Наталя - 22 Вересня 2022 | 13:56
Цікаві сучасні українські мультфільми

Вважається, що історія української анімації бере свій початок з далекого 1927 року, коли художник-мультиплікатор В’ячеслав Левандовський створив ляльковий мультфільм «Казка про солом’яного бичка». На жаль, в повному обсязі твір не зберігся до нашого часу, за винятком хіба кількох розкадровок, опублікованих у журналах.

Першим же графічним мультфільмом був «Мурзилка в Африці», що за своєю якістю та стилем не поступається тогочасним зарубіжним мультиплікаційним творам. У період між двома війнами більшість творів українського кіновиробництва було втрачено. Тож вдруге українська анімація народилася вже наприкінці 50-х років ХХ ст. і, на щастя, продовжує розвиватися.

Пропонуємо вашій увазі цікаві сучасні українські мультфільми, які можна подивитися з дітьми різного віку (або ж просто для себе).

«Дівчинка із риб’ячим хвостом» (2013) від мультиплікаційної студії «Червоний Собака»

Ця дивовижна історія – про подорож маленької героїні чарівним лісом і усвідомлення власної особливості – риб’ячого хвоста, що з’явився сам по собі. У лісі дівчинка знайомиться із механічним Залізним Вовком, слухає його «страшні казки» і вирушає на пошуки ключа від своєї мрії. Щоб здобути того ключа, потрібно пройти три випробовування у дивних країнах, з яких не поверталася ще жодна людина. Але наша героїня незвичайна людина, вона дівчинка із риб’ячим хвостом! Тож, попереду її чекає далека дорога і виклики життя, а в результаті – перемога над самою Смертю (алюзія на казку про трьох братів із всесвіту поттеріани? чи вічний спільний мотив?). Головні уроки, які гарантовано запам’ятають глядачі казки – це мудрості від Залізного Вовка:

  • Зустрічі та розлуки трапляються щомиті на життєвому шляху.
  • На деякі речі варто поглянути під іншим кутом.
  • Відкривати варто тільки ті двері, які призначені саме для вас.

Рекомендовано до перегляду дітям, які вперше стикаються з труднощами, а також дорослим, що прагнуть віднайти ключі до своєї мрії.  

Дитячий анімаційний серіал «Ескімоска» (2012  – 2016) про пригоди в Арктиці

Серіал про дівчинку-ескімоску сподобається малюкам від 2 до 4 років. Оскільки діалоги позбавлені слів і побудовані на емоційних вигуках, основна увага зосереджена на динамічних коротких сюжетах (до 5 хвилин) та яскравих персонажах – друзях і тваринах. Чому ескімоси вітаються носиками? Як вони не мерзнуть у льодяних будиночках? Ці та інші питання можуть стати початком для знайомства зі звичаями інших країн та народів і розвитку допитливості маленького глядача.  

Виробництвом першого сезону займалася кіностудія «HanzhonkovFilm» за підтримки Державного агентства України з питань кіно. Наступні сезони (2-4) знято кіностудією «Animagrad».

«Крамниця співочих пташок» (2013) – фестивальне кіно компанії «Маркус Фільм»

https://youtu.be/b_USTVmlPjs

У сірому місті майбутнього, де механічні створіння панують над живими істотами та контролюють їх, головний герой продає незвичних живих пташок. Втім, справи його йдуть кепсько. Аж поки торговець екзотичним товаром не натрапляє на чарівного кольорового і живого птаха, намагаючись врятувати йому життя. З цього моменту доля та вчинки героя суттєво змінюються, а подальше перебування у місті опиняється під питання.

Анімація зацікавить підлітків та дорослих. Завдяки глибокій ідеї твору та експериментальним режисерським рішенням стрічка може стати чудовим матеріалом для розбору в творчо орієнтованій аудиторії.

3D-мультфільм «Викрадена принцеса: Руслан і Людмила» (2018) від кіностудії «Animagrad»

Якщо вас цікавлять сучасні українські мультфільми, то ви, мабуть, вже знаєте і про цей проєкт. Історія бере свій початок у давні часи, коли нікого було здивувати сміливими лицарями, прекрасними дамами і підступними чаклунами. У славетному місті Києві, що ним опікується князь Володимир, опиняється мандрівний артист Руслан – молодий актор і знаний пройдисвіт. Незважаючи на творчу професію, хлопець мріє освоїти лицарську справу і вразити дівчину. Дізнавшись про небачену досі силу почуттів закоханих, злий чаклун Чорномор викрадає прекрасну Мілу, аби використати її кохання в якості магічного компонента для посилення власної могутності. Руслан вирушає рятувати любов і навіть не здогадується, які секрети приховує Міла.

Мультфільм рекомендований для легкого перегляду всією сім’єю, з поїданням попкорну та пошуком відмінностей між подібними сюжетами DreamWorks або Disney.

Кіностудія «Animagrad» також займається ще одним анімаційним проектом «Мавка. Лісова пісня», вихід якого заплановано на 2022 рік.

Мультфільм «Маленький великий пес» (2008) виробництва кіностудії «Укранімафільм»

«Маленький великий пес» – це історія про те, як ставити перед собою мету і досягати її; як бути відповідальним і вміти дружити. Сюжет знайомий усім: хлопчик дуже хоче собаку, але батько не дозволяє, бо це ж дуже серйозна справа – турбуватися про свою тваринку, вигулювати і виховувати її. Батько вважає, що його син ще малий, йому самому потрібна турбота і виховання. Але чого тільки не зробиш, щоб отримати собаку, особливо якщо він сам обирає собі хазяїна.

До речі, кіностудія «Укранімафільм» існувала 60 років: її заснували у 1959, а в 2019 розформували і приєднали до «Довженко-Центру».

До фільмографії «Укранімафільм» належать такі відомі мультфільми як «Козаки», «Острів скарбів», «Аліса в Країні Чудес» та інші, що через російську озвучку хибно сприймалися глядачем, а увага на їхньому українському походженні раніше не акцентувалася.

Ще 30 мультфільмів незалежної України

Насамкінець пропонуємо список з 30 мультфільмів різних років і стилів, які також із задоволенням дивляться діти.

  1. Енеїда, 1991
  2. Богданчик і барабан, 1992
  3. Історія одного поросятка, 1994
  4. Як козаки у хокей грали, 1995
  5. Коза-дереза, 1995
  6. Ведмедик і той, що живе в річці, 1996
  7. Як метелик вивчав життя, 1997
  8. Літачок Ліп, 2000
  9. Таємний посол, 2000
  10. Йшов трамвай дев’ятий номер, 2002
  11. П’єса для трьох акторів, 2004
  12. Війна яблук та гусені, 2004
  13. Злидні, 2005
  14. Каприз, 2005
  15. Чого в лісі не буває, 2006
  16. Жив собі чорний кіт, 2006
  17. Курка, яка несла всяку всячину, 2006
  18. Коп і Штик – Завзяті Кроти, 2006
  19. Чарівний Горох, 2008
  20. Червона жаба, 2008
  21. Лежень, 2013
  22. Літа мої, 2013
  23. Пригоди Котигорошка та його друзів, 2014
  24. Бабай, 2014
  25. Микита Кожум’яка, 2016
  26. Козаки. Футбол, 2016
  27. Козаки. Навколо світу, 2018
  28. Клара та чарівний дракон, 2019
  29. Дивосвіт, 2021 – мультфільм за мотивами творчості Марії Примаченко.
  30. Лісова пісня, 2022 – сучасний український мультфільм за мотивами драми-феєрії Лесі Українки «Лісова пісня». Запланована дата виходу в прокат – 29 грудня 2022 року.

Сподобалася стаття про сучасні українські мультфільми? Читайте також наш матеріал Українські музичні гурти: 50 сучасних виконавців та Книги про війну українською мовою: що почитати.

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.