Автор колонки: Павло Храмов — харківський активіст, урбаніст та автор каналу «Харків для Людей».
Тепер питання — чи дійсно нам потрібно відновлювати навіть частково зіпсоване ТЕЦ та зберігати всіма силами централізоване опалення?
Минулого разу, як я підсвічував це питання, в мене полетіли помідори: ти не розбираєшся, так ефективніше та таке інше. (Хоча знаю людей, які вивчали питання та навпаки виступають за децентралізацію опалення).
Можливо, ті, хто так говорить, мають рацію. Але базово я не розумію, чому європейські міста в схожих умовах відмовлялись від централізованого опалення, а для нас це, типу, суперефективно.
Я не фахівець, тому залюбки почитаю аналітичні матеріали на цю тему. Одначе сумнівно виглядає вигода, коли теплопостачання треба доставляти по вулиці за 7+ кілометрів. Мені здається, що цей мінус сам по собі перекриває всі інші плюси централізованого опалення.
Також ми точно не знаємо, наскільки менше можуть споживати користувачі, коли матимуть змогу самостійно регулювати рівень теплопостачання хоча б на рівні будинку. Пам’ятаю, колись в чаті обговорювали, наскільки різні чеки в різних квартирах (з індивідуальними лічильниками). Часом вони відрізнялись у декілька разів, бо хтось полюбляє 22, а комусь 16 норм.
Тому історія виглядає дещо штучною — будинки тримають на централізованому опаленні не тому, що це вигідно, а тому, що без будинків ТЕЦ не зможе працювати максимально ефективно. Така собі нав’язана послуга.
Натомість тут доля нам подарувала шанс переосмислити обраний підхід. Ми можемо не рятувати ТЕЦ, заради якого утримуємо всіх на цьому гачку. Або не будемо нічого переосмислювати та, як із панельками, просто будемо витрачати ресурс на відновлення неефективного. Робимо те, що вміємо, а не те, що треба.
Наостанок додам, що є ще одна значуща перевага, яка перекриває питання ціни — диверсифікація ризиків. Не ок, якщо можна за один раз вибити електроенергію та теплопостачання для значної кількості мешканців. Локальні невеличкі котельні все ж таки значно безпечніші в цьому плані.
Треба думати та діяти вже зараз, бо скоро наступна зима.
Примітка редакторки: ТЕЦ-5 Харків втратила основні потужності генерування теплової та електричної енергії міста після російської атаки, яка сталася 22 березня. За словами Харківського міського голови Ігоря Терехова, станція повністю зруйнована. Через це неможливе виробництво ні електричної, ні теплової енергії.
Як зазначив головний виконавчий директор ПрАТ «Харківська ТЕЦ-5» Олександр Мінкович, відновлення теплоелектроцентралі передбачає виготовлення ексклюзивного обладнання енергоблоків, зокрема турбін, генераторів тощо. У разі повноцінного фінансування робіт, допомоги з виробництвом і постачанням устаткування, процес реконструкції триватиме не один рік.
Колонка є типом матеріалів, який відображає винятково точку зора автора і може не збігатися з точкою зору редакції «Ґвара Медіа». Вона не претендує на об’єктивність та всебічність висвітлення теми, про яку йдеться. Редакція не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія для суспільної дискусії на актуальну тему.