Рубіжне — село Вовчанської громади, що розташоване на березі річки Сіверський Донець. До кордону тут приблизно 13 кілометрів. З початку вторгнення населений пункт було окуповано російськими військами. У травні-квітні 2022 року в селі та навколо нього йшли бої, внаслідок яких не лишилося жодного вцілілого будинку.
«Задача росіян — повне знищення нашого прикордоння».
Майже вщент зруйнованим селом займається староста Рубіжненського старостинського округу — Лідія Чатченко — вона обіймала цю посаду й до повномасштабного вторгнення та навіть деякий час перебувала в окупації, поки не виїхала.
Як розповідає Лідія, до війни Рубіжне та інші села, що входять до старостату, були дачними. Влітку тут жили до 2 тисяч людей. На час окупації їхня кількість зменшилася до 700 осіб.
Наразі у Рубіжному залишаються жити на постійній основі 60 людей, 6 з яких — діти.
«У нас немає робочих місць. Якби вони були — люди більше поверталися. А так їм немає за що жити, тому вони їдуть у Харків, там і працюють»
Оскільки населений пункт розташований дуже близько до кордону, наразі плану його відновлення немає. Як каже пані Лідія, безпосередньо Рубіжне російські війська майже не обстрілюють, однак в навколишніх селах «прильоти» фіксуються.
Начальник Вовчанської міської військової адміністрації Тамаз Гамбарашвілі також підкреслює, що армія РФ ледь не щоденно обстрілює Вовчанськ та громаду з артилерії та авіації.
«Росіяни обстрілюють, тому що їхня задача — повне знищення наших населених пунктів прикордоння. Там де вони можуть дістати артилерію або керованими авіабомбами — вони це роблять».
Однак основні руйнування, що є в Рубіжному, були завдані під час бойових дій навесні та влітку 2022 року.
Одним з критично важливих об’єктів, які було зруйновано, став міст через річку Сіверський Донець. Як каже староста Рубіжненського округу, він був єдиним з’єднанням з адміністративним центром громади — містом Вовчанськом.
У вересні російські війська підірвали міст, коли відступали з більшої частини Харківської області. Наразі там зробили понтонну переправу, по якій можна пройти лише пішки.
Питання щодо відновлення цього маршруту не розглядається через небезпеку обстрілів.
Подобається матеріал? Долучайся до Спільноти читачів та допомагай нам розповідати більше важливих історій
Тільки завдяки благодійним фондам
Одним з небагатьох джерел відновлення для села є благодійні фонди.
12 червня до Рубіжного приїхали представники організації Solidarites International. Вони вставляють нові вікна у близько 40 будинків місцевих жителів.
«Ми відновлюємо вікна у тих людей, хто фактично живе у селі. Більшість тут всю зиму пробули: як у вересні 2022 року заїхали, так і живуть» — розповідає Чатченко.
Однією з мешканок Рубіжного, кому вставили нові вікна, стала пані Ольга. Вона з дітьми повернулася до села у вересні 2022 року. До цього родина жила у Харкові, Люботині та селищі Манченки.
Зараз вони садять город, ведуть господарство та живуть у Рубіжному.
«У старшого сина уроки йдуть до четвертої години вечора. Тому ми заводимо генератор, сідаємо у дворі, бо вдома останніми днями став погано ловити інтернет, і він вчиться».
Унаслідок бойових дій будинок Ольги також постраждав: деякі вікна були побиті, стіни посічені уламками, в одному місці провалюється дах, через що жінці довелося його підперти. «Ремонт не спішимо робити, бо невідомо що воно буде далі».
Усього на господарство Ольги було щонайменше 5 влучань. За словами Ольги, саперам довелося витратити тиждень, щоб розмінувати територію навколо будинку.
Через щільну замінованість жінка не відпускає дітей гуляти далі подвір’я та вже перевірених стежок.
«Відчуваємо себе ізольованими, але нам діватися нікуди. Все одно дім є дім».
У серпні в деяких старостинських округах громади відбувалася примусова евакуація родин з дітьми. У Рубіжному таких заходів не відбувалося, тому що цей населений пункт вважається віддаленим від кордону, зазначає Тамаз Гамбарашвілі.
єВідновлення на паузі
Як розповів Гамбарашвілі, наразі у Вовчанській громаді тимчасово не працює комісія з розгляду питань щодо надання компенсації за програмою єВідновлення. Це пов’язано з тим, що в січні фахівці, які оформлювали акти обстеження, звільнилися.
Адміністрація веде перемовини з іншими громадами та районами, щоб залучити спеціалістів, які б проводили огляд пошкоджених будинків.
До січня фахівці встигли зробити 185 актів обстеження, однак поки що не всі заявники отримали компенсації. Проте, як тільки громада знайде людей, процес продовжиться.
Також у селі великі проблеми з електропостачанням. Світла немає з часу окупації Рубіжного. Але торік Харківобленерго протягнули високовольтну лінію до Рубіжного. Як додає начальник Вовчанської МВА, підрядники обіцяють відновити електрику по всьому селу вже 1 червня 2024 року.
«Хочеться, щоб скоріше закінчилася війна. Як наступить мир, ми всі будемо відбудовувати наше село. Буде мир — буде відновлення, будуть робочі місця, буду все», — пообіцяла староста села Рубіжне.
Ми створили цей матеріал як учасник Мережі «Вікно Відновлення». Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win
Читайте також
- Балаклія через півтора року після звільнення: як йде відновлення — фоторепортаж.
- Відбудова та руїни: чим відрізняється життя в Савинській громаді на двох берегах Сіверського Дінця — фото.
- «Чекаємо саперів»: як живе та відновлюється село Донецьке на Харківщині — фоторепортаж