Протягом наступних пʼяти років понад 14 мільйонів людей у світі можуть загинути через рішення адміністрації Дональда Трампа скоротити фінансування Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

Про це пише Reuters, посилаючись на дані дослідження The Lancet.

Прогнози свідчать, що внаслідок значного скорочення фінансування — у поєднанні з потенційною ліквідацією агентства — можуть призвести до понад 14 мільйонів додаткових смертей до 2030 року, серед яких — 4,5 мільйона смертей серед дітей віком до 5 років

Це дослідники пояснюють тим, що за останні два десятиліття програми, що фінансуються USAID, допомогли запобігти понад 91 мільйону смертей у всьому світі, в тому числі 30 мільйонам смертей серед дітей. А США залишалися найбільшим донором гуманітарної допомоги у світі. Відтак, на їхню частку припадає щонайменше 38% усіх внесків, зафіксованих ООН. А у 2024 році США виділили на міжнародну допомогу 61 мільярд доларів, понад половину з яких, через USAID, згідно з урядовими даними.

«Наші прогнози показують, що якщо різке скорочення фінансування [США], оголошене і реалізоване в першій половині 2025 року, не буде скасоване, то до 2030 року може статися приголомшлива кількість смертей, яких можна було б уникнути», – йдеться в дослідженні.

Нагадаємо, у березні 2025 року державний секретар США Марко Рубіо офіційно заявив, що адміністрація Трампа скасувала понад 80% усіх програм USAID. За його словами, решта, а це приблизно 1 000 програм, тепер будуть адмініструватися «ефективніше» під керівництвом Державного департаменту США та у консультації з Конгресом. Фактично це означало, розпуск Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та передання частини його функцій під управління департаменту. Це рішення адміністрація Трампа пояснила звинуваченням USAID у нецільовому використанні коштів платників податків та фінансуванні закордонних програм, які не відповідають інтересам США.

Як фактичний розпуск USAID вплинув на Україну

Однак про обмеження фінансування USAID стало відомо ще раніше. Це сталося 26 січня, коли Агентство США з міжнародного розвитку — або ж USAID — оголосило про припинення фінансування всіх своїх програм та проєктів. Це сталося після директиви Державного департаменту США про аудит на 90 днів. 

Тоді українські громадські організації та органи місцевого самоврядування зіткнулись необхідністю зупинити діяльність, що фінансувалася USAID або організаціями, які залежать від американських коштів. В Україні це були програми, що стосувалися передусім економічного розвитку, гуманітарної допомоги та програм сприяння демократії та захисту прав людини. 

Самі ж громадські організації опинилися в різному положенні. Хтось вже зміг адаптуватися, адже кошти від USAID не були основним джерелом фінансування. Хтось був змушений призупинити реалізацію багатьох проєктів та шукати шляхи задля власного порятунку. Тоді Ґвара Медіа зібрала досвід чотирьох організацій, які втратили американське фінансування і зараз мають призвичаюватися до нових умов. З якими проблемами вони стикнулися — читайте у матеріалі.

Читайте також