Український держбюджет уже в травні поповниться на один мільярд гривень завдяки прибутку від видобутку газу на Сахалінському родовищі на Харківщині, який відновився після рішенню суду у серпні 2024 року.
Про це 24 квітня повідомила голова Агентства з розшуку та менеджменту активів [АРМА] Олена Дума.
За її словами, ці кошти надійдуть за договором управління від перерозподілу дивідендів та арештованих корпоративних прав, якими управляє Національне агентство з розшуку та менеджменту активів (АРМА).
Після поновлення спецдозволу на видобуток газу на Сахалінському родовищі на Харківщині у серпні 2024 року, середньодобовий обсяг становив понад 1,5 мільйона кубометрів газу, і ця цифра зростає досі.
Тож, зі слів Думи, завдяки тому, що Верховний Суд підтвердив законність 90% прибутку від цього активу на користь держави, лише за 2024 рік до Державного бюджету України буде сплачено 748 мільйонів гривень.
«Отже, це означає, що спільними зусиллями АРМА та ПАТ “Укрнафта” забезпечать надходження 90 % прибутку за 2024 рік. Станом на сьогодні забезпечити проведення аудиту. Очікуємо мільярдне поповнення бюджету», — додала Дума.
За її словами, щоб забезпечити ці надходження, АРМА разом з управителем – ПАТ “Укрнафта” – змінила умови договорів, домоглася урядових рішень, подала касаційну скаргу, увійшла в справу третьою стороною та захищала інтереси держави в судах.
Попри це, Дума пояснила, що раніше АРМА зіштовхнулася з оскарженням виплати доходів з прибутку за договором за позовом акціонерів. Так, один із власників арештованих корпоративних прав – компанія «JKX Ukraїne BV», оскаржила такі дії в судовому порядку. Однак наразі рішенням Верховного Суду остаточно закрито шлях власникам арештованого активу до оскарження будь-яких рішень загальних зборів ПАТ «ВК «УКРНАФТОБУРІННЯ», в тому числі про оскарження розподілу та виплати дивідендів державі.
Нагадаємо, у 2023 всі активи Сахалінського родовища були передані Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА). У лютому 2023 Державне бюро розслідувань (ДБР) повідомило, що спільно зі Службою безпеки України (СБУ) викрили протиправну діяльність колишніх високопосадовців, які отримували незаконні надприбутки від видобутку газу з державних надр.
Тоді ж відбулися обшуки за місцями фактичного проживання фігурантів. Як припустили тоді ЗМІ, ішлося про Павла Фукса та депутата від «Народного фронту» Ігоря Котвіцького. Враховуючи це, у квітні суд арештував лише ТОВ «Сахалінське», ТОВ «Сіріус-1», ТОВ «Іст Юроуп Петролеум» Фукса і Котвіцького, а вже 11 квітня арешт накладено і на компанію «ВК «Укрнафтобуріння».
Також Кабінет Міністрів розпорядженням від 23 травня 2023 року передав арештовані активи державній компанії ПАТ «Укрнафта».
Чому це важливо
Сахалінське родовище знаходиться неподалік від Краснокутська на Харківщині та експлуатується з 1984 року.
Це один з найбільших майданчиків вуглеводнів в Україні, який може давати країні 1 мільярд кубометрів газу щороку. Доведені запаси Сахалінського родовища — близько 15 мільярдів кубометрів газу, 1,7 мільйона тонн газового конденсату та приблизно стільки ж нафти. Однак з грудня 2023 року по серпень 2024 року родовище не працювало. Водночас для розблокування роботи родовища народні депутати подали законопроєкт. Однак пізніше члени профільного комітету з питань екологічної політики та природокористування подали ще один — альтернативний.
Що дає родовище країні та громаді і які можливі причини зупинки видобутку, дізнавались журналісти Цензор.НЕТ та Ґвара Медіа у матеріалі.
Читайте також
- Видобуток газу на Сахалінському родовищі на Харківщині відновлено.
