Фейк. В Україні заборонили Діда Мороза

Василина Гав'як - 08 Січня 2024 | 14:23

До нашого бота «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити чи дійсно в Україні заборонили Діда Мороза та Снігуроньку. Відповідь на це питання — читайте у нашому матеріалі.

Що сталося?

Проросійські Telegram-канали «Топор 18+» та «Отряд Ковпака» (архів) опублікували повідомлення про те, що в Україні нібито забороняють Діда Мороза та Снігуроньку. Як доказ, адміністратори каналу додали фото, на якому зображена пам’ятка про те, яким «має бути Святий Миколай». Так, в повідомлені зазначено, що заборонений одяг Діда Мороза та сама Снігуронька. Натомість потрібно одягатися в костюм Святого Миколая, який ходить з янголом, та наголошувати на тому, що це реальний персонаж.

«Дід Мороз вигаданий персонаж, нав’язаний радянськими антирелігійними кампаніями, щоб замінити Святого Миколая. Замість штанів Дідові Морозу додали халат і молоденьку дівчину. Дивні персонажі – дід без баби, внучка, у якої нема батьків. Виглядати як Дід Мороз аніматорам заборонено! …», – зазначається у памʼятці.

У пам’ятці також передбачене покарання для аніматорів в костюмі Діда Мороза:

«Якщо знайдуть костюм Діда Мороза – аніматору штраф 20 000 гривень. Адміністрація передасть сигнал до органів, від яких вам не втекти».

До яких саме органів, адміністрація планує передавати інформацію про костюм Діда Мороза в оголошенні не зазначається.

Російська пропаганда просуває тезу заборони Діда Мороза з 2016 року. Так, канал Міноборони Росії «Звезда» повідомив, що в Україні через декомунізацію заборонили Діда Мороза та Снігуроньку. Також про це повідомляли й інші російські джерела, а саме: «Взгляд», «Правда-TV.ru», «EurAsia Daily».

Ми вже спростували подібні тези у 2022 році, тож збережемо традиції та спростуємо офіційну заборону Діда Мороза ще раз.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Історична довідка про Діда Мороза

Образ Діда Мороза як позитивного героя теж популяризується лише з приходом радянської влади. До цього його вважали злим духом. Він мав довгу сиву бороду та виморожував людей. Для того, щоб пережити зиму без втрат худоби чи посівів, люди задобрювали Діда Мороза подарунками або їжею. Замовляння для Мороза українці робили 18 січня на Святий Вечір (Голодна кутя):

Морозе, Морозе, йди до нас куті їсти!
А не йдеш — так не приходь,
І не морозь жита та пшениці,
Проса та гречки,
Ягнят та телят,
Гусят та курчат.

На відміну від Діда Мороза, Святий Миколай завжди ототожнювався з добром та праведністю, адже він приходив на допомогу нужденним і приносив подарунки слухняним дітям. Історія ж святкування Дня Святого Миколая бере свій початок у Середньовіччі. До українських земель ця традиція дійшла, ймовірно, через Річ Посполиту.

Більше про це читайте в нашому матеріалі посиланням.

Стенд з оголошеннями

Зауважимо, що ми не знайшли жодного офіційного підтвердження від Міністертва культури та інформаційної політики України чи інших структур, що в Україні заборонені Дід Мороз та Снігуронька.

Тож, першим кроком, ми проаналізували фото, яке поширюють пропагандисти. Воно зроблене так, аби унеможливити ідентифікацію закладу. Адже на фото тільки пробкова дошка. Жодного натяку на заклад чи інтер’єр закладу. До того ж адміністрація в оголошенні не зазначає, який заклад вона адмініструє.

Поруч з пам’яткою розташовано оголошення, в якому міститься інформація про послуги Святого Миколая. Світлини на оголошенні про послуги, ми знайшли на сайті організації дитячих свят «Kinder Party».

Ця дитяча студія, що знаходиться у місті Київ. З цього можемо припустити, що дошка оголошень, на якій прикріплена памʼятка про нібито заміну Діда Мороза на Святого Миколая, знаходиться у столиці.

Київ

Тому наступним кроком ми зателефонували у студію «Kinder Party» та запитали про те, чи стикалися вони з забороною використання персонажів Діда Мороза та Снігуроньки. У телефонному режимі нам відповіли, що про це нічого не знають та чують вперше.

Окрім цього, ми звернулися й до інших компаній, які займаються організацією дитячих свят в Києві, однак, там також не чули про таку заборону.

Львів

Наступним кроком ми звернулися до організаторів свят й в інших містах України. Зокрема у Львові нам відповіли, що заборону Діда Мороза та Снігуроньки «ніхто не висував». Проте не бачать сенсу в популяризації радянських персонажів.

Запоріжжя

Також ми спитали чи чули про заборону Діда Мороза та Снігуроньки у Запоріжжі. Відповідь, що ми отримали, була ідентична з іншими компаніями організації свят.

Офіційні відповіді

У Центрі протидії дезінформації також спростували цей фейк, вказавши, що це — «низькоякісний російський фейк, який був створений і сфотографований у РФ. Ніякі подібні пам’ятки на території України не поширюються».

Також ми звернулися за коментарем щодо ситуації до Міністерства культури та інформаційної політики України. Проте відповіді ми ще не отримали.

Висновок: фейк

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.