Протягом листопада у ЗМІ поширювалася інформація про постачання партії бракованих 120-міліметрових мін для Збройних Сил України. Наразі офіційно підтвердили інформацію про 417 нештатних спрацювань цих мін, а всю партію пообіцяли замінити за рахунок заводу-виробника.

Про бачення цієї проблеми зі сторони держави розповів очільник Міністерства з питань стратегічних галузей промисловості Герман Сметанін. Водночас журналісти Європейської правди подають додаткові дані, переповідаємо обидві думки далі.

Сметанін наголосив, через випадки нештатних спрацювань уже відкрили два кримінальних провадження. Крім того, тривають слідчі дії та внутрішні перевірки.

Загалом з останніх партій на 54 тисячі мін заміні підлягають близько 24 тисяч, тобто майже половина.

«Як висновок з ситуації, що склалася, на всіх виробництвах посилено контроль за якістю: як ввезеної продукції, так і виготовленої», — додав Сметанін.

Водночас міністр наголосив, усього оборонні підприємства України з початку 2024 року поставили до Сил оборони мільйони артилерійських та мінометних пострілів і зробили це, за його словами, «максимально швидкими темпами масштабуючи виробництво та впроваджуючи нові технології».

сметанін
Герман Сметанін / Фото: особисті соцмережі

UPD (оновлення) 13:09: ця заява Сметаніна отримала критику зі сторони українських ЗМІ. Зазначається, масштаби цієї проблеми значно більші, ніж розповів міністр. Тож далі подаємо іншу точку зору для порівняння.

Ще 29 листопада журналісти Європейської правди опублікували аналітичний матеріал, у якому говорять, у своєму зверненні Герман Сметанін порівняв кількість бракованих мін із загальним виробництвом артилерійських снарядів та мін, які виробила Україна за 2024 рік. Таким чином, кажуть вони, у нього вийшло менш як 1% бракованої продукції, виробленої цього року.

«У такому трактуванні ситуація не виглядає великою проблемою. Однак таке трактування некоректне, щоб не сказати маніпулятивне», — йдеться у матеріалі.

Крім того, за словами журналістів, сама проблема з неякісними мінами розпочалася не в листопаді, коли військові почали вимагати державу перевірити близько 100 тисяч неякісних мін, а ще у січні. Саме в цей період, кажуть в ЄП, агенція оборонних закупівель готувалася до контрактування на закупівлю 500 тисяч 120-мм мін й отримала одразу дев’ять комерційних пропозицій від спецімпортерів, закордонних та вітчизняних виробників. Тоді ж угоду уклали з заводом (назва не розголошується), який заявив про спроможність за рік виробити 500 тисяч 120-міліметрових мін. Це більше, ніж було в усіх інших пропозиціях разом узятих. Також він був готовий зробити це за трохи нижчу або співставну з конкурентами ціну.

міни
Міни 120-мм / Фото: Укроборонпром

Однак уже після першої перевірки цього заводу комісією військових представників стало відомо, завод здатен виготовити майже вдвічі менше від заявленої кількості. Проте за два тижні зʼявилося доповнення до цього висновку, яке суттєво відрізняється від початкового. Згідно з оновленою інформацією, згадане підприємство нібито здатне виробити 670 тисяч мін, тобто навіть більше, ніж було зазначено в його початковій комерційній пропозиції. Угоду тоді ж уклали, кажуть в ЄП.

Держава домовилася, перші міни від цього контракту мали б надійти до війська у квітні 2024-го і далі щомісяця відвантажуватися рівними партіями. Однак саме у квітні завод надіслав лист, що на виробництво прилетіли російські ракети, частина компонентів та обладнання була знищена, тому графік відвантаження слід скоригувати. Тож до кінця листопада ЗСУ передали трохи більше третини із законтрактованих 500 тисяч, запевняють журналісти. Однак, як зазначалося вище, частина з них виявилася браковано. Тож на думку ЄП наразі Україну може чекати брак 120-мм мін.

Це повʼязано з тим, що, за словами журналістів, майже всю потребу в 120-міліметрових мінах для ЗСУ мали закрити одним контрактом на 500 тисяч штук. Проте до кінця 2024 року, за оцінкою ЄП, виробник здатен виконати контракт лише на 35% (тобто 65 із 100 оплачених мін у війська не поставлять).

Далі журналісти згадують, із тих 35% виконаної частини контракту близько 16% (тобто ще мінус пʼять мін із ста) непридатні для війни й підлягають заміні. Відповідно до цього, на їх думку, можна зробити відповідні висновки щодо нестачі мін.

Більше контексту

У листопаді головний редактор Цензор.нет Юрій Бутусов розповів, що з фронту відкликають 100 тисяч бракованих снарядів калібру 120 мм. За його словами, це сталося після того, як він розказав про проблему зі снарядами, «почалися комісії, перевірки, службові розслідування, почалася велика бюрократична робота».

Тоді ж народний депутат Олексій Гончаренко опублікував дані, відповідно до яких внутрішній аудит Міністерства оборони України встановив, що є ризик непостачання бойових комплектів для ЗСУ на 45 мільярдів гривень. 

Реакція міноборони

Після кількох тижнів активного обговорення проблеми з постачанням неякісного озброєння Міноборони оприлюднило офіційну відповідь на цю проблему. Там зазначили, причини нештатного спрацювання 120-міліметрових мін уже кілька тижнів розслідує міжвідомча комісія. А відсутність їхніх коментарів у публічному просторі не означає, що міністерство «нічого не робить чи не реагує на інформацію, яка надходить від військових чи зʼявляється, зокрема, у ЗМІ». 

Водночас Державне бюро розслідувань розпочало кримінальне провадження, а до відповідальних за це правопорушення посадовців обіцяють ухвалити «відповідні кадрові рішення». Крім того, перевірять якість мінометних мін інших калібрів.

Крім того, 3 грудня Верховна Рада проголосувала за те, щоб міністр оборони Рустем Умєров особисто доповів про ситуацію із закупівлями для ЗСУ, зокрема мінами.

Читайте також