Інформація про американського найманця є бездоказовою. Військові обговорюють на відео зруйновану російську техніку, усе інше — шум. Відео поширюється в російськомовних телеграм-каналах: Оперативные сводки, BelVestnik, ЧВК Медиа, БаргуZин, Русский Военный Корабль та на російських сайтах: podolyaka.ru, Царьград, donbasstoday.
Що сталося?
У російськомовних телеграм-каналах поширюється відео, на якому військові обговорюють українською та англійською мовою відеотрансляцію з дрона. На відеотрансляції видно розбиту російську техніку в окопі — саме це емоційно обговорюють, радіючи, військові. З відео поширюються скріншоти, які вказують на посилання вебконференції та заклики про здання позицій командного центру і неліцензійне програмне забезпечення. В кінці посту висміюють українських військових, начебто вони здали свої позиції.
Спростування
На відео військові спілкуються за допомогою платформи Google Meet, на яку транслюється відео з дрону і його бачать в окремій сесії Meet. З 2021 року популярні дрони DJI можуть транслювати потокові відео в форматі RTPM, як вказано ось тут. Відповідно, трансляція з дрона в Google Meet теж можлива.
Ця платформа розроблена компанією Google з врахуванням усіх безпекових міжнародних вимог. Нею користуються у бізнесі, державному та соціальному секторі по всьому світу. Для захисту відеозустрічей у Meet використовується широкий спектр технологій, зокрема засоби захисту від злому для відеозустрічей в інтернеті та підключень з телефону. Коди зустрічей складаються з 10 символів, кожен із яких може мати одне з 25 значень. Завдяки цьому їх складніше підбирати. Деталі зустрічі можна змінити в запрошенні. Якщо повністю змінити запрошення на відеозустріч, зміниться код зустрічі та PIN-код для підключення з телефону. Це особливо корисно, якщо когось вилучено із запрошення на зустріч.
Існує кілька правил, які потрібно знати, щоб під’єднатися до відеозустрічі:
- Учасники не можуть приєднатися до зустрічі більше ніж за 15 хвилин до її запланованого початку.
- Лише користувачі, запрошені в календарі, можуть приєднуватися до зустрічей без спеціального запиту. Учасник, якого не запрошено в календарі, повинен надіслати запит на приєднання до зустрічі, а її організатор має схвалити цей запит.
- Лише організатор зустрічі може приймати учасників, не запрошених у календарі. Для цього потрібно запросити їх під час зустрічі та дозволити їм приєднатися.
- Організатори зустрічей (і лише вони) можуть легко керувати засобами безпеки, зокрема вимикати мікрофони учасників та вилучати їх під час зустрічі.
- До дій, які можуть вважатися порушенням правил, у Meet застосовуються кількісні обмеження.
- Користувачі можуть повідомляти про порушення під час зустрічей.
Тому заявка з повідомленням про те, що «українські військові використовують відкриті канали зв’язку та неліцензійні ПО», – некоректна. Ці канали захищені декількома рівнями захисту і є системою міжнародного рівня для роботи різних цільових аудиторій.
Відповідно до інших зображень на екрані, позаяк це трансляція з дрона, необхідно розуміти, як працюють дрони і які мають технічні сповіщення.
Однією з багатьох неймовірних особливостей, якими оснащені дрони, є можливість повертатися на місце розташування простим натисканням кнопки. Як дрон знає, куди йти? GPS (і ГЛОНАСС), друже. За винятком будь-яких програмних чи апаратних проблем під час польоту, ми завжди знатимемо, де знаходиться наш дрон, якщо буде отримано достатній супутниковий сигнал.
Щоб визначити своє місцезнаходження, дрону потрібно як мінімум чотири супутники, але в середньому потрібно близько 7-12 супутників для надійного стабільного з’єднання з дроном та точного запису Home Point. Якщо дрон не має необхідної кількості супутників на зв’язку або не ідеальні параметри, то безпілотник дає сповіщення GPS Signal Week, про що і каже на екрані. У випадку слабкого сигналу програмне забезпечення дрону може рекомендувати обмеження для польоту у відстані та висоті, про що й сказано на екрані. Також під час запуску і роботи дрону часто показується повідомлення про заборону польотів, різноманітні технічні сповіщення.
Це пов’язано з тим, що у різних моделей дронів різні системи логування польотів та інформування аерослужб. Деякі безпілотники просять реєстрацію телефона перед польотом.
Нам відомо, що в ЗСУ самостійно дописують і розвивають програмне забезпечення дронів та додають додаткові функціонали (зокрема трансляція з дрону в Google Meet може бути новим створеним функціоналом або плагіном). В умовах бойових дій ситуація з повітряним простором може змінюватись, а польоти цивільних дронів в цілому заборонені. Часто ці мапи нерелевантні й застарілі, бо виробники дронів знаходяться в різних країнах. Наприклад, китайська компанія DJI вже рік як зупинила підтримку своїх дронів в Україні.
На прикладі сьогоднішньої актуальної мапи дрона з DJI ми бачимо обмеження для цивільного дрона, проте фактично всі польоти дронами без залучення військових і відповідного дозволу нині заборонені.
Також аналіз відео не виявив ніяких програмних засобів або даних, що видають реальну геопозицію центру, крім відстані від нього (а сама базова позиція залишається невідомою).
Інформація про американського найманця є бездоказовою. Це може бути як англомовний журналіст, так і учасники Інтернаціонального Легіону Оборони України.
Подібні тези часто поширює російська пропаганда і це вже розбирали українські фактчекери. Ті іноземці, які воюють за Україну, не є найманцями. На відміну від найманців, легіонери вступають на службу до Збройних Сил України та підпорядковуються їхньому командуванню.
Висновок
Відповідно до аналізу, повідомлення, що транслюється в російських каналах, є неправдивим. Воно відвертає увагу від суті первинного повідомлення – українські військові обговорюють зруйновану російську техніку з дрона.
Поширений наратив ідентифікований в нашому аналізі хвиль фейків з боту як «зрада, українські військові нікчеми» і є загальним паттерном для російської пропаганди.
Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.