Тепер переливати кров можуть не лише люди з медичною освітою, а й військові, які пройшли навчання, повідомили в МОЗ.
Відповідну постанову вже затвердив Уряд.
Зазвичай допомогу пораненим надають бойові медики з досвідом і навичками, але без медосвіти. Але сучасні протоколи надання першої медичної допомоги на полі бою, зокрема ТССС ((Tactical Combat Casualty Care), передбачають заміщення крововтрати за допомогою переливання цільної крові.
Щоби процедуру могли робити без медичної освіти, МОЗ розширює програму навчання, яку можна буде пройти на базі визначених центрів крові. Програма відповідатиме стандартам НАТО.
У пресслужбі зазначають, що в країнах Альянсу переливання крові бойовими медиками без медичної освіти — це норма. У Норвегії переливати кров дозволяють також самим бійцям.
Це важливе рішення, оскільки в цивільному житті людину з крововтратою можуть доставити в шпиталь за 15 хвилин, але під час війни «розгорнути інфраструктуру для використання крові» непросто. Це дозволить знизити ризик превентивних смертей на полі бою, які пов’язані з крововтратою, каже міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.
Наприкінці липня медики та волонтери звернулися до воєнного керівництва з проханням вирішити 8 проблем тактичної медицини в Україні. Одна з таких проблем — не врегульований статус бойового медика як медичного працівника. За словами волонтерів, командування виключило бойових медиків із переліку осіб, які можуть переливати кров, і звинуватило в незаконній лікувальній діяльності. Це сталося після дискусії щодо переливання крові на догоспітальному етапі.
Читайте також
- Під час удару по пункту переливання крові біля Куп’янська на Харківщині загинув 29-річний хірург.