Палац «Залізничник», який росіяни зруйнували в ніч проти 20 травня, звели в 1926 році. Увесь час будинок був осередком культурного життя в Ізюмі.
Близько 1:05 РФ завдала по місту ракетою «Іскандер», у результаті було пошкоджено будинок культури: вибиті вікна та двері, зруйновано фундамент однієї стіни.
Заступник керівника Ізюмської МВА Володимир Мацокін розповів, що до війни тут проводили були «десятки гуртків, унікальна сцена, бібліотека, десятки тисяч дітей повʼязували своє дитинство із цим закладом».
У коментарі Ґвара Медіа Володимир додав, що «Залізничник» був унікальний, оскільки побудований в архітектурному стилі «баухаус». Такі пам’ятки архітектури є на Слобожанщині та в Запорізькі області.
Баухаус — найвідоміша та найвпливовіша школа мистецтва та дизайну XX століття. Цьому стилю характерні плоскі дахи будинків, великі вікна та архітектура без прикрас.
Приміщення будинку культури вже було пошкоджене на початку березня 2022 року, коли росіяни обстріляли його з градів. Однак, заступник керівника Ізюмської МВА сказав, що тоді суттєвих руйнувань не було, тоді повибивало вікна, двері та частково було пошкоджено покрівлю.
Крім того, під час окупації Ізюма росіяни розграбували будівлю, а в одному з підвалів будинку культури окупанти створили катівню, яку українські правоохоронці задокументували.
«Наприклад, у глядацькій залі не залишилося жодного стільця, не було завіси. Повністю розграбували костюмерні та бібліотеку. Крім того, у підвалах будинку культури знаходилась одна з російських катівень, де катували й ізюмчан у тому числі. Після деокупації в такому стані приміщення абсолютно не використовувалось. Хоча само приміщення унікальне», — додав Володимир.
Він розказав, що в будинку була добре зроблена глядацька зала, яка мала унікальну ліпнину, гарно оздоблені балкони та сцену.
Крім того, до початку повномасштабного вторгнення місцева влада мала проєкт на реконструкцію цього приміщення. Проте ніяких робіт зробити не вдалося, оскільки почалася війна.
Уже після деокупації Харківщини в будинку культури нічого не влаштовували, однак і жодних військових там не знаходилося, зазначив Мацокін.
Заступник керівника Ізюмської МВА Володимир Мацокін нагадав, що це не перша зруйнована пам’ятка архітектури в Ізюмщині. Пошкоджень у тому числі зазнали амбулаторія № 1, будинок 4 школи, половецьких баб, Меморіал Слави.
На запитання, чи будуть відновлювати «Залізничник», Володимир додає, що реконструювати будинок цілком реально, як і інші пам’ятки архітектури, проте це досить серйозні фінанси. Та місцева влада працюватиме над цим.
За підрахунками Міністерства культури та інформаційної політики України, Харківщина рекордсмен серед зруйнованих пам’яток культури росіянами.
Читайте також
- Росія зруйнувала дитячу залізницю в Харкові