Голова фракції «Слуга народу» та член Комітету із питань національної безпеки, оборони та розвідки Давід Арахамія зазначив, що до урядового законопроєкта №10449 про посилення мобілізації, «питання є у всіх».
Про це він написав у своєму телеграм-каналі.
За його словами, є низка питань, над якими комітет працюватиме до другого читання.
«Щодо людей з інвалідністю і тих, хто за ними доглядає, залишимо все в редакції чинного законодавства. Переглянемо ще раз підхід до аспірантів. Фінального рішення ще немає, будемо шукати компроміс. Точно неприйнятними є норми щодо блокування особистих рахунків громадян. Не бачу в Раді тих, хто би таке підтримував», — написав він.
7 грудня Верховна Рада підтримала цей законопроєкт у першому читанні. «За» проголосували 243 народних депутати. Законопроєкт прийнято без пропозицій Комітету, писав нардеп Ярослав Железняк. Після першого читання законопроєкт доопрацьовуватимуть 14 днів до 21 лютого і далі друге читання.
За словами Железняка, по фракціях проголосували: Слуга народу — 178, Платформа за життя та мир — 17, За майбутнє — 7, Голос — 3, Довіра — 18, Відновлення України — 12, позафракційні — 8, Європейська солідарність та Батьківщина — 0.
Законопроєкт представляв міністр оборони Рустем Умеров, повідомила депутатка Ірина Геращенко. Вона також зазначила, що Головнокомандуючого Залужного не було, хоча «Офіс Президента хотіли саме на нього перекласти презентацію проєкту».
Раніше омбудсмен Дмитро Лубінець висловлював зауваження до окремих норм законопроєкта, але згодом після термінової наради з Міністром оборони України Рустемом Умєровим закликав ухвалити законопроєкт у першому читанні.
Основні зміни, які пропонує законопроєкт, такі:
- встановлюється максимальний строк безперервної військової служби в 36 місяців, після чого військовослужбовець підлягає звільненню;
- знижується призовний вік з 27 до 25 років;
- люди з інвалідністю звільняються від військової служби;
- добровольці за мобілізацією отримують 2-місячну відстрочку;
- щорічна основна відпустка може надаватися частинами, але не менше 15 днів; звільнені з полону матимуть додаткові 90 днів відпустки;
- оновити дані можна буде онлайн;
- після мобілізації передбачено обов’язкову 2-3-місячну підготовку; скасовується строкова служба, замість неї — базовий військовий вишкіл;
- всі підлягають військовому обліку, право на відстрочку для держслужбовців скасовується, окрім певних посад.
Читайте також
- На Куп’янському напрямку українські військові відбили 3 атаки — Генштаб