Актуальні фейки про війну в Україні. 9—15 травня

Ґвара Медіа - 15 Травня 2022 | 14:40

Привіт! З початку повномасштабного вторгнення росії в Україну команда Gwara Media запустила бота-фактчекера — ПЕРЕВІРКА. Ми активно ведемо боротьбу на інформаційному фронті та щоденно опрацьовуємо запити, які надходять в бот. 

Окрім кнопки «надіслати запит», ПЕРЕВІРКА також має кнопку «актуальні фейки», що інформує користувачів про найбільш токсичні провокації дня. 

Ми робимо і щотижневі підбірки інформаційних викидів, які продовжують циркулювати в інфопросторі — з посиланнями на джерела та спростуванням.

Отож, актуальні фейки за період 9 — 15 травня.

У Латвії українські біженці отримуватимуть грошову допомогу в розмірі півтори тисячі євро на місяць

У Facebook з’явилось відео, де розповідають: в Латвії кожен біженець з України отримуватиме півтори тисячі євро на місяць. Таку грошову допомогу розраховано згідно з новим планом підтримки українських біженців. Загалом уряд виділяє на це 116,28 млн. євро.

Проте розрахунки у відео невірні. Новий план підтримки передбачає одноразову кризову допомогу біженцям та гарантійний мінімальний дохід. Програма розрахована на 40 тисяч українців. Також згадана вище сума має покривати різні витрати, в тому числі й допомогу латвійцям, які прихистили біженців.

Що стосується виплат для біженців, то це гарантований мінімальний дохід (GMI), який у Латвії становить 109 євро на першу особу у домогосподарстві та 76 євро кожному наступному. А також одноразова кризова допомога у розмірі 272 євро на повнолітню людину та 190 євро на кожну дитину.

У Києві заявили про намір придбати ядерну зброю

Про це йшлося у промові путіна 9 травня на червоній площі. 

Насправді ж про ядерну зброю Зеленський заявив лише один раз — 19 лютого на Мюнхенській конференції з безпеки. Але й ця фраза була сказана у контексті Будапештського меморандуму, згідно з яким Україна відмовилася 1994 року від ядерного арсеналу в обмін на гарантії безпеки. Документ було підписано і росією. Але ще 2014 року анексія Криму та війна на Донбасі показали фактичну відсутність в України гарантій безпеки. 

Маніпуляція: в Україні журналістам заборонили публікувати кадри з наслідками ракетних ударів, щоб приховати правду

російські ЗМІ поширюють дезінформацію про те, що в Україні нібито заборонили публікувати наслідки авіаударів, особливо іноземним журналістам.

Міноборони України дійсно наполягає на тому, щоб українці не публікували новини про переміщення української техніки, облич та інших даних військових, не повідомляли про військову техніку ЗСУ з прив’язкою до населених пунктів, не показували наслідки російських авіаударів відразу після влучання, аби захистити наших військових і не коригувати вогонь. Адже до 80% розвідувальної інформації росіяни беруть з відкритих джерел. 

Журналісти можуть публікувати відео та фото з наслідками авіаудару — але мінімум через 3 години після цього, якщо йдеться про цивільну інфраструктуру, та через 12 годин, якщо це військовий об’єкт. 

Пропагандисти кремля вигадали історію про введення в Україну польсько-литовського контингенту

кремлівські медіа поширюють лист, який нібито надійшов від Збройних Сил України на ім’я голови Державної прикордонної служби України. 

Перше, що впадає у вічі — велика кількість граматичних помилок. Ймовірно, текст перекладали з російської за допомогою онлайн-перекладача. 

Держприкордонслужба служба також повідомила, що такий лист відомство не отримувало, а за наданою інформацією від ЗСУ подібного листа там не писали.

Крім того, подібне листування в Україні здійснюється лише через електронний документообіг.

Фотографія з масштабними вибухами нібито у Брянську

З 25 квітня у мережі поширюють фото, на якому зображені вибухи у Брянську. Під фото підпис — горять військові об’єкти та нафтобази.

Команда VoxChek перевірили фото через зворотний пошук зображень Google Images. Виявилось, що світлина зображує вибухи у Лівії. Ці кадри були зроблені 20 березня 2011 року, коли американські та європейські сили атакували протиповітряну оборону Лівії літаками та крилатими ракетами. 

25 квітня у Брянську дійсно сталася пожежа на нафтобазі, жителі міста повідомляли, що цьому передували вибухи. Однак фото, якими підкріплюють новину, ілюструють іншу подію. 

У Дніпрі СБУ зобов’язала головних лікарів обласних медичних установ вивезти до лікарні ім. Мечникова тіла жінок та дітей, померлих через нещасні випадки та хвороби

російські пропагандисти поширюють дезінформацію про провокації українських спецслужб. Ніби планується доставити тіла загиблих на один з об’єктів, щоб зімітувати наліт російської авіації.

СБУ спростувала фейк та пояснила, що цими заявами рф намагається зняти з себе відповідальність за військові злочини. І заздалегідь анонсує власні “операції”.

Дивіться наші розбори актуальних фейків також на YouTube — у блозі діджитал-редакторки Дар’ї Котєльнікової.

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.