Привіт! З початку повномасштабного вторгнення росії в Україну команда Gwara Media запустила бота-фактчекера — ПЕРЕВІРКА. Ми активно ведемо боротьбу на інформаційному фронті та щоденно опрацьовуємо запити, які надходять в бот.
Окрім кнопки «надіслати запит», ПЕРЕВІРКА також має кнопку «актуальні фейки», що інформує користувачів про найбільш токсичні провокації дня.
Ми робимо і щотижневі підбірки інформаційних викидів, які продовжують циркулювати в інфопросторі — з посиланнями на джерела та спростуванням.
Отож, актуальні фейки за період 2 — 8 травня.
Донька Зеленського назвала свого батька нацистом
З 21 квітня на російському сайті 9111.ru. поширювали відео — начебто донька Зеленського, що втекла у Польщу, називає батька нацистом та вбивцею українського народу.
Як пишуть грузинські фактчекери з Mythdetector, людина на фото — не Олександра Зеленська. Фото вирізали з відео, яке поширюється з 2017 року. На ньому російськомовна дівчина плаче через те, що чоловік не купив їй новий айфон.
Українські військові розповіли про звільнення села, яке російські не захоплювали
Так, йдеться про село Уди.
Нещодавно РИА “Новости” розмістили новину про те, що ЗСУ нібито повідомляють про неправдиві досягнення. Зокрема, щодо звільнення цього села.
У матеріалі прокремлівського медіа “очевидець” розповідає, що ввечері 25 квітня до села зайшли 35 бійців ЗСУ, вони сховали ГАЗ-66, дві гармати та БТР. А згодом приїхала місцева газета та написала, що українська армія звільнила село. Хоча його не було захоплено.
У StopFake детально розібрали цей кейс. Фактчекери пишуть, що село знаходиться за 4 км від кордону з росією і якийсь час його таки контролювати російські військові.
Австрійський військовий аналітик Том Купер також повідомляв, що село було звільнено українськими військами 22 квітня. А Харківська обласна прокуратура писала, що після звільнення російські війська ще кілька разів обстрілювали Уди, зокрема 29 квітня та 3 травня. Ці обстріли зруйнували кілька житлових будинків.
Насправді в Україні загинуло менше двох тисяч російських солдат
Посилаючись на статистику BBC, незалежний грузинський експерт з питань економіки Демур Гіорхелідзе у своєму дописі повідомив, що в Україні загиблих російських солдат з 24 лютого до кінця квітня — 1899.
Фактчекери з Mythdetector пояснюють, що дані BBC — це не загальна кількість загиблих, а кількість військовослужбовців, яких змогла ідентифікувати за відкритим джерелами російська команда медіа.
Всі, хто виїжджатиме з тимчасово окупованих територій у Запоріжжя зазнаватимуть “СБУшних репресій”
Поширюють у соцмережах навіть “докази” — слова виконуючого обов’язки голови Запорізької міської ради Анатолія Куртєва про те, що через велику кількість переселенців з Донбасу поліція проводить “перевірочні та фільтраційні заходи”.
Запорізька ОВА пояснює, що при в’їзді у місто перевіряють документи, але лише з метою виявити російських диверсантів.
Маніпулюючи цією інформацією, окупанти намагаються спонукатимешканців регіону виїжджати на територію рф.
Проте добре відомо про існування російських фільтраційних таборів та допити, які влаштовують загарбники цивільним жителям окупованих територій.
Кібератака!
Листи від імені CERT-UA
Нова ворожа кібератака: зловмисники надсилають українцям листи начебто від імені CERT-UA (команда реагування на комп’ютерні надзвичайні події України).
Як пишуть у Держспецзв’язку, листи містять шкідливе вкладення у вигляді захищеного паролем RAR-архіву UkrScanner.rar. Якщо вам надійшло таке повідомлення — проінформуйте команду CERT-UA.
Обережно, шахраї!
Олег Мазепа збирає кошти на бронежилети у в/ч 4044 для військових у Кривому Розі
Інформацію про нестачу обмундирування та збір коштів на нього поширювали під таким іменем у соцмережах.
Прес-служба Криворізької міської ради зазначає, що такої людини взагалі у місті не було і немає, тому не варто довіряти всім, хто збирає кошти.
Заступник начальника військової адміністрації Вікторія Третяк наголосила, що всі частини криворізького гарнізону — ЗСУ, Нацгвардії, Тероборони — на 100% забезпечені бронежилетами.
Також у місцевому ЗМІ нагадують: раніше псевдоволонтери збирали кошти нібито на допомогу дітям, вивезеним у Кривий Ріг з Маріуполя. Криворіжці переводили гроші, а зловмисники згодом зникли разом із ними.
Читайте також наш матеріал Що не так з цією новиною? Розповідаємо, як не вестися на фейки, аби вміти перевіряти інформацію самостійно.