Привіт! З початку повномасштабного вторгнення росії в Україну команда Gwara Media запустила бота-фактчекера — ПЕРЕВІРКА. Ми активно ведемо боротьбу на інформаційному фронті та щоденно опрацьовуємо запити, які надходять в бот.
Станом на квітень ми опрацювали вже понад 30 000 запитів!
Окрім кнопки «надіслати запит», ПЕРЕВІРКА також має кнопку «актуальні фейки», що інформує користувачів про найбільш токсичні провокації дня.
Ми робимо і щотижневі підбірки інформаційних викидів, які продовжують циркулювати в інфопросторі — з посиланнями на джерела та спростуванням.
Отож, актуальні фейки за період 11 — 17 квітня.
Зеленський зізнався: Україна перша почала війну з росією
Кремлівські ЗМІ писали, що в інтерв’ю BBC Зеленський нібито заявив: Україна планувала напад.
Це типовий приклад фрази, вирваної з контексту. Отже, маніпуляції та фейку.
Як пояснюють StopFake, в інтерв’ю Володимир Зеленський розповідав, що український уряд знав про наміри Росії, тому повинен був підготуватися до захисту — про атаку на росію президентові не йшлося.
Українці можуть отримати 8900 грн «допомоги від ЄС» за проходження опитування
Таку рекламу, що веде до шахрайського сайту з «опитуванням», таргетують у соцмережах. Зокрема, на волинян.
Цю схему використовують уже вчетверте — раніше фіксували такі випадки у 2019, 2020 і 2021 роках.
Якщо уважно подивитися, легко помітити, що рекламу у Facebook запустили зі створеної 30 березня сторінки «News of Ukraine». У рекламі також використовують крадене брендуванням ТСН, прапори України та Євросоюзу.
BBC показали причетність України до ракетного удару по вокзалу Краматорська
Так, мережею почало ширитись відео ніби як від BBC News, де йдеться про удар українських військових.
Однак BBC заперечило причетність до цього відео і закликало аудиторію довіряти матеріалам на їхньому офіційному сайті. «Цей кліп з’явився на російському державному телебаченні і згодом поширився серед про-Кремлівських телеграм», — кажуть у BBC. У відео на зйомки з місця події наклали написаний поганою англійською текст, який каже, ніби зброя, використана для атаки, належить українцям.
Зараз BBC працюють над тим, щоб ролик було видалено.
Раніше російські ЗМІ поширювали багато фейків про відповідальність України за обстріл Краматорська. Про деякі з них ми розповідаємо ось тут.
У розбитому будинку Київської області окупанти написали «А хто дозволив вам красиво жити?» – фото
Зворотний пошук зображення у Google показав, що це фото опублікували на російськомовному порталі 5 жовтня 2016 року. Отже, воно не може стосуватися подій у Київській області.
Точне місцезнаходження будівлі з’ясувати складно.
У Бучі українські військові обстрілювали будинки людей, які брали допомогу від росіян
У Facebook поширюють уривок відео на 30 секунд. Тут очевидці розповідають, що на людей, які не відмовлялися від гуманітарної допомоги з боку росіян, доносили інші мешканці.
Після чого їхні оселі нібито розстрілювали.
Повне відео з цим сюжетом триває три хвилини. І там немає жодної історії про обстріл українською армією, яку «вивели» просто з уривку. Навпаки, далі у відео розповідають про російські обстріли.
Оригінал цього відео опублікував канал «Настоящее Время» 25 березня.
Читайте також наш матеріал Врятувати та запобігти. Хто вони, наші волонтери-фактчекери? і дізнавайтесь більше про тих, хто перевіряє для вас інформацію через бот.