Європейський суд з прав людини [ЄСПЛ – ред.] визнав Росію відповідальною за численні порушення прав людини на окупованих територіях України до та після 24 лютого 2022 року, а також за збиття рейсу МН17 у 2014 році.

Про це повідомляє «Європейська правда» із посиланням на рішення суду.

Відомо, що представники Росії були відсутні під час оголошення рішення, як і на попередніх засіданнях.

Зазначається, рішення суду стосується справи, яка об’єднала чотири міждержавних скарги проти Росії до ЄСПЛ з боку України та Нідерландів. Йдеться про позови : 

  • України проти Росії (№ 8019/16) – порушення під час збройного конфлікту на Донбасі, зокрема збиття MH17, тортури, примусову працю та інше;
  • України проти Росії (№ 43800/14) – викрадення і незаконне переміщення українських дітей до РФ у 2014 році;
  • Нідерландів проти Росії (№ 28525/20) – обставини та наслідки збиття рейсу MH17;
  • України проти Росії (№ 11055/22) – грубі порушення прав людини під час повномасштабного вторгнення з 24 лютого 2022 року.

«Суд одностайно визнав, що має юрисдикцію за даними скаргами щодо подій, що відбулися до 16 вересня 2022 року, коли членство Росії у Раді Європи припинилося», – йдеться у повідомленні.

Так, суд підтвердив масштабні порушення прав людини Російською Федерацією, які відбувалися на окупованих територіях до та після 24 лютого 2022 року, і їхній масовий та системний характер.  

«Йдеться про свавільні вбивства цивільних і військовополонених, позбавлення волі, нелюдське поводження, застосування тортур, системну практику придушення української ідентичності, у тому числі через систему освіти, практику “фільтрації”, вивезення українських дітей та дорослих цивільних громадян вглиб окупованих територій або на територію РФ тощо», – пояснили в «Європейській правді».

Крім того, суд встановив, що малайзійський літак MH17 над Донбасом збили з російського ЗРК «Бук» і Росія несе за це відповідальність.

Відповідальність РФ за збиття рейсу МН17

Рада Міжнародної організації цивільної авіації [ICAO – спеціалізована установа Організації Об’єднаних Націй, до складу якої входять 193 країни – ред.] у травні підтвердила відповідальність Росії за збиття малайзійського літака MH17 у липні 2014 року на Донеччині.

Росія порушила Чиказьку міжнародну конвенцію, яка забороняє застосовувати зброю проти цивільних літаків у польоті. Відтак, Рада ICAO розгляне питання щодо форми відшкодування. Рада ІСАО порушила справу про збиття малайзійського боїнга MH17 за клопотанням Нідерландів та Австралії у 2022 році.

Читайте також