Віками Росія безупинно самостверджувалася коштом інших народів, а тому руйнувала й калічила культуру України, який вона прагнула поневолити різними способами.
Зараз ця руйнація стала безпосередньою: протягом багатьох місяців сили РФ нищать і пошкоджують наші унікальні пам’ятки архітектури, культури та мистецтва. Війська країни-агресора ціляться в унікальні споруди та символи міст.
Справжня їхня ціль — стерти Україну та будь-які прояви української ідентичності з лиця землі. І чим ближче до лінії фронту, тим більше місць знищується. Саме таким був історико-археологічний музей у селі Верхній Салтів Чугуївського району (до 2020 року Вовчанського) на Харківщині.
Верхній Салтів перебував під окупацією, приміщення заміновували. Наразі стіни музею суттєво пошкоджено через російські обстріли, тому є загроза падіння даху.
«Гроші зібрали невеликі: плануємо їх витратити на доставляння зі столиці благодійної допомоги від різних музеїв. Це будівельний матеріал, який дозволить розпочати ремонт», — додає начальник відділу з питань топоніміки та охорони історико-культурного середовища Харківської міської ради Роман Кравченко.
Чому це важливо?
Це не лише спадщина України – це історія людства, каже Олена Жукова, дослідниця. Завдяки географічному розташуванню українських земель, на нашій території протягом тисячі років стікалися різні народи, культури та цивілізації.
Це була точка перетину, де зустрічалися давні греки та скіфи, християнська цивілізація з візантійською, православ’я з католицизмом та ісламом з півдня. Те, що тут знаходиться, в першу чергу є пам’яттю людства. І ось в цій спадщині, що збереглася на нашій території, є частинка, яка демонструє ідентичність саме українців.
«Російська Федерація зазіхає на нашу культурну спадщину. Тому об’єкти спадщини у нас цілеспрямовано руйнуються, стають цілями військових обстрілів. Наші музейні колекції вивозять на територію Росії, щоб наша територія спорожніла», — каже Олена.
Об’єкти, які збереглися на території заповідника демонструють процеси «Великого переселення народів». Також тут жив кочовий народ – алани, які пізніше осіли на території північного Кавказу і частково північної Африки. Свого часу вони розташувалися на території сучасного Салтова. Тут вони збудували своє місто.
Щодо самого Салтова, його культуру почали вивчати у XX столітті. Дослідження археологічної культури селища продовжуються і нині.
«Що цікавого у Верхньому Салтові, то це величезний могильник. Ця культура мала складний поховальний обряд, завдяки якому ми маємо уявлення як жили ці люди, які в них були вірування, побут, традиції. Цей величезний могильник – найяскравіше, що залишилося від культури й у принципі, що ідентифікували».
Знахідки з цих місцин прикрашають експозиції музеїв Києва, Харкова, Одеси та Софії. Лише незначна частина зберігалася в музеї Верхнього Салтова.
Підписуйтесь на нас у Telegram і Facebook, переглядайте YouTube та TikTok.