Повномасштабне вторгнення змусило багатьох українців змінити звичний спосіб життя: одні зайнялись волонтерством, інші — взяли до рук зброю. Ті, хто вчора лише грав військових на сцені або в кадрі, сьогодні виборюють незалежність України. Розповідаємо про українських акторів, які після початку повномасштабного вторгнення стали на захист країни.
Олександр Печериця
Актор, який знявся у фільмі «Гіркі жнива» та серіалах «Кріпосна», «Століття Якова», «Сага», з перших днів повномасштабного вторгнення захищає Україну в лавах ЗСУ. З кінця лютого актор був поблизу столиці, з травня — на Харківщині. Олександр іноді повертається з фронту, щоб зіграти в рідному Національному драматичному театрі імені Івана Франка.
Ахтем Сеітаблаєв
Актор та режисер кіно «Кіборги» з перших днів повномасштабного вторгнення воює у складі 206-го батальйону територіальної оборони Києва. Він не припиняє знімати й під час війни: Ахтем з декількома мобільними групами фіксує воєнні злочини та кадри для майбутнього фільму про події сучасності.
Олексій Тритенко
Разом з Ахтемом Сеітаблаєвим вступив до лав тероборони Олексій Тритенко, який знявся в його фільмі «Мирний-21». Навесні український актор одним з перших показав фото деокупованих міст Київської області: Бучі, Ірпеня, Гостомеля та Бородянки. Тоді стало відомо, що Олексій брав участь у звільненні Київщини.
Гарік Бірча
Актор серіалу «Віталька» й низки українських гумористичних проєктів Гарік Бірча з перших днів повномасштабного вторгнення служить в лавах ЗСУ. Окрім цього, він пише вірші, один з яких актор опублікував на своїй сторінці Instagram. В ньому Гарік Бірча ділиться роздумами про війну та майбутнє України.
Андрій Федінчик
Український актор фільмів «Крути 1918» та «Чорний ворон» у перші дні повномасштабного вторгнення вступив до тероборони Житомирщини. У березні 2021 року він отримав звання заслуженого артиста України, але вручення нагороди відбулося більше ніж через рік, коли Андрій Федінчик був вже на фронті. Її отримала дружина військового.
Володимир Ращук
Український актор театру і кіно на початку повномасштабного вторгнення пішов добровольцем на війну, згодом перейшов до нацгвардії й став командиром роти. Навесні та влітку брав участь у боях за Сєвєродонецьк, під час яких отримав три контузії.
Сергій Філімонов
Актор зіграв головну роль у фільмі «Носоріг» режисера Олега Сенцова. Сергій у 2014 році, з перших днів російсько-української війни, брав участь у бойових діях в складі добровольчого батальйону «Азов». Окрім цього, Філімонов у цивільному житті — організатор та учасник активістських ініціатив, у 2014 був учасником Революції Гідності. Повернувся на фронт знову він у перші дні повномасштабного вторгнення.
Андрій Луценко
Заслужений артист України воював у АТО з 2014 по 2017 рік. Після демобілізації Андрій Луценко із дружиною переїхав до Маріуполя і почав виступати у місцевому театрі, але у 2022 році їхню квартиру, як і театр, знищили російські ракети. Актор з перших днів повномасштабного вторгнення служить у прикордонних військах ЗСУ.
Руслан Пахомі
Український актор серіалу «Кріпосна» після початку повномасштабного вторгнення вступив до лав Ізмаїльського прикордонного загону. Спочатку хлопця записали до сільської самооборони, але Руслан подався до районного центру комплектування, коли зрозумів, що значної користі для держави він в селі не принесе.
Павло Алдошин
Актор фільму «Снайпер. Білий ворон» змінив костюм зі знімального майданчика на справжню форму військового на початку повномасштабного вторгнення. Павло Алдошин поділився, що навички, отримані під час підготовки до фільму: поведінка в бою, надання першої медичної допомоги, правила поводження зі зброєю тощо — рятують йому життя на фронті.
Віктор Стороженко
Актор, який служить у лавах «Легіону Свободи» — учасник вуличних боїв у Сєвєродонецьку. Він був поранений під час артилерійської битви в Зайцевому. На 25 лютого 2022 року у Віктора був запланований дебют як режисера із виставою «Косметика ворога» за книгою Амелі Нотомб. Повномасштабне вторгнення змінило його плани: у військкоматі актору відмовили через «білий квиток», але Стороженко вступив до добровольчого батальйону «Свобода».
Читайте також Українські фільми 2022 року: що варто подивитись.