28 квітня росіяни вдруге з початку повномасштабного вторгнення обстріляли приватну ферму «Агросервіс», що у селі Мокра Рокатина на Харківщині. Збитки склали близько 80 мільйонів гривень.
Про це журналістці Ґвара Медіа повідомила заступниця гендиректора Асоціації виробників молока України Олена Жупінас.
«Якщо після минулого обстрілу ферма змогла відновитися і тоді збитки складали близько двох мільйонів гривень, то після останнього прильоту, коли на ферму впало 10 шахедів, збитки склали приблизно 80 мільйонів гривень. І так швидко відбудуватися, звичайно, ферма не може», — пояснила Жупінас.
Вона також додала, що внаслідок удару на фермі були зруйновані господарські будівлі, доїльне обладнання та техніка. Крім того, власник «Агросервісу» Артем Немашкало уточнив Ґварі, що внаслідок удару на фермі загинуло близько 170 корів і ця цифра лише зростає кожного дня.
«Ми не можемо досі підрахувати точні втрати фермі, адже вони зростають щодня… Вони не закінчуються. І є такі корови, у яких великі травми після удару і ми їх рятуємо як можемо, але все одно вони вмирають», — додав власник ферми.
Він також повідомив, що наслідки руйнації вони досі розбирають, адже пошкоджена велика площа і на розбір завалів піде багато часу. Крім того, зараз ключова потреба для їх ферми — відновити ту кількість корів, яка була до обстрілу, а це близько 300, з яких вціліло менше половини. Так само є потреба в обладнанні.
«Зараз нам подарували генератор, але збитки величезні, тож продовжуємо шукати можливість для відновлення. Я подався на єВідновлення. Зараз працюємо, але далеко не так, як до війни…», — пояснив Артем Немашкало.
Водночас Олена Жупінас розповіла, що наразі фактично немає дієвого алгоритму, напрацьованого державою, для захисту ферм у подібних випадках.
«Зараз є лише підтримка малих фермерів, тобто тих, які тримають від п’яти до ста корів. Це коштом європейських грантів. А ось великі молочно-товарні ферми, на жаль, залишились сам на сам у подібних випадках», — пояснила експертка.
Однак, за її словами, асоціація виробників молока наразі надає великим фермам технологічні й ветеринарні консультації — «це теж дуже потрібно, в разі, якщо втрачена велика кількість кормів». Тож, Жупінас каже, що інформація від АВМ містить поради, яким чином збалансувати годівлю та лікування корів від стресу та поранень. Більше про це на сайті Асоціації.
Крім того, як Олена Жупінас, так і Артем Немашкало, впевнені, росіяни цілеспрямовано били по фермі, аби підірвати продовольчу безпеку України.
Немашкало також розповів Ґварі, що цією фермою він вже займається близько семи років, однак з початком повномасштабного вторгнення робота значно ускладнилася. «У нас був приліт минулого року, якраз саме цей час, п’ять шахедів вдарили по фермі, потім прилетіла ракета, частково пошкодило й нас. І ось зараз — у квітні — дуже великі збитки», — пояснив власник ферми. Попри це, на господарстві працюють близько 50 людей, однак від довоєнних планів виробляти інші молочні продукти, крім молока, довелося відмовитися.
Читайте також
- Ферми Харківщини зазнали найбільших руйнувань через війну серед усіх регіонів України.
