З початку повномасштабного вторгнення «на рахунку» спецпідрозділу «Кракен» звільнення 27 населених пунктів. Однак у 2025 році фронт рухається, і зараз втрачаються ті населені пункти, де минулого року була оборона Куп’янського району.
Про це розповів командир спецпідрозділу «Кракен» Костянтин Немічев в інтервʼю для Української правди.
За його словами, у 2023 році українські військові звільнили Харківську область на 95%. Так, у 2022-му році, на думку Немічева, «тоді Росія провалилася повністю» – вони відступили з Київської, Харківської, Херсонської областей, але зробили висновки. І у 2023 році розпочали переформатування російської армії.
«[Нам] можна було будувати фортифікаційні споруди будь-якої складності [після контрнаступу — ред.] – не було ні обстрілів, нічого. Можна було там підземні міста будувати. Але, на жаль, можливо, були інші пріоритети», — розповів Немічев.
Власне, росіяни, за даними військового, у 2023-му році — «коли фронт майже не зсувався ні в ту, ні в іншу сторону» — закріпилися, зробили фортифікації і замінувалися.
А вже у лютому 2024 року, Кракену стало відомо про підготовку росіян до повторного наступу на Харків, що розпочався у травні 2024 року. За словами Немічева, на той момент їх спецпідрозділ виконував операцію на Часовому Ярі [Донеччина — ред.]. Їх завданням було втримати місто, бо Путін заявив, що хоче взяти його до 9 травня. Як спецпідрозділ, вони чотири місяці протримали місто, не втративши жодної позиції, наголосив військовий. Водночас за його словами, дізнавшись про намір росіян знову наступати на Харків, Кракен почали розвідку.
«Ми попросили керівництво ГУР, щоб нам виписали бойове розпорядження на кордон Харківської області для розвідки, знайомства з підрозділами, які там стоять, щоб подивитися на їхню роботу. [Тоді] фортифікаційні споруди були не готові зовсім, за винятком тих, що підготували ТрОшники, які там стояли», — розповів командир спецпідрозділу.
Враховуючи це, у лютому того ж року, пригадує Немічев, вони розпочали комунікувати цю ситуацію з ОТУ Харківської області.
«Поспілкувалися з чиновниками і прискорили, навіть запустили процеси з облаштування фортифікацій. Але, знову ж таки, це не робиться за півтора місяця, і це повинно було відбутися раніше», — наголосив військовий.
Відповідальне, на його думку, за відсутність фортифікацій військове керівництво, зокрема, командування ОТУ «Харків», проти якого зараз триває провадження у суді.
Немічев зазначив, що бійці спецпідрозділу все ж почали будувати вже наступну лінію оборони – від Малих Проходів до Вовчанська. А попри «трагічну ситуацію», коли, розуміючи, що буде наступ, Кракен зняв одну з рот з Часового Яру і відправив її у Харків, а та — потрапила в оточення, їм вдалося зупинити наступ та з втратами відбити роту.
«Тоді ми настільки ускладнили логістику ворогу, що вони по 10+ кілометрів просто змушені були йти пішки», — також підкреслив Немічев.
Читайте також
- З російського полону повернувся боєць спецпідрозділу «Кракен».
