31 липня Верховна Рада проведе засідання щодо розгляду законопроєкту №13533, який має на меті посилити повноваження Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. 

Лабораторія законодавчих ініціатив проаналізувала текст законопроєкту, його також прокоментували в Національному антикорупційному бюро. Чи є в новому законопроєкті ризики для незалежності Національної антикорупційної прокуратури (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) та що пропонує змінити Зеленський – читайте у новині.

Учора, 24 липня, президент України Володимир Зеленський погодив текст законопроєкту №13533, того ж дня його зареєстрували у Верховній Раді. Сьогодні, 25 липня, голова Верховної Ради Руслан Стефанчук повідомив, що проєкт розглянуть вже 31 липня. 

Законопроєкт, зокрема, впроваджує механізм перевірок на поліграфі працівників НАБУ та САП, які мають доступ до державної таємниці та перевірки протягом шести місяців детективів НАБУ та прокурорів САП, які мають доступ до державної таємниці. У Лабораторії законодавчих ініціатив заявили, що перевірки здійснюватиме Служба безпеки України. У НАБУ ж говорять, що ці перевірки пропонується проводити саме УВК НАБУ.

«Варто наголосити: застосування поліграфа в таких випадках — усталена внутрішня практика Бюро. Працівники проходять поліграф під час службових розслідувань, призначень і перепризначень. Це не новація, а інструмент внутрішньої доброчесності», – пишуть в НАБУ.

За їх даними, у 2024 році УВК провело понад 200 психофізіологічних опитувань працівників НАБУ із використанням поліграфа.

Закон також скасовує процесуальні обмеження для САП, проте зберігається механізм «витребування» матеріалів з метою перевірки самим Генеральним прокурором або прокурорами – крім проваджень НАБУ. 

«Тобто цими змінами продовжує підважуватись процесуальна незалежність усіх прокурорів (крім САП). Натомість уся логіка впровадження стандартів ЄС полягала у зворотному — розширення процесуальної незалежності прокурора, а не повернення до старих наглядових проваджень прокуратури», – пишуть в ЛЗІ. 

Також він скасовує обмеження керівника САП щодо керування прокурорами САП, внесені до профільного Закону. Він скасовує і підстави для проведення невідкладних обшуків, але зберігає зміни до ст. 615 України, які передбачають можливість зміни місця проведення досудового розслідування кримінальних правопорушень під час дії воєнного стану.

«Отже, основний задум “компромісних” змін від Президента України є «очищення» НАБУ від впливу російських спецслужб. Інформаційна кампанія, якою було завдано шкоди репутацію НАБУ у звʼязку з обшуками й затриманням 21 липня, створила уявлення, ніби це є поширеною проблемою у НАБУ. Проте належних доказів чи достатньо публічної комунікації з боку СБУ не було здійснено», – пишуть ЛЗІ.

Також, згідно з текстом законопроєкту, працівникам та працівниця Національного антикорупційного бюро під час дії воєнного стану забороняється виїжджати за кордон. Це не стосується службових відряджень. Але процедура їх погодження може містити низку бюрократичних обмежень, які стануть підставою для зловживань.

Ґвара поспілкувалася з військовослужбов(и)цями з Харківщини про те, як вони відреагували на ситуацію з законопроєктом №12414, який ліквідує незалежність НАБУ і САП — детальніше у матеріалі.

Читайте також

зображення до посту: «Ми тримаємо фронт, а в тилу знищують інституції»: що військові думають про спробу забрати незалежність НАБУ і САП