22 липня Верховна Рада підтримала поправки до законопроєкту №12414, які передають контроль над Національним антикорупційним бюро (НАБУ) та Спеціалізованою антикорупційною прокуратурою (САП) Генеральній прокуратурі. Цього ж дня Голова парламенту Руслан Стефанчук підписав закон. Тепер він чекає на підпис президента Зеленського.
Про це стало відомо з картки законопроєкту на сайті Верховної Ради.
Верховна Рада ухвалила у другому читанні законопроєкт №12414. За нього проголосували 263 депутати, проти — 13, утрималися — 13.
Розподіл голосів «за» по фракціях:
- «Слуга народу» — 185;
- «Платформа за життя та мир» — 18;
- «Довіра» — 17;
- «Батьківщина» — 15;
- «За майбутнє» — 10;
- «Відновлення України» — 9;
- «ЄС» — 3;
- «Голос» — 1.
Опозиційні фракції «Європейська Солідарність» та «Голос» намагалися зняти законопроєкт з розгляду — це рішення підтримали лише 53 депутати. Також нардепи ініціювали відсторонення спікера парламенту Руслана Стефанчука за внесення законопроєкту на розгляд усупереч процедурі — це рішення підтримали лише 23 депутати. Народні обранці також блокували трибуну, намагаючись зупинити голосування. Утім, Верховна Рада підтримала кожну поправку до законопроєкту. За них голосували окремо.
Нардеп від партії «Голос» Ярослав Железняк повідомив, що зареєстрував блокуючу постанову щодо цього законопроєкту. Відповідно до Регламенту, спікер Стефанчук не мав права підписувати законопроєкт за таких обставин. Проте законопроєкт №12414 був підписаний спікером і вже переданий на підпис президенту.
Що не так із законопроєктом №12414?
Законопроєкт №12414 передусім передбачає зміни до Кримінального процесуального кодексу України щодо особливостей досудового розслідування справ, пов’язаних зі зникненням безвісти людей за особливих обставин в умовах воєнного стану.
Однак вранці 22 липня, перед голосуванням, депутатка Анастасія Радіна повідомила, що до законопроєкту додали поправки, які «роблять САП декоративною інституцією і передбачають повне узалежнення діяльності НАБУ і САП від волі генерального прокурора».
Що вони змінюють:
- Генпрокурор стає фактичним керівником САП та може передоручати повноваження прокурора САП іншим прокурорам;
- має право надавати НАБУ обов’язкові письмові вказівки та витребовувати матеріали будь-яких справ;
- передоручати витребувані справи будь-яким прокурорам;
- передоручати розслідування справ, які належать до підслідності НАБУ, іншим органам.
«У разі голосування за ці зміни антикорупційна інфраструктура України буде фактично знищена. Наслідки ухвалення цього законопроєкту для держави вважаю катастрофічними», — написала Радіна.
Позиція НАБУ та САП
Після голосування в Раді директор НАБУ Семен Кривонос та керівник САП Олександр Клименко провели брифінг і закликали президента Зеленського не підписувати законопроєкт.
«Фактично, дві незалежні інституції були переведені в залежний режим. Ми виступаємо категорично проти цього», — заявив Кривонос.
Клименко зазначив, що у САП та НАБУ «було два елементи незалежності — відсутність політичного впливу та визначена підслідність», які скасовує цей законопроєкт.
Кривонос додав, що за закон голосували депутати, проти яких порушені справи в НАБУ: «Було знищено антикорупційну інфраструктуру. Те, що створювалось як запит Євромайдану, сьогодні було знищено депутатами, зокрема тими, проти кого відкриті справи в НАБУ».
Якщо президент підпише законопроєкт, НАБУ і САП працюватимуть над поверненням незалежності разом із партнерами, зокрема ЄС, США та МВФ, заявив Кривонос.
Читайте також
- Комісія з обрання керівника БЕБ вдруге передасть уряду документи для призначення Цивінського. Уточнюється, що цього разу це вже буде оновлений Кабмін Юлії Свириденко з частиною нових міністрів.
- Громадські організації та медіа просять президента України Володимира Зеленського ветувати закон, який встановлює штрафи за «ототожнення адвоката з клієнтом».
