22 липня Верховна Рада у другому читанні підтримала поправки до законопроєкту №12414, які передають контроль над Національним антикорупційним бюро (НАБУ) та Спеціалізованою антикорупційною прокуратурою (САП) Генеральній прокуратурі. За законопроєкт проголосували 263 депутати, проти — 13, утрималися — 13.

Ґвара розповідає, як голосували народні депутати з Харківщини.

Серед народних обранців «за» проголосували:

  • Марія Мезенцева-Федоренко, «Слуга народу»;
  • Олексій Красов, «Слуга народу»;
  • Вікторія Кінзбурська, «Слуга народу»;
  • Юрій Здебський, «Слуга народу»;
  • Євген Пивоваров, «Слуга народу»;
  • Дмитро Любота, «Слуга народу»;
  • Олександр Літвінов, «Слуга народу»; 
  • Дмитро Микиша, позафракційний; 
  • Олег Бондаренко, «Слуга народу»; 
  • Павло Сушко, «Слуга народу»;  
  • Олександр Фельдман, «Відновлення України»;
  • Павло Якименко, «Слуга народу». 

Серед народних депутатів з Харківщини утрималися:

  • Олександр Бакумов, «Слуга народу»; 
  • Федір Веніславський, «Слуга народу»; 
  • Петро Павловський, «Слуга народу».

Микола Кириченко з фракції «Слуга народу» не голосував, а позафракційна Юлія Світлична була відсутня. 

Законопроєкт №12414: як проголосували харківські нардепи / Інфографіка: Таня Шамрай, Ґвара Медіа

Законопроєкт №12414

Законопроєкт №12414 передусім передбачає зміни до Кримінального процесуального кодексу України щодо особливостей досудового розслідування справ, пов’язаних зі зникненням безвісти людей за особливих обставин в умовах воєнного стану.

Однак вранці 22 липня, перед голосуванням, депутатка Анастасія Радіна повідомила, що до законопроєкту додали поправки, які «роблять САП декоративною інституцією і передбачають повне узалежнення діяльності НАБУ і САП від волі генерального прокурора».

Що вони змінюють:

  • Генпрокурор стає фактичним керівником САП та може передоручати повноваження прокурора САП іншим прокурорам;
  • має право надавати НАБУ обов’язкові письмові вказівки та витребовувати матеріали будь-яких справ;
  • передоручати витребувані справи будь-яким прокурорам;
  • передоручати розслідування справ, які належать до підслідності НАБУ, іншим органам.

Після голосування в Раді директор НАБУ Семен Кривонос та керівник САП Олександр Клименко провели брифінг і закликали президента Зеленського не підписувати законопроєкт.

Кривонос сказав, що за закон голосували депутати, проти яких порушені справи в НАБУ: «Було знищено антикорупційну інфраструктуру. Те, що створювалось як запит Євромайдану, сьогодні було знищено депутатами, зокрема тими, проти кого відкриті справи в НАБУ».

Якщо президент підпише законопроєкт, НАБУ і САП працюватимуть над поверненням незалежності разом із партнерами, зокрема ЄС, США та МВФ, заявив Кривонос.

Читайте також

  • Комісія з обрання керівника БЕБ вдруге передасть уряду документи для призначення Цивінського. Уточнюється, що цього разу це вже буде оновлений Кабмін Юлії Свириденко з частиною нових міністрів.
  • Громадські організації та медіа просять президента України Володимира Зеленського ветувати закон, який встановлює штрафи за «ототожнення адвоката з клієнтом».