За крок до прірви

- 22 Липня 2025 | 22:29

Сьогодні Верховна Рада обмежила незалежність НАБУ і САП — ключових антикорупційних органів України, які можуть розслідувати незаконні схеми топпосадовців та притягувати їх до відповідальності.

Підписанням цих угод ми фактично повертаємось до часів Януковича. Це відкат у розвитку держави на понад 10 років.

У 2013 Харків відстоював право бути містом демократичної країни, влада якої дотримується обіцянок. У 2022 році військові захистили Харків від російської окупації — і титанічними зусиллями досі боронять регіон. За більше ніж три роки постійних обстрілів, нових наступів і загроз з боку Москви ми виснажились. Парламентський саботаж демократичних процесів здається останньою соломинкою, яка переломила «спину верблюда». Однак ми ще маємо час змінити ситуацію.

Тепер до справи.

Процес голосування за Закон був штучним — без попереджень і дискусій. Правки про обмеження незалежності НАБУ і САП пропустили за декілька хвилин до засідання Верховної Ради.

Народний депутат Ярослав Железняк зареєстрував блокуючу постанову по законопроєкту №12414. До її розгляду спікер не мав права підписувати закон і направляти його на підпис Президенту.

Однак голова ВР Руслан Стефанчук підписав закон з правками. Він зробив це після подання блокуючої постанови, тож фактично порушив Регламент.

Захист НАБУ і САП був ключовою обіцянкою передвиборчої кампанії Володимира Зеленського та партії «Слуга Народу».

Доки Сили оборони захищають нашу державу від російської армії, Верховна Рада руйнує антикорупційну інфраструктуру, яку будували 10 років.

Це не ситуативний епізод. Це системне руйнування противаг для повної монополізації влади під час війни: непризначення голови БЕБу, атаки на антикорупціонера ЦПК Віталія Шабуніна, обшуки у детективів НАБУ і САП.

Західні медіа вже порівнюють Україну з Росією, що підважує наш імідж вільної та хороброї держави. Це гратиме проти України на теренах країн, що сумніваються, — в Африці, Азії та Південній Америці, — і стане базою для дезінформації.

Прийняття законопроєкту №12414 з правками підважує наші зобов’язання щодо вступу до ЄС і відштовхує партнерів. Вони можуть й надалі нас підтримувати, однак лише для свого виживання — а не тому, що вважатимуть нашу країну рівноцінним гравцем на міжнародній арені. Натомість антиукраїнські сили матимуть більше аргументів для дискредитації України у світовій політиці.

Зберегти антикорупційні інституції — це справа громадян та громадських організацій, які хочуть, щоб влада була прозора та підзвітна і мала систему противаг для розвитку країни.

Цим едіторіалом ми закликаємо Президента України Володимира Зеленського ветувати закон №12414.

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.