Помічали на блокпостах військових із собаками? Це професійні кінологи — разом зі своїми улюбленцями вони допомагають виявити небезпечні предмети, що інколи намагаються перевезти люди. Команда Ґвара Медіа поспілкувалася з військовими кінологами та розпитала їх про роботу і тренування.
Це Дмитро, кінолог Нацгвардії, та його собака Ірбіс
Дмитро був кінологом у цивільному житті. Мав успіх у кінологічних змаганнях по Україні: «Я майстер кінологічного спорту. Вирішив, що мої знання та досвід допоможуть Нацгвардії покращити рівень виховання собак».
Його товариша звати Ірбіс, він із команди «Азара». Коли Дмитро вирішив піти на службу в Нацгвардію, пес якраз народився. Тому навчатися, служити та виконувати завдання Збройних сил України почали разом.
Подобається матеріал? Долучайся до Спільноти читачів та допомагай нам розповідати більше важливих історій
Робота на блокпості
За період служби на блокпостах Харкова й області було знайдено близько 20 гранат, понад 30 запалів для гранат, більш як 300 набоїв, близько 10 патронів та освітлювальних ракет.
«За день через блокпости проходять тисячі машин, автобусів та вантажівок. Звичайно, собака не може обшукати всі. Тому наша задача — виявити найбільш підозрілі та провести серед них обшук. Лише пройшовши цю подвійну фільтрацію, можна отримати гарний результат», — пояснює Дмитро.
Взагалі під час роботи на блокпостах треба підтримувати комунікацію з людьми. Багато хто боїться собак або нервує, коли проходить обшук машини. Спілкуватися необхідно, щоб громадяни менше панікували.
Це стосується не лише кінологів, а й тварин. Дмитро розповідає, що службова собака має бути соціальною, аби не лякатися та не звертати увагу на людей, які постійно хочуть її погладити. Вона також повинна мати мотивацію для пошуку забороненої речовини.
Після важкого робочого дня із собакою необхідно зайнятися фізичними активностями: покидати м’ячик, потягатися, погуляти, щоб тварина відволіклася. І, звичайно, нагодувати смачною вечерею.
Як змінилася роль собак із початком війни?
— Змінилися обставини роботи. Зараз є багато сторонніх звуків: обстріли, вибухи, але це не має впливати на процес. Наші пси стали більш емоційно стійкими.
Однак з’явилася інша проблема — мінна небезпека. Наприклад, коли собака працює з пошуками людини, кінологам необхідно уважно дивитися наперед, щоб убезпечити себе і свого підопічного від підриву.
Як вибухи впливають на стан тварини?
— Зі своєї сторони ми докладаємо максимум зусиль, щоб зменшити стрес у собак. Коли були перші вибухи по місту, наші собаки були налякані. Був випадок, коли один пес через гучні звуки вибіг з вольєра й почав шукати поблизу вибухівку. Він став займатися своєю улюбленою справою. Ми зрозуміли, що у такий спосіб він намагався знайти зону комфорту.
Це Сем, кінолог Нацгвардії, та його друг Амарек (у перекладі з польської означає «покемон»)
«Пішов служити у військову частину й мені запропонували спробувати себе на позиції кінолога. Стало цікаво працювати із собаками, тому поїхав навчатися в Золочів», — розповідає військовий із позивним Сем.
Відтак хлопець уже три роки служить на посаді кінолога. Він познайомився з Амареком, коли йому було вже два роки: «Разом із ним їздив на 30-річчя незалежності України на київський парад. Там ми здружилися і стали нерозлучними».
Сем розповів: у Нацгвардії заохочують, щоб кінологи забирали собак до себе, оскільки тоді ти проводиш більше часу з підопічним і робота проходить краще.
Якими навичками має володіти тренер?
— У нашій справі потрібне терпіння: виховання собаки дуже важливе та тривале. Ти постійно нервуєш, хвилюєшся, переживаєш.
Як привчити собаку шукати вибухові предмети?
— Тварини люблять гратися. У кожної собаки є своя улюблена іграшка, наприклад, м’ячик. Кінологи вкладають у цей предмет зразок необхідного запаху. У такий спосіб пес, шукаючи свою іграшку, несвідомо знаходить заборонені речовини.
Робота на блокпостах
— Хотілося би, щоб у нас були свідомі громадяни, які розуміють: перевозити вибухові предмети та зброю не можна. Ми не женемося за результатами, ми хочемо вберегти Харків від небезпеки. Гарний результат — коли нічого немає.
Це Мальта і його собака — теж Мальта
«Я дуже полюбляю тварин, вдома зажди були домашні улюбленці. Знав, що їм треба приділяти увагу та піклуватися. Я хотів розбиратися більше у догляді за собаками, тому вирішив, що найкращий шлях до майбутнього кінолога — піти до лав Нацгвардії», — розповідає військовослужбовець.
Мальта працює з військовим із самого початку його кар’єри: «Коли я побачився з нею вперше, Мальта агресивно ставилася до мене, але потім стала кращим другом!».
Сьогодні собака живе разом зі своїм тренером: «Ми всюди разом: і вдома, і на службі. Мальта любить відпочивати з дітьми, завжди до них тягнеться та прагне уваги».
Які є вимоги до службових собак?
— Пес має бути витривалим, емоційно врівноваженим, мати характер та навички, близькі людині.
Наскільки значущою стала роль собаки на війні?
— Собака на війні — це великі перспективи у пошуку мін, вибухонебезпечних пристроїв, затримання злочинців, правопорушників та людей, які наразі підтримують агресію сусідньої країни. Тварина відчуває все краще, ніж людина. Якщо Мальта щось помітила, коли ми просто гуляємо парком, вона одразу намагається повідомити мені про це. Звісно, я реагую. Взагалі, з усіх ситуацій Мальта завжди виходила разом зі мною і ніколи не підводила.
Тренування собаки
Для Мальти використовують апортувальний метод: за кожне виконане завдання чи команду вона отримує апортик (апортирувальний предмет — ред.), тобто м’ячик. Для собаки отримати іграшку — це найкраща похвала.
Якими навичками має володіти тренер?
Робота із собакою — заняття скрупульозне. Тренер відповідає за кожен крок тварини. Потрібно вміти заохочувати її робити щось — мотивувати, пояснює кінолог. А ще вони часто поводяться не так, як хоче тренер. Це треба враховувати та спокійно реагувати, і найголовніше — любити свою собаку.
Насамкінець, ми поговорили з Романом — начальником кінологічної групи бригади в Національній гвардії України. Роман розповів нам про тонкощі роботи та комунікацію з тваринами.
Підготовка собак до служби на блокпостах
Зазвичай службовими собаками вважаються німецька вівчарка, бельгійська вівчарка, ротвейлер, малінуа — усе залежить від їхніх робочих якостей, пояснює начальник. Для тренувань відбирають песиків до року й починають із ними працювати.
Тривалість підготовки залежить від напрямку: є собаки розшукові, є треновані спеціально для пошуку вибухонебезпечних предметів (зброї чи набоїв). На цьому етапі закладається певна база: як узяти слід, навички захисту тощо.
У центрі собаку навчають чотири місяці. Але треба розуміти, що для кожної тварини необхідний індивідуальний підхід і після курсу робота не закінчується. Треба удосконалюватись: додавати нові перепони, бар’єри, працювати в різних обставинах, аби собака була готова до всього.
«Пес має пройти відповідний дресирувальний курс, після чого проводиться тестування перед комісією, яка визначає, чи придатна собака до служби. Оцінюється стан здоров’я, рівень підготовки та можливість виконання службових бойових завдань», — розповідає кінолог.
Як привчити собаку шукати вибухівку?
Це формування умовного рефлексу на загальний подразник. Собаки, що займаються пошуком будь-чого — вибухівки, наркотиків, людей — йдуть на запах, який означає для них винагороду за виконану роботу. Це може бути м’ячик, їжа чи похвала.
«Собаки, як і люди, поділяються на холериків, флегматиків тощо. Відповідно, в кожного своя переважаюча реакція. Тому методи тренувань теж бувають різні: контрастні, механічні або в процесі гри», — зазначає Роман.
Один зі способів тренувань — гра з м’ячиком: як це працює?
«Ти граєшся із собакою м’ячиком, кидаєш його в різні сторони. Тут варто додати, що це улюблена іграшка песика і він реагує на те, що м’ячик полетів у якусь сторону, — пояснює кінолог. — Собака нюхом чує його й може знайти».
Коли ви бачите, що тварина прив’язалася до іграшки, може знайти її, треба ускладнювати тренування. Додаєте ящики, у яких заховаєте м’ячик, — собака продовжуватиме його шукати. Для пса це гра й мотивація знайти свою іграшку. У такий спосіб ви продовжуєте додавати різні перепони для пошуку улюбленого м’ячика, аж поки не переходите до машини: собакам показують різні місця, де можуть знаходитися небезпечні речовини на прикладі м’ячика.
Так пес, не помічаючи, що виконує серйозне завдання, шукає свою іграшку.
Звичайно, на цьому навчання не закінчується — треба також привчити комунікувати з людьми, не відволікатися на сторонні запахи тощо.
Як стати кінологом?
— Як мінімум треба знати теорію та пройти навчання. У нас це можливо. Якщо ти виявив бажання працювати із собакою, але не маєш досвіду — не біда. Тебе відправлять у центр на навчання, де ти зможеш отримати необхідну базу та на практиці її розвивати.
Крім того, тренер повинен любити тварин і мати терпіння, адже це дуже кропітка праця, яка займає немало часу.
Що найважче у вашій роботі?
— Коли ти любиш свою роботу, то не сприймаєш складнощі як щось страшне. Бувають різні випадки, тому й потрібно багато терпіння. Наприклад, ти можеш провести із собакою багато часу на певному етапі, але в цьому немає нічого поганого. Якщо маєш досвід і хист, то ніяких проблем не бачиш.
Читайте також «Як би не було важко, розумієш — ти не здох сьогодні»: як харківський снайпер воює у Бахмуті.
Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!