Серед безлічі індивідуальних і групових видів терапії є одна, яка максимально розкриває творчий світ кожного, – арттерапія. Що таке арттерапія і як вона працює, ми запитали в Ірини Нагірної.
Ірина Нагірна – психологиня, арттерапевтка, сертифікована фахівчиня у роботі з метафоричними асоціативними картами і навчальній програмі «Базовий курс бодинамікі» (Bodynamic International ApS).
Ірино, розкажіть, будь ласка, що таке арттерапія.
Простими словами арттерапія – це лікування за допомогою мистецтва. Її головне завдання – допомогти людині розібратися в собі і гармонізувати свій емоційний стан. Хтось лікує словом, хтось –через тіло, а хтось – за допомогою мистецтва.
Цей напрямок існує дуже давно, просто не завжди ми вкладаємо в арттерапію ще й поняття психології, а те, що мистецтво зцілює, здогадувалися вже, напевно, у давнину.
Чим відрізняється арттерапія від творчости і мистецтва?
Арттерапія не має на меті створити щось красиве і вразити інших. Тут ми створюємо щось «красиве» тільки для себе, немає правил зі створення такої роботи.
Арттерапія – це про свободу і про те, що доросла людина може повернутись у стан дитини. Тому що в арттерапії ми не малюємо тільки фарбами або олівцем, можна ж малювати руками і тілами. Зараз багато хто купує, наприклад, картини з номерами, вишивки тощо. Це спосіб заспокоїтись і гармонізувати свої емоції. Якщо говорити про арттерапію у психологічному контексті, то, звичайно, тут обов’язково, щоб у терапевта була психологічна освіта, щоб він знав, куди далі скеровувати людину.
Назвіть, будь ласка, найпоширеніші методи арттерапії. Чим вони можуть допомогти?
Це і образотворче мистецтво, і музикотерапія, і драматерапія, і танцювально-рухова терапія, і бібліотерапія тощо. Вони допомагають в усвідомленні себе, своїх почуттів, потреб, прагнень, взаємодії зі світом, формуванні навичок побудови стосунків, особистісному й психологічному розвитку.
Кому потрібна арттерапія?
Арттерапія може стати виходом для тих, хто не бажає відвідувати традиційного психотерапевта. Наприклад, для підлітків, які зіштовхнулися з кризою перехідного віку. Або людей, які пережили досвід, що його складно передати словами, наприклад, спробу самогубства. Арттерапія корисна і для людей із хронічними болями або серйозною хворобою.
Так, дослідження 2018 року показало, що половині з 200 госпіталізованих арттерапія допомогла значно знизити рівень болю і тривоги, а також поліпшила настрій.
Чи можна контролювати свої емоції самому? Та як це зробити?
Емоції – це первинна рефлекторна реакція на будь-які подразники. Негативні чи позитивні емоції виникають у будь-якому випадку, уникнути їх неможливо, але можна навчитися розуміти їх і контролювати.
Один зі способів контролювати свої емоції – за допомогою свого розуму і свідомості. Насамперед необхідно зрозуміти, чому виникають ті чи ті емоції, що стало причиною. А для цього необхідно навчитися перемикати увагу з емоцій на мислення. «Включити» мізки можна за допомогою правильно поставлених запитань:
- чому і звідки ця емоція прийшла;
- наскільки вона актуальна.
Таким чином ми перенаправляємо енергію на розумовий процес і гасимо свої емоції. А отже, починаємо ними керувати. Звичайно, результат – це справа тренування і практики.
Ще один спосіб – це заміщення одних емоцій іншими. Як варіант це може бути будь-який творчий процес: малюнок, спів, танець – усе, що може подарувати сильні позитивні емоції, дати розрядку і змінити фокус уваги.
Необхідно прислухатися до себе. На що схоже ваше роздратування? Може, на скрип незмазаних дверних петель? Або на звук, коли хтось проводить нігтем по склу? А може, ви уявили собі розпечену вогненну кулю? Спробуйте зобразити створений вашою уявою образ на папері. Не біда, що ви не художник. В арттерапії є правило: художня майстерність тут абсолютно не важлива.
Можна зробити інакше: намалюйте каракулі і із задоволенням порвіть, а потім, відчувши полегшення, розгляньте один зі шматочків аркуша, знайдіть кумедний образ, вигадайте історію.
Не обов’язково малювати, якщо вас до цього не тягне. Зробіть колаж із улюблених віршів, коробочку «турботи про себе» (покладіть туди все, що покращує вам настрій), запишіться на творчі курси, купіть розмальовку-антистрес. Зрештою, безліч психологів говорить, що сама наявність хобі може помітно поліпшити якість життя.
Так само не забувайте про повноцінний сон і відпочинок. Нестача сну і відпочинку робить нас дратівливими і вразливими. Що сильніше ви втомлюєтеся, то сильніше знижується якість вашого мислення, за допомогою якого ви можете обробляти інформацію, що надходить до вас, а не просто реагувати на неї.
У багатьох людей буває потреба відволіктися на кілька хвилин. В інтернеті є безліч сайтів, створених для перемикання уваги з поточного завдання: пабліки з кумедними картинками, онлайн-ігри, соціальні мережі, спеціальні сайти. Вони допоможуть знизити тривогу, дізнатися трохи більше про себе, виплеснути негативні емоції, підвищити самооцінку і просто відволіктися. Однак якщо ви відчуваєте, що не справляєтеся з емоціями самі, то варто звернутися до арттерапевта.
7 сайтів для заспокоєння нервів
Зробіть малюнки із шовкових хвиль
На Weave silk можна малювати візерунки із шовкових хвиль, що дає неймовірне естетичне задоволення, налаштовує на творчий і спокійний настрій.
Намайлюйте свого персонажа і пройдіть з ним квест
На Draw a stickman потрібно намалювати персонажа і пройти з ним квест, домальовуючи різні предмети. Непоганий спосіб відволіктися для дорослих і дитяча гра.
Подорожуйте онлайн
На Place sadvise ви можете відволіктися від повсякденної рутини і здійснити невелику подорож у якусь країну, погуляти по вуличках чужого міста, подивитися нові місця. Потрібно просто вибрати країну зі списку.
Підберіть музику під свій настрій
На сайті In mood ви вибираєте зі списку свій настрій, і вам одразу ж пропонують плейлист з відповідних пісень. Є дуже довгі добірки, наприклад, для позитиву, є невеликі подборочки у випадку смутку і меланхолії.
Придумайте будинок своєї мрії
У простому онлайн-конструкторі Home styler ви можете створити будинок своєї мрії, розпланувати все аж до кольору штор у спальні і подушок на дивані.
Пограйте в Lego
На сайті Build with chrome можна трохи впасти в дитинство і пограти онлайн-конструктором Lego. На віртуальному материку в Google знайдеться місце для всіх «будівельників».
Пограйте на піаніно
На Multiplayer piano грають на піаніно – за допомогою мишки або клавіатури. Є чат, де можна поспілкуватися з іншими «композиторами», а також режим Play Alone – для гри наодинці.