Як Росія змінює тактику дронових ударів по Україні та як це впливає на Харківщину

Поліна Куліш - 17 Квітня 2025 | 15:35
мобільна група ППО Харків

Замість тактики одночасних ударів по різних регіонах, російська армія з осені 2024 року запускає безпілотники хвилями, зосереджуючись на одному або декількох містах за одну атаку, що ускладнює роботу протиповітряної оборони. Крім того, Росія значно збільшила кількість дронових атак по Україні, зокрема по Харкову та області, який за останні два місяці потерпає від постійних масованих обстрілів дронами.

У березні 2025 року армія РФ використала 4198 дронів типу «Шахед» для ударів по території України. За даними проєкту Shahed Tracker, більшість із цих дронів були «приманками», що не несуть бойової частини.

Як і чому російські військові змінюють тактику дронових ударів по Україні, зокрема по Харківській області, дізнавалися журналісти Ґвара Медіа.

Зміна тактики

З лютого 2025 року російські військові почали використовувати більшу кількість безпілотників для ударів по Харківщині, каже речник Харківської обласної прокуратури Дмитро Чубенко у коментарі Ґвара Медіа. Половина дронових атак на Харків була спрямована на цивільну інфраструктуру у промисловій зоні: середні та малі виробництва харчових продуктів, побутових речей, станції техобслуговування. 

— Вони обирають конкретне підприємство або певний район і піддають його масованому обстрілу. Мотиви зміни [тактики — ред.] невідомі, оскільки це знають лише ті, хто приймає такі рішення. 

Відстань від кордону з Росією до Харкова — тобто 20-30 кілометрів — це мінімальний проміжок, який необхідний для реагування, оскільки дрони рухаються зі швидкістю близько 200 кілометрів на годину, каже Чубенко. До того ж армія РФ змінює місця запуску дронів та траєкторії їхнього польоту: вони часто летять на низьких висотах і підіймаються вже перед Харковом, у передмісті. 

Ілюстративне зображення. Іранський дрон «Шахед» / Фото з відкритих джерел

Командир підрозділу ППО анонімно коментує Ґварі, що росіяни зосереджують польоти на дуже малих висотах — до 200 метрів, які важко виявити радарами через «сліпі зони». Або навпаки, літають на висотах 1000-4000 метрів, і тоді українські мобільні вогневі групи не можуть ефективно збивати цілі.

— З певного сектору залітають групи шахедів у складі 5-10 дронів на різних висотах. Мети всього дві: перша — перенавантаження української системи ППО, а друга — виявлення позицій щодо ведення вогневої протидії, щоб потім тим самим маршрутом запускати те, що потрібно.

Модернізація дронів

Зараз росіяни атакують переважно дронами «Герань-2», каже Чубенко. У 2022 році вони використовували оригінальні іранські «Шахеди», але пізніше налагодили власне дешевше виробництво в Республіці Татарстан. «Герань-2» майже ідентичний іранській розробці на 90-95%, але з деякими адаптаціями для російського виробництва — зміненими мікросхемами, дротами, камерами та GSM-системами.

Бойова частина дрона в носовому відсіку може містити різні типи боєприпасів — касетні, термобаричні або фугасні.

— Теоретично, туди можна встановити навіть ядерну боєголовку. Розмір приблизно 30 на 40 сантиметрів, куди можна покласти будь-яку вибухівку або взагалі нічого. 

Ілюстративне зображення (БпЛА «Герань-2») / Фото: Гнат Голик, Ґвара Медіа

Після детонації дуже складно встановити, яка саме вибухівка була використана, оскільки від «Шахеда» чи «Герані» майже нічого не залишається. Якщо використано касетний боєприпас, то навкруги є дрібні елементи, які розлітаються навколо та пошкоджують фасади. Але тип вибухівки — тротил, гексоген чи C4 — визначити дуже складно, пояснює Чубенко.

Швидкість дрона також можна модернізувати вдосконаленням мотора. Є інформація про встановлення додаткових реактивних двигунів, які прискорюють БпЛА або перед влучанням, або на певних ділянках території для швидкого оминання систем ППО, зазначає Чубенко. За його словами, такі факти фіксувалися в Україні та, можливо, в Харкові, але детальної інформації бракує, оскільки після вибуху майже нічого не залишається.

Дрони-приманки

— Муляжі використовуються з давніх-давен — муляжі літаків на аеродромах, артилерії, систем протиповітряної оборони, радарів тощо. Це одна з традиційних тактик ведення бойових дій. Вона не є чимось надзвичайно новим чи унікальним, але росіяни адаптували її до реалій ударів БпЛА, — каже Чубенко.

Командир підрозділу ППО розповідає, що російські військові навантажують систему ППО — як радіолокаційні засоби спостереження, так і мобільні вогневі групи. Радари не можуть чітко розрізнити 3-4 одночасні цілі, показуючи їх як одну. Росіяни використовують дрони-приманки для виявлення розташування українських систем ППО та вивчення радіолокаційного покриття на різних висотах.

Існує два основні типи дронів-імітаторів: «Гербера» і «Пародія», розповідає Чубенко. 

«Пародія» — це БпЛА літакового типу розміром 2 на 2 метри. На радарах він має вигляд як Шахед, схожий за швидкістю і сприймається військовими ППО як справжня повітряна ціль. «Гербера» більша — близько 2 на 3 метри. Її форма дуже схожа на «Герань» («Шахед»), хоч і трохи менша за розміром. 

В обох імітаторах використовується «лінза Люнеберга» — металева куля розміром з долоню або дві, яка встановлюється всередині дрона. Вона відбиває радіолокаційні хвилі, через що ціль здається більшою на радарах, каже Чубенко. 

За словами речника прокуратури, дрони-імітатори можуть залітати в місто, кружляти, а потім повертатися на територію Росії або продовжувати політ. Не маючи бойової частини та будучи виготовленими з пінопласту чи дерева, вони не спричиняють серйозних руйнувань при збитті або падінні. 

Рішення

Росіяни постійно змінюють свою тактику, щойно помічають, що українці адаптувались, каже інше анонімне джерело Ґвари у війську. Вони використовують великі групи дронів, щоб частина з них змогла прорватись через оборону, оскільки українські вогневі групи не можуть збити всі дрони одночасно. 

Розв’язання цієї проблеми — створення багатошарової та щільної системи протиповітряної оборони, вважає джерело.

Джерело також підтверджує випадки переведення військових з ППО до інших підрозділів: «Так буде й далі до тих пір, коли нами будуть керувати люди, які сліпо виконують накази та неспроможні відстоювати свою думку — це перше. По-друге, на думку керівництва, деколи обвал фронту значно стратегічно страшніший за обмежено готову систему ППО». 

мобільна група ППО Харків
Ілюстративне зображення. Мобільна група ППО, яка збиває безпілотники та крилаті ракети над Харковом / Фото: Вікторія Маньковська, Ґвара Медіа

З літа 2024 року, коли Росія посилила наступ на Донецьку область, Україна стикнулася з критичною нестачею піхоти на фронті. Питання переведення авіаційних та ППО спеціалістів у піхотні підрозділи залишалося непомітним, поки 14 січня не з’явилося відео, де військовослужбовці Повітряних сил повідомили про накази щодо їх переведення в піхоту. Це викликало реакцію вищого керівництва: президент Володимир Зеленський запевнив, що критичні спеціалісти ВПС не будуть переведені, а Генштаб ЗСУ заперечив плани масштабного переведення авіаційних фахівців до стрілецьких частин. Військові експерти критикували такий підхід як «марнотратний», оскільки спеціалісти, які роками розвивали професійні навички, на піхотних позиціях часто гинуть або зазнають поранень.

— Річ у тому, що ми всі можемо критикувати, але бачимо лише частину картини. Можливо, якби не ППО в Києві, результат його оборони був би іншим, а багато хто сприймає це як захист самої Державності. По-друге, у нас немає достатньої кількості засобів і боєкомплектів до них, щоб уражати всі цілі. Це надзвичайно дорого, а на розширення системи потрібен час, протягом якого продовжують гинути люди. По-третє, ми стикаємося з повільністю прийняття рішень Заходом та імпульсивністю й залежністю Трампа у прийнятті таких рішень, — зазначило джерело Ґвари у війську.

Поки вище військове командування забороняє військовими мобільних груп ППО взаємодіяти з журналістами щодо збиття «Шахедів» (доки у війську шукають рішення для протидії новій тактиці росіян), у Британії проводять випробовування нової радіохвильової зброї, здатної відстежувати, націлювати та знищувати рої безпілотників.

Читайте також

  • Нові модифіковані російські ударні дрони різних типів, які можуть скидати вибухівку, наразі не зафіксовані у Харкові та області — прокуратура
  • Росіяни використали ударний дрон споряджений бойовою отруйною речовиною «CS» (іритант)
Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.