2024 рік став найспекотнішим в історії людства за даними Всесвітньої метеорологічної організації.Також він став першим, коли середня температура на Землі перевищила доіндустріальний рівень на 1,5°C та подолала встановлену Паризькою кліматичною угодою межу. Від початку 2025 року в Харкові вже зафіксували 22 температурні рекорди. Найбільше — у квітні.
Протягом двох тижнів липня в місті вже двічі фіксували рекордні показники термометрів — 8 (+35,7°C) та 10 липня (+37,4°C). Від спеки рятує кондиціонер. Але він є не у кожній квартирі та має свої недоліки.
Як охолодити кімнату без кондиціонера, захистити себе, дітей та тварин від перегріву та що робити при тепловому ударі, досліджувала журналістка Ґвара Медіа. А також зібрала для вас корисні та прості поради від лікаря, як вберегтися від спеки цивільним та військовим.
Чому кондиціонер шкідливий
Кондиціонери забезпечують прохолоду влітку та зменшують рівень перегрівання, однак і вони мають негативні наслідки — переохолодження, сухість повітря, збільшення споживання електроенергії та погіршення терморегуляції тіла.
Сімейна лікарка Singapore medical center Віталіна Олещенко радить ставити меншу на вісім градусів температуру на кондиціонері від вуличної, оскільки великий перепад температури може нашкодити здоров’ю.
Зокрема, кондиціонер сушить повітря, що може викликати подразнення слизових оболонок, сухість шкіри, кашель. Також він споживає значну кількість електроенергії, а це не економить бюджет та підвищує споживання світла по країні. Лікарка радить звикати до літа та адаптуватися до високих температур.
«Літо — це спекотна пора. Правильне взуття, одяг, головний убір, SPF-захист для шкіри — ваші друзі у цю пору. Не ховайтесь в місця, де є кондиціонер. Тіло може і вміє адаптуватись до високих чи низьких температур. Для адаптації потрібно не балувати себе часто кондиціонуванням», — розповідає Віталіна.
Як охолодити простір без кондиціонерів та вентиляторів
Для охолодження приміщення та повільнішого його нагрівання варто зменшити попадання прямих сонячних променів у приміщення. Так, можна закрити вікна шторами, жалюзями або спеціальною плівкою для вікон. Аби охолодити домівку, можна змочити простирадла у крижаній воді, віджати їх та повісити біля вікон або на них. Також для охолодження підійде вологе прибирання холодною водою. Воно ще й зменшить кількість пилу в приміщенні та зволожить його.
Аби комфортно заснути під час спеки, пропонують залишити постіль у морозилці на 20 хвилин – холоду вистачить приблизно на 40 хвилин, чого достатньо для засипання.
Як охолодити тіло у спеку
Віталіна розповідає, що людський організм має функцію потовиділення, яка сприяє охолодженню тіла. Піт захищає людину від перегріву, а маленькі краплі поту на тілі при контакті з повітрям освіжають його.
«Тому пітніти в спеку — це норма. Щоб пітніти й не втрачати воду з організму, потрібно поновлювати водний баланс. Бажано пити 30 мілілітрів питної води на кілограм маси тіла на добу. Якщо піт починає неприємно пахнути — ви не дотримались правила підтримки водного балансу», — зазначає лікарка.
Вона додає, що поціновувачі кави повинні пити ще 200 мілілітрів води за кожну випиту чашку напою. Загалом у спеку важливо підтримувати водний баланс.
- Пийте воду регулярно, навіть якщо не відчуваєте спраги, маленькими ковтками. Компоти чи солодкі води не поновлюють водний баланс;
- Прийміть прохолодний душ — це допоможе тілу адаптуватися до високої температури;
- Якщо не можете прийняти душ, спробуйте обтертися вологою тканиною або змочити обличчя та руки водою. У такому випадку допомагають пульверизатори, воду з них можна розпилити обличчям, головою, руками та ногами.
Чого не варто робити для охолодження у спеку
Лікарка не рекомендує пити алкоголь, оскільки він розширює судини. Це може спричинити швидше зневоднення організму і збільшити ризик теплового удару.
«Тепловий удар — це коли організм не може тримати температуру 36.6. Тоді тіло поглинатиме навколишню температуру і його температура зросте»
Не варто також пити дуже холодну воду, оскільки для її нагрівання в організмі витрачається багато енергії. Її, зазначає експертка, краще направити на терморегуляцію.
Як військовим вберегтися від спеки
У зоні бойових дій рятуватися від спеки можна здебільшого лише підручними засобами. Більшість з рекомендацій для цивільних актуальні також і для військових, однак розповімо деякі правила для убезпечення себе у спекотну погоду в бойових умовах.
- Пийте більше води. Необхідно випивати 1,5-2 літри на день. Зневоднення може стати причиною багатьох проблем, наприклад, високого тиску. Йдеться саме про звичайну питну воду. Її не можна заміняти енергетиками, кавою або іншими напоями.
- Подбайте про достатню кількість води з собою. Друге правило виходить з першого — для того, аби пити необхідну організму кількість води, потрібно мати до неї доступ. Звичайна фляга вміщає приблизно 700 мілілітрів води, а тому потрібно брати з собою декілька з запасом на випадок, якщо затримаєтесь.
- Носіть головний убір та зберігайте ноги сухими. У літню спеку суха погода може швидко змінюватися на дощову, а тому варто подбати про захист голови та ніг. Для цього можна використати устілки з підігрівом або залишити взуття на сонці. Також військовим влітку краще використовувати високе взуття — воно добре фіксує ногу та захищає від укусів змій, які особливо активні у теплу погоду.
- Дбайте про гігієну та здоров’я. Влітку в людей, схильних до алергій, можуть ставатися загострення. У такому випадку краще звернутися до медика, який порадить антигістамінні препарати. Також в умовах недостатньої гігієни й спеки є ризик розвитку грибка, висипів або опіків — з цим також варто йти до медика. Вологі серветки, змочені водою тканини або рушники можуть бути не лише елементом гігієни, а й способом охолодити тіло у спеку.
- Не забувайте про теплий одяг з довгими рукавами. Сонце вдень може змінюватися холодною та вологою погодою вночі. Окрім того, бліндаж або підвал, в якому може бути ваше місце ночівлі, — це прохолодне та вологе приміщення. Тому краще мати з собою щось, що можна буде одягти або чим укритися.
Як одягатися в спеку
Улітку хочеться мати на тілі якомога менше одягу, однак не варто нехтувати безпекою.
- Краще обрати легкий та світлий одяг з натуральних матеріалів, наприклад, з бавовни або льону. Ці тканини дозволяють шкірі дихати й добре виводять піт, а світлі кольори відбивають сонячне тепло;
- Не забувайте про головний убір. Він захистить голову від прямого сонячного проміння;
- Використовуйте зручне, легке та анатомічне взуття з натуральних матеріалів. Воно вбереже від перегріву через асфальт;
- Сонцезахисні окуляри вбережуть очі від ультрафіолетових променів та яскравого сонячного світла.
Що краще не одягати в спеку
- Темний одяг. Він поглинає більше сонячного тепла, що може призвести до швидшого перегріву тіла;
- Тісний та синтетичний одяг. Він перешкоджає вентиляції шкіри, що може погіршити самопочуття;
- Чоботи та взуття з утепленням.
Уявімо, що ви вже одяглися за рекомендаціями та вийшли прогулятися у спекотний день. Скільки часу та коли бажано перебувати на сонці, щоб не перегрітися та не згоріти?
Лікарка Віталіна Олещенко рекомендує не виходити у спеку з 11:00 до 16:00, коли сонце найбільш активне. Якщо вам все ж доводиться бути на вулиці у цей час, намагайтеся перебувати у тіні. Не нехтуйте сонцезахисними засобами, щоб уникнути захворювань шкіри.
Довге перебування на сонці або у теплому приміщенні може викликати у людини тепловий удар.
Що таке тепловий удар?
Тепловий удар – це небезпечний стан, який може розвиватися у людини, яка довго перебуває під прямими сонячними променями або у теплому приміщенні. Він виникає внаслідок перегрівання тіла та порушення теплового балансу і вимагає невідкладної допомоги лікарів.
Які симптоми свідчать про тепловий удар за інформацією Міністерства охорони здоров’я:
- Сплутаність свідомості, дезорієнтація;
- Нудота і блювання;
- Сильний головний біль;
- Прискорене серцебиття, утруднене дихання;
- Почервоніння шкіри, суха і гаряча на дотик шкіра;
- Короткочасна втрата свідомості;
- Підвищення температури тіла;
- Втома.
Якщо тепловий удар таки стався, зателефонуйте за номером 103. Перейдіть або перенесіть постраждалого у затінене прохолодне місце. Почніть охолоджувати постраждалого. Використовуйте прохолодні вологі рушники, льодяні пакети (прикладати на шию, пахвові западини, пах), щоб знизити температуру тіла.
Якщо людина у свідомості, давайте їй пити воду, але невеликими порціями. Якщо блює — покладіть її на бік. Стежте за станом постраждалої людини: диханням, пульсом і свідомістю до прибуття медичної допомоги.
Як вберегти дітей від теплового удару
«Діти, особливо маленькі, менш стійкі до спеки. Завжди переконуйтесь, що вони п’ють достатньо води й не перебувають на прямих сонячних променях. Що довше дитина під сонцем, то вищий шанс отримати тепловий удар», — розповідає лікарка.
Також вона радить охолоджувати тіло малюків — купати у прохолодній воді або використовувати вологі серветки. Дорослим і дітям варто уникати важкої фізичної активності на вулиці у спеку.
«Тепловий удар може наздогнати вас вже вдома після пляжу. Тому будьте уважними до свого самопочуття», — додає лікарка.
Як вберегти тварин від спеки
Вуличні тварини та домашні улюбленці також страждають від спеки й можуть отримати тепловий удар. Якщо у вашому дворі є вуличці тварини, або ви знаєте, де вони проживають, варто залишити їм ємності з питною водою та забезпечити їм тінь.
Домашнім тваринам у спеку потрібна:
- Вода. Вдома зручно використовувати автоматичні фонтанчики для тварин – вони очищують воду самостійно та не потребують постійного контролю, а також заохочують тварин до пиття. Якщо такого девайса немає, воду у мисці вашого улюбленця потрібно міняти декілька разів на день.
- Прогулянки. Краще уникати вигулу у найспекотніші години (з 11:00 до 16:00). Найкращий час – рано вранці або пізно ввечері.
- Охолодження. Зоомагазини пропонують на літо спеціальні охолоджувальні килимки для тварин. Крім цього, варто залишити доступ до тінистих місць, плитки на підлозі або іншого прохолодного місця у приміщенні.
- Перевірка лап. Лапки тварин можуть отримати опік через довге перебування на гарячому асфальті, тому краще уникнути довгих прогулянок спекотним днем.
- Грумінг. Варто регулярно вичісувати тварину. Це допомагає покращити циркуляцію повітря до шкіри.
- Тварини в машині. Не залишайте тварин у зачиненому автомобілі під час спеки, навіть на короткий час, оскільки температура в салоні швидко підвищується, а це може призвести до теплового удару.
Ознаки перегріву тварин – надмірне дихання, млявість, блювота, судоми. Якщо ви помітили ці симптоми у вашого улюбленця або тварини на вулиці, зверніться до ветеринара.
Читайте також
- «Він був неймовірним котом»: Як домашні улюбленці переносять акустичний терор.
- Від початку року щонайменше 15 сільгосппідприємств Харківщини пошкоджено обстрілами.
