6 травня представники міжнародної некомерційної організації «HALO Trust», яка спеціалізується на гуманітарному розмінуванні, передали у власність громад Харківщини 18 вивільнених від мін сільськогосподарських ділянок. Серед них — віднедавна ще найбільш заміновані в Україні території довкола сіл Кам’яна Яруга та Коробочкіне Чугуївської району. Більше деталей — у фоторепортажі.
Фахівці «HALO Trust» розповідають, загалом цьогоріч вдалося розмінувати 18 сільськогосподарських угідь на площі 45 гектарів. Тоді як торік розмінували шість ділянок площею 11 гектарів, тобто у понад тричі менше.
«Зі свого досвіду скажу, кожне мінне поле — кожне поле бойових дій зі своєю специфікою і загрозами. Інколи буває так, що, попередньо зробивши оцінку, починаємо розміновувати і думаємо, що вже не буде там ніякої небезпеки, але, як бачимо, на жаль, і військова наука, вона розвивається, і загрози стають більш сучасними, більш небезпечними… Ми часто зустрічаємо нестандартну установку мін, ми часто зустрічаємо міни, які раніше не використовувалися», — пояснює керівник операційного напрямку розмінування Харківського регіону Олег Клименчуков.
Водночас фахівці стверджують, роботи залишається багато. Відтак, на Харківщині, як у найбільш замінованому регіоні України, виявлено 399 забруднених ділянок на площі 1656 гектар. Натомість розмінувати наразі вдалося лише 150 гектар з них.
«У нас попереду ще сотні полів і, звісно, цей процес може затягнутися на роки, але я вірю у науковий прогрес, і сподіваюся, що ми винайдемо нові методи та техніку для розміновування. І навіть зараз ми робимо все, щоб цей процес максимально прискорити», — додає Олег Клименчуков.
Фахівець також ділиться, що «стандартною загрозою» для Харківського регіону є протитранспортні міни в пластиковому корпусі та протипіхотні міни ОЗМ-72. Для їх знешкодження в організації використовують як ручне, так і механізоване розмінування.
Під час проведення заходу-передачі сільськогосподарських угідь громадам Харківщини, журналісти Ґвара Медіа зустріли очільника Чкаловської селищної військової адміністрації Сергія Котенка. Він розповів, що розмінування їх громади розпочалося у 2023 році та триває дотепер, адже населені пункти є «дуже забрудненими мінами».
«Після деокупації село Гракове [вересень 2022 року — ред.] на той момент було найбільш забруднене мінами в Україні. І по сьогодні там ведеться розмінування.. І загалом ще багато замінованих ділянок, там працюють представники розмінувального комплексу», — зазначає Котенко.
Втім, очільник Чкаловської громади зазначає, розмінувати вже вдалося близько 70% рельєфів. Однак, частина з цих територій була очищена господарями замінованих земель самостійно, «коли не було поруч хлопців, як скажімо “HALO Trust”». Наприклад, буває, що фермери ставлять на трактори пульти управління і самотужки проходять усі поля, розміновуючи їх. Проте, за словами Котенка, це вкрай небезпечно і є випадки, коли фермери так підривалися на мінах. «Але, розумієте, ми ніяк вплинути не можемо — вони господарі», — додає він.
Натомість фермер та розмінувальник компанії «HALO Trust» Максим пояснює, що в них є випрацьована безпечна технологія.
«Спочатку йде механізоване розмінування, коли ми стоїмо за металевим щитом, тобто захистом. Залежно від загрози на ділянці розмінування, ми підбираємо відстань від щита до самої машини. Мінімальна — 25 метрів, якщо це невелика загроза», — пояснює фахівець.
Таким чином розмінувальникам вдається прибирати зайву траву чи дерева, якщо робота йде на посадках. Тим самим вони унеможливлюють загрозу розтяжок, які можуть бути приховані за рослинністю. І після цього вже може починатися ручне розмінування, коли люди з детекторами йдуть і прибирають те, що машина не змогла знайти або знешкодити.
Максим підтверджує, незаплановані підриви все одно трапляються. Однак, аби мінімізувати ризики, у них є заборона працювати технікою на транспортних мінах, тобто «якщо є лінія підтверджених протитранспортних мін, ми не маємо права ближче, ніж на 10 метрів під’їжджати до них».
Водночас техніка має чималий захист і, як каже Максим, спокійно працює на ділянках, де є рослинність і де б було важко працювати людині. Відтак, може очищати території від протипіхотних мін, артилерійських снарядів невеликого калібру, що не розірвалися, а також гранат на розтяжках.
Нагадаємо, на сьогодні Харківщина вважається однієї із найбільш замінованих областей України – близько 40% території забруднені вибухонебезпечними предметами, з яких понад 574 тисячі гектарів – сільгоспугіддя. А лише за добу, 5 травня, в Ізюмському районі Харківщини два чоловіки підірвалися на мінах. Обидва були ушпиталені.
Читайте також
- «Щоб нагадати про справжню ціну українського хліба»: у Харкові спекли паски з борошна з розмінованих полів — фото.
