У лютому 2023 року Career Hub ГО Центр «Розвиток КСВ» запустили освітній курс Career Hub Pro: фриланс для молоді з інвалідністю. Організаторам надійшло 273 заявки від учасників з різних областей: 90 людей розпочали навчання, а 44 з них успішно його завершили та отримали сертифікати за такими напрямками як копірайтинг, відеомонтаж, графічний дизайн. Курс супроводжувався жестовою мовою і тривав два з половиною місяці. Окремим факультативом студенти отримали лекцію з просування власних послуг у соціальних мережах.
Перший в Україні безплатний курс навчання фриланс-професіям для молоді з інвалідністю вже завершився, однак у червні стартує другий набір.
Історії випускників та випускниць
Ірина, студентка напрямку «Відемонтаж»
— Слух я втратила, коли мені було 24 роки. Півтора роки перебувала у повній тиші. В період, коли вела збір коштів на операцію і встановлення кохлеарних імплантів, почала захоплюватися монтажем відео. Тоді й стала розвивати навички.
Ірині 29 років, дівчина народилася і живе у Харківській області, місто Красноград. Там вона перебуває й сьогодні: «Я не виїжджала із свого міста. Красноград – це приблизно 100 км від Харкова, але, дякувати Богу, наше місто війна не зачепила, не було такої необхідності кудись тікати».
Працює Ірина у газовидобувній фірмі. Раніше намагалася працювати на фрилансі, як копірайтерка. Цей досвід вона отримала якраз після втрати слуху, коли потрібно було знаходити доступні варіанти заробітку. Дівчина навчалася самостійно монтувати відео за відеоуроками і не мала поруч людини-ментор/ки, яка б супроводжувала на кожному етапі.
— Курс виправдав очікування, адже я отримала відповіді на свої питання і відтепер дивлюся навіть на чужі роботи оком, яке хоче досконало розібратися в ніші.
Під час проєкту Іра мала досвід співпраці із замовником — створювала відео на близьку для себе тему — тему слуху. В майбутньому планує реалізувати ще декілька проєктів на цю тему.
Учасниця радить молоді з інвалідністю не закриватися у собі і бути відкритими до оточуючих: «Люди, всі ми круті та чудові. Не комплексуйте! Ми справді можемо з вами все!».
Дар’я, студентка напрямку «Графічний дизайн»
— Вірю, що коли чогось дуже бажати, Всесвіт спрямує тебе в потрібному напрямку. Саме так і сталося зі мною, коли я знайшла цей курс. Бо це була моя мрія і поступово вона здійснюється!
Дар’я родом із гарного маленького зеленого міста Світловодськ, що на Кіровоградщині.
— Безмежно люблю Україну і, дякуючи ЗСУ, не виїзжала з рідних країв. Не дивлячись на те, що маю інвалідність, веду активний спосіб життя, ходжу до спортзалу та їжджу на незвичайному велосипеді-тандемі. Мій друг купив спеціально такий велосипед, щоб можна було подорожувати в дикі куточки своєї області. Якось навіть ночувала в палатці та зустрічала світанок на Південному Бузі, природа нашої країни заряджає!
Дівчина вважає себе дуже емоційною людиною. Коли побачила електронний лист на пошті про те, що її зараховано на курс з графічного дизайну, сильно зраділа, адже це був початок нової цікавої історії: «Захоплюсь тими людьми, які живуть своєю справою і детально знають, як вирішити те чи інше питання. На цьому курсі я познайомилась з такими людьми, саме такою людиною хочу бути і я».
Перший досвід фрилансу Дар’ї був пов’язаний із наповненням інтернет-магазинів контентом. Тепер, коли вона пройшла курс, планує не зупинятися та вдосконалюватись. «Зараз з’являється багато можливостей для розвитку та втілення своїх ідей, треба лишень не боятися і йти до цілі. І помилятися! Кожна помилка то є досвід», — радить дівчина іншим.
Зараз учасниця вже працює з реальним клієнтом в рамках курсу: «Тепер моя робота знаходиться на сайті в моєму портфоліо. Це був цікавий досвід створення логотипу для спортзалу — від пошуку ідей до перенесення скетчів у вектор та підбору кольорів і шрифтів».
Родіон, студент напрямку «Графічний дизайн»
— Я працюю з 16 років і весь час на когось, а працювати на когось – не про незалежність. Тому в планах нарешті почати заробляти на фрилансі, або створити власну веб-студію, набрати людей у команду, працювати на себе і мати більше вільного часу на сім’ю та подорожі.
Родіон з Одеської області, міста Чорноморськ, але з 2016 року живе в місті Вишневе. Він має інвалідність третьої групи з дитинства — через відсутню нирку. В Київ, як розповідає Родіон, він приїхав ні з чим, жив у хостелі, де потім познайомився з іншим одеситом, з яким почали винаймати квартиру.
— За освітою я юрист, закінчив Одеський університет імені Мечнікова у 2015-му і влаштувався на державну виконавчу службу. Там я пропрацював майже три роки, потім перейшов до приватного виконавця і також пропрацював до початку повномасштабної війни. Далі я зрозумів, що в юриспруденції мені немає куди рости, а я людина, яка любить перманентний розвиток. Тож в квітні минулого року написав заяву про звільнення і вирішив змінити життя – це посилило моє бажання вчитися новому.
Напередодні повномасштабного вторгнення Родіон почав задумуватися про те, аби піти в IT-сферу. Дитяча мрія, так би мовити.
— Я почав шукати і проходити всі можливі курси, пробувати себе у марафонах. 8 лютого вже був старт мого навчання на розробника. Моя маленька перемога в цей же період часу – виграш сертифікату на навчання в академії Powercode Academy. А було це так: я познайомився з хлопцями, з якими взяв участь у хакатоні: за верстку веб-сторінки за 48 годин ми отримали перше місце і сертифікати на навчання. Не спали, зумились, але перемогли, що тішить. Мені все це подобалося, але було одне «але». Здалося, що це все ж не моє. Наразі я вчуся на трьох курсах паралельно: UX/UI дизайн, графічний дизайн від Career Hub Pro і вдосконалюю англійську мову. І сфера дизайну мені подобається більше, ніж програмування.
Зараз хлопець розробляє мобільний додаток, який за геолокацію пропонує найближчі кав’ярні з кавою, одразу з прайс-листом: «Я не вважаю себе супер творчою людиною, малювати не вмію і не люблю, а от у Figma працюю вправно. Зараз вдосконалюю навички Adobe Illustrator і планую опанувати повністю Adobe. Останній раз з фотошопом мав справу в університеті, коли він був ще на Windows 98 із квадратними вікнами».
Родіон має сім’ю, маленького сина, якому рік та три місяці. Дружна завжди підтримує чоловіка в усіх аспектах життя, а його син – основна мотивація зараз, ще одна – побачити світ.
Оля, студентка напрямку «Копірайтинг»
— Оскільки я вчилася на біологиню, маю вищу біологічну освіту та люблю детально вивчати інформацію про процеси і явища, які відбуваються у природі, була би щасливою отримати замовлення на фрилансі, пов’язане із вивченням біологічної структури або процесу.
Цю дівчину звати Оля. Вона з міста Біла Церква. До повномасштабної війни працювала на фармацевтичному підприємстві, куди працевлаштувалася відразу після навчання в університеті.
Дівчина по-справжньому пишалася собою, коли вирішила таки вступити до університету, та ще й в якому мріяла вчитися: «Я була щаслива від того, що змогла перебороти свої невпевненість, страхи, побоювання і все-таки, незважаючи ні на що, пішла вчитися. Це були насичені 6 років у Львівському університеті імені Івана Франка на біологічному факультеті».
Досвіду роботи на фрилансі Оля не мала, хоча були спроби написати декілька робіт на фриланс-біржі.
— Я дуже тішуся, що потрапила на курс за напрямком копірайтинг. Ми, люди з інвалідністю, потребуємо особливої підтримки від зовнішнього світу і маємо бути активними громадянами і громадянками в суспільстві. Хочу подякувати тренерці Олені Луніній та організаторам курсу за активний зворотній зв’язок. До речі, відтепер я працюю в ГО «Український жіночий батальон», куди влаштувалася як копірайтерка саме під час курсу.
Ось,що Оля радить іншим людям зі схожим статусом та бажаннями: «Вважаю, що молодь з інвалідністю має повне право працювати та бути рівноцінними членами суспільства, наша держава має лише цьому сприяти. Але з приводу можливих внутрішніх бар’єрів можу сказати, що важливо ніколи не опускати руки. Навіть коли вам здається, що всьому кінець і попереду нічого класного – це не правда! Потрібно сміливо йти до своєї мети, не боятися вчитися новому, адже нові знання та навички – це круто».
Результати курсу
Протягом навчання студентам та студенткам вдалося попрацювати з реальними замовниками, для деяких із них це було вперше. Всього учасники виконали 47 замовлень на фрилансі для клієнтів і 231 практичне завдання під час навчання. 13 студентів/ок навіть отримали офери щодо продовження співпраці.
Їхні послуги замовили громадські організації, об’єднання та волонтери, серед яких: ГО «Український жіночий батальйон», Благодійний фонд Keeplife, ДНЗ «МВПУ», Об’єднання «Молодіжний рух», ГО «СпільноМи», Волонтерська ініціатива «Сміливі відновлювати», а також компанії: Дизайн агенція «Підвал 42», Mazars в Україні, JEVERA Software, Solvers Academy, Спортивний паблік КРОК.
Зареєструватися на курс від Career Hub, який розпочнеться в червні, можна за цим посиланням.
Матеріал в рубриці «Пряма мова» є видом матеріалу, який відображає винятково точку зору авторів — команди Career Hub ГО Центр «Розвиток КСВ». Вона не претендує на об’єктивність та всебічність висвітлення теми, про яку йдеться. Точка зору редакції Gwara Media може не збігатися з точкою зору автора. Редакція не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія в рамках власної редакційної політики.
Курс реалізується Career Hub ГО Центр «Розвиток КСВ» в рамках програми «Мріємо та діємо», яка впроваджується за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).