Вирубка Основʼянського лісу: причина конфлікту та позиції сторін 

Ліза Бикова - 02 Cерпня 2024 | 18:29

Основʼянський ліс та прилегле до нього озеро — популярне місце відпочинку для мешканців Харкова. Однак зараз «Завод Харківських Будматеріалів» планує вирубку дерев в цій місцевості, що ймовірно призведе до утворення карʼєру замість лісу. 

З рішенням вирубати ліс не згодні мешканці громади. Саме тому вони організували рух проти вирубки лісу на Основі. Своєю чергою, представники заводу наполягають на законності своїх дій та запевняють, він не несе ризиків для екології міста. До того, підприємство нібито надає ресурс для будівництва фортифікацій в регіоні. Хто з них насправді має рацію — розбиралися журналісти Ґвара Медіа.

У центрі події — представники «Заводу Харківські Будматеріали» та активісти, серед яких мешканці Основʼянського району та громадської організації «За кращий Харків». Останні виступають проти використання лісу в цілях видобутку піску для підприємства.

У Харкові пройшла акція проти вирубки Основ’янського лісу / Фото: Денис Глушко для Ґвара Медіа
Основ’янський ліс у Харкові / Фото: instagram.com/artprykhodko/
У Харкові пройшла акція проти вирубки Основ’янського лісу / Фото: Єлизавета Бикова для Ґвара Медіа

Думка активістів

Мешканці Основʼянського району та активісти ГО «За кращий Харків» вступили у так званий «конфлікт інтересів» з підприємством, яке ініціювало вирубку лісу ще в кінці травня 2024 року. Вперше про це заговорив волонтер та екоактивіст Артем Приходько. 

«Єдиний вцілілий в Харкові сосновий ліс біля озера Основа хочуть перетворити на карʼєр видобутку піску. Це майже 11 гектарів території, де ростуть здорові дерева. Місце відпочинку харківʼян та важливу екоділянку Харкова збираються перетворити на промзону. Ми хочемо запобігти цьому та зберегти наш ліс, щоб в майбутньому ми та наші діти не жили у «Дюні» та дихали свіжим повітрям», — висловився активіст.

Під час першого мітингу, присутні обурилися, що під час прийняття рішення ніхто не запитав думки громади.

Зрублені дерева / Фото: Денис Глушко для Ґвара Медіа

Тоді ж справа набула розголосу і вже наступного тижня активісти та представники заводу зустрілися. Проте компромісу досягти не вдалося, а конфлікт лише продовжив набирати обертів. 

Представники громади розповіли, що написали заяву до поліції з проханням розібратися у нібито незаконності вирубки лісу.

Мітинг против вирубки лісу

Черговий мітинг відбувся в суботу, 27 липня, на території кар’єру біля озера Основа. Мета не змінилася — висловити позицію проти вирубки Основ’янського лісу. На протест прийшло близько сорока містян.

Під час мітингу один з активістів, Артур Ковальов розповів, що в цій місцевості нема централізованого водогону, тож є ймовірність, що люди, які мешкають навколо лісу, можуть залишитися без води в будинках. А деякі домівки можуть впасти у кар’єр. 

Активіст на акції проти вирубки Основ’янського лісу / Фото: Єлизавета Бикова для Ґвара Медіа
У Харкові пройшла акція проти вирубки Основ’янського лісу / Фото: Єлизавета Бикова для Ґвара Медіа

Він також додав, що основна проблема заводу — вони не сіли за «стіл переговорів» перед тим, як отримати дозвіл на вирубку лісу. Тепер єдиним розв’язанням цього питання може стати пошук іншого місця видобутку піску для підприємства.

«Насправді інші джерела для видобутку піску у заводу є. Вони просто економічно невигідні для підприємства», — пояснив інший активіст Олексій Свід. 

Ще однією проблемою, на його думку, є нібито наявність маяків Харківського міжнародного аеропорту на території ймовірного карʼєру. 

Активіст на акції проти вирубки Основ’янського лісу / Фото: Єлизавета Бикова для Ґвара Медіа

На думку активістів, Жихорский ліс є важливим для Харкова, оскільки він зупиняє аномальну спеку для міста, а також може стати «майданчиком для відпочинку військових, які повернуться з поля боя». 

Активістка Світлана Кураксіна зазначила, у документі оцінки впливу на довкілля не вказано, що зона ділянки майбутнього карʼєру є лісом. Поки причини цієї ймовірної неточності невідомі, однак у звʼязку з цим протестувальники піддають сумніву дозвіл, який отримало підприємство на вирубку лісу.

Світлана, мешканка Жихора та активістка / Фото: Денис Глушко для Ґвара Медіа
У Харкові пройшла акція проти вирубки Основ’янського лісу / Фото: Єлизавета Бикова для Ґвара Медіа

Під час суботнього мітингу громада записала звернення до Президента України з проханням скасувати висновок Міндовкілля щодо оцінки впливу вирубки лісу та видобутку піску там на екологічну ситуацію в регіоні. 

Крім того, під час зустрічі активісти поділилися розробленим планом дій, якого хочуть дотримуватися для збереження лісу. 

У Харкові пройшла акція проти вирубки Основ’янського лісу / Фото: Денис Глушко для Ґвара Медіа

Серед кроків громади —  залучення міжнародних екологічних юристів та представників преси, проведення мирних акцій проти вирубки лісу, побудова майданчика для відпочинку на території лісу, щотижневе прибирання території та інше.

«Ліс є підтвердженою рекреаційною зоною, а відбудова Харківщині не має проводитися в збиток екології», — підсумовують активісти.

Подобається матеріал? Долучайся до Спільноти читачів та допомагай нам розповідати більше важливих історій

Позиція Заводу

«Завод Харківські Будматеріали» — виробник будівельних матеріалів для облаштування фундаментів і підвалів, зведення стін, обладнання перекриттів тощо. Представники заводу позиціюють себе, як найбільшу в регіоні компанію. Для виготовлення своєї продукції підприємство використовує пісок з Основʼянського лісу.

«Завод Харківські Будматеріали» / Фото: сайт підприємства

Речниця цієї установи надіслала Ґвара Медіа лист з позицією щодо ситуації навколо Основʼянського лісу та видобутку піску там.

Журналісти Ґвара Медіа намагалися вийти на контакт з адміністрацією заводу. Спершу підприємство висловило зацікавленість в інтервʼю, однак пізніше відмовилося йти на діалог.

«Наразі керівництво сказало, що має відмовити [у коментарі — ред.]. На жаль, я не знаю причин відмови», — відповіла речниця підприємства. 

Фортифікації на Харківщині / Фото: Харківська ОВА

«Всі ці вироби необхідні для створення фортифікаційних споруд та для відновлення зруйнованих будівель. Якщо завод не буде виробляти матеріали, а це неможливо без піску, відновлення та захист міста будуть значно ускладненими й дорожчими … Враховуючи рівень руйнувань у Харкові, про відбудову навіть після перемоги можна буде забути на роки. Саме тому завод має статус стратегічного підприємства», — йдеться у надісланих матеріалах.

У повідомленні підприємства також зазначено, що бетонні блоки по Харкову та навколо нього безоплатно під обстрілами встановлювали саме працівники заводу.

За словами представників заводу, компанія займається видобутком піску в цій місцевості вже майже 100 років. Вони також переконують, що не мають планів на весь Жихорський ліс, площа якого складає понад 430 гектарів, або його частини — Основ’янського лісу площею 130 гектарів. Йдеться про вирубку лише 11,2 гектара території.  

«Тобто це менше ніж 10% від Основ’янського лісу, та менш ніж 5% від загального», — підкреслили у матеріалі.

Речники заводу також наголошують, якби не було підприємства — не було б й озера, й щонайменше частини штучного лісу, через який наразі виник конфлікт. 

«За 100 років ліс заселили птахи та комахи, частину території штучного Жихорського масиву оголосили частиною Смарагдової мережі Європи [території важливі для збереження біорізноманіття в країнах Європи. Україна бере на себе відповідальність щодо збереження такої місцевості — ред.]. Люди звикли відпочивати на піщаних пляжах озера й в їхній голові зв’язок завод-зона відпочинку зник», — пояснили в організації. 

За словами робітників підприємства, всі офіційні дозволи для цього отримані, зокрема оцінка впливу на довкілля Міністерства енергетики та захисту довкілля України [у 2020 року було ліквідовано, натомість створено Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України та окреме Міністерство енергетики України — ред.], а також сервітут [право користування землею з певними обмеженнями, встановленими законом — ред.] державного підприємства «Ліси України». 

Також вони зазначають, що пісок з інших кар’єрів Харківщини не підходить за якістю. Крім того, якщо купувати його в інших власників та перевозити на відстань понад 100 кілометрів, це зробить продукцію значно дорожчою, що нібито позначиться на строках відбудови Харкова.

У Харкові пройшла акція проти вирубки Основ’янського лісу / Фото: Денис Глушко для Ґвара Медіа

Далі обіцяють, що після розробки нової ділянки (сервітут підписаний на 10 років), вона буде упорядкована як зона відпочинку, тож будуть висаджені нові дерева. За умовами, ДП «Ліси України» висадять в пʼять разів більше дерев замість тих насаджень, що планують вирубати.

Що говорять у міській раді

Ґвара Медіа звʼязалася з директором Департаменту з питань інформації та звʼязків з громадськістю Харківської міської ради Юрієм Сидоренком. Він розповів, що землями Жихорського лісу опікується держава. Міська рада не має відповідних повноважень. Попри це, за словами Сидоренка, міський голова зустрічався з мешканцями Основʼянського району та пообіцяв допомогти їм.

«Ми ведемо переговори з заводом», — без уточнення деталей пояснив Сидоренко.

Самі ж активісти підтвердили цю інформацію. Кажуть, діалог дійсно був. 

Проте питання журналіста, чи були вжиті певні дії зі сторони міської ради — лишаються без відповіді.

Розслідування звернення громадян

Під час останнього мітингу одна з активісток, яка захотіла залишитися анонімною через страх ймовірного переслідування, розповіла: ще 31 травня, коли стало відомо про вирубку лісу, вона викликала поліцію і написала заяву проти такого рішення. 

Після цього інші члени громади так само долучилися до її ініціативи. 

Власне, на мітингу в суботу, 27 липня, на місці був присутній дільничний поліцейський, який підтвердив це.

«Громадяни неодноразово зверталися з заявою до нас для того, аби ми розібралися з цією ситуацію з вирубкою лісу. Тому ми зараз збираємо всі матеріали для того, аби надіслати їх на ДБР [державне бюро розслідувань — ред.]. Адже ми, як дільничні, не маємо достатньо повноважень для розслідування масштабної справи», — пояснив він.

У Харкові пройшла акція проти вирубки Основ’янського лісу / Фото: Єлизавета Бикова для Ґвара Медіа

На питання журналіста, чи відкрита наразі справа в Єдиному реєстрі досудових розслідувань, дільничний не відповів та сказав звертатися до пресслужби поліції. 

Там повідомили, що наразі у них немає такої справи. Рекомендували звернутися в ДБР, а ті своєю чергою — до прокуратури. 

Виявилося, розглядом цього питання дійсно займається прокуратура. 

«Обласною прокуратурою вивчається питання законності вирубки дерев у межах Бабаївського лісництва філії «Жовтневе лісове господарство» у Харкові, у тому числі надання уповноваженими органами дозвільних документів з цих питань», — повідомив Ґвара Медіа речник Харківської обласної прокуратури Дмитро Чубенко. 

Також речник прокуратури пообіцяв, за наявності підстав, вжити заходів до Державної екологічної інспекції у Харківській області та обласного управління Держгеокадастру. 

У Харкові пройшла акція проти вирубки Основ’янського лісу / Фото: Денис Глушко для Ґвара Медіа

На момент виходу матеріалу стало відомо, до Харкова приїхав німецький екожурналіст, який планує долучитися до висвітлення цієї проблеми. Ґвара Медіа продовжує слідкувати за ситуацією.

Читайте також

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.