Міністерство освіти і науки України спільно з Міністерством цифрової трансформації впроваджує нову реформу шкільної освіти для старшокласників — «Профільна». Вона має дозволити учням 9-12 класів самостійно обирати предмети та профілі навчання.

Про це повідомив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.

Відтак, із 2027 року учні 10–12 класів будуть самостійно формувати освітню програму, тобто обирати профіль навчання та предмети залежно від інтересів.

«Під час навчання здобувачі освіти практично опановуватимуть професію, а також вивчатимуть предмети, які безпосередньо пов’язані з майбутнім фахом. Після закінчення навчання буде змога одразу вийти на ринок праці з реальними навичками або продовжити навчання у закладі вищої освіти», — сказав Федоров.

Як це працюватиме

Навчання після 9 класу поділиться на два напрями: академічний і професійний.

Відповідно до лендінгу ініціативи «Профільна», після 9 класу учні зможуть обрати, де продовжувати навчання: в академічному ліцеї, професійному коледжі чи закладі фахової передвищої освіти.

Зазначається, академічні ліцеї — великі та переважно відокремлені від початкових шкіл та гімназій навчальні заклади. У них мають бути тільки 10-12 класи. Такі ліцеї готуватимуть до вступу в заклади вищої освіти. А учні в них обиратимуть профілі навчання та додатково предмети або курси, які викладатимуть разом з обовʼязковими навчальними дисциплінами.

«Тут застосовуватимуть дослідницькі методи навчання, проєктну та практичну роботу, будуть сучасні лабораторії, оснащені класні кімнати. Якщо ліцей розташований далеко, для учнів організують доїзд на шкільних автобусах (до 30 км) або проживання в пансіонах (від 30 км)», — пообіцяли у Міносвіти.

За словами Федорова, запит на цю реформу був «колосальним», опитування показало, що 91% старшокласників і 83% студентів професійних закладів хотіли б обирати частину предметів для вивчення самостійно.

Додається, у 2024/2025 роках реформа стартує в тридцяти пілотних ліцеях, далі МОН масштабуватиме її на інші заклади освіти.

Читайте також