Вчора, 4 жовтня, стало відомо про виплату першої в Україні винагороди викривачеві корупції. Водночас можливість таких виплат запровадили ще у 2019 році.

Про це повідомили у Національному агентстві з питань запобігання корупції.

У НАЗК додали, викривач повідомив, що йому пропонували 24 мільйони гривень хабаря. Для цього він мав внести «позитивний» висновок аудиту щодо робіт на замовлення Міноборони, виконаних компанією-підрядником. Це дозволило б компанії отримати повну оплату в понад 400 мільйонів гривень за облаштування спецоб’єкта та претендувати на майбутні договори з Міноборони.

Викривач корупції Андрій Бойко / Фото: НАЗК

У березні 2023 року за цією справою на чотири з половиною роки засудили ексзаступника начальника одного з управлінь Міноборони. Але суд відмовив у виплаті винагороди викривачеві, мотивувавши рішення тим, що він офіційно повідомив про виявлений злочин у межах своїх службових повноважень і тому не має права на винагороду. Однак наприкінці 2023 року Апеляційна палата ВАКС задовольнила його апеляційну скаргу та присудила виплату.

«Це — фундаментальна подія для подальшого розвитку інституту викривання в Україні та формування сталої культури викривання. На черзі — наступний кейс», — заявив голова НАЗК Віктор Павлющик.

Водночас в агентстві не повідомили про особу викривача та інші деталі справи. Однак це зробили журналісти Суспільного, провівши розмову з чоловіком.

За їх інформацією, викривачем виявився чинний військовий Андрій Бойко. Він звернувся із заявою до Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) ще у 2021 році.

Викривач корупції Андрій Бойко / Фото: НАЗК

«Я був на той момент директором Департаменту внутрішнього аудиту Міноборони. Мені запропонували хабар в еквіваленті майже мільйон доларів. Я доповів про це міністру оборони. І, відповідно до законодавства звернувся в правоохоронні органи. І далі справа була затаємнена, було надано гриф секретності. Досудове розслідування йшло майже пів року чи більше. І після того, як вручили підозру посадовій особі, яка пропонувала хабар, і тоді мені був наданий статус викривача», — розповів журналістам Андрій Бойко.

Розповідаючи про деталі справи, він додав, тоді мова йшла про певний військовий об’єкт. На нього державою було витрачено понад 300 мільйонів гривень. Але щоб цей об’єкт було прийнято, потрібно було підтвердити повноту і якість виконання робіт. Це питання якраз було доручено Андрію Бойко та департаменту, яким він керував.

«Нас довгий час не допускали на цей об’єкт, тому що, мабуть, були певні негаразди. І коли зрозуміли, що більше варіантів немає, об’єкт потрібно здати, тоді було вирішено запропонувати мені ось цей хабар», — пояснив викривач.

Він також наголосив, своїми діями з викриття корупції намагався допомогти Міністерству оборони, змінити ситуацію на краще.

«Корупція підривала довіру до Міноборони, і я діяти інакше не міг», — пояснив викривач.

Голова НАЗК Віктор Павлющик під час інтервʼю також додав, на черзі ще один аналогічний кейс.

Віктор Павлющик / Фото: НАЗК

Додається, виплата фінансової винагороди стала можлива завдяки зміні порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті на здійснення заходів з реалізації антикорупційних стратегій. У НАЗК пообіцяли, питання врегулювання подальших виплат винагороди викривачам є пріоритетним для НАЗК.

Довідково

Відповідно до статті 53-7 Закону України «Про запобігання корупції», викривач може отримати 10% від грошового розміру предмета корупційного злочину або розміру завданих державі збитків від злочину після ухвалення обвинувального вироку суду. Однак розмір винагороди не може перевищувати трьох тисяч мінімальних заробітних плат, встановлених на час вчинення злочину.

Нагадаємо, Україна не є першою країною щодо започаткування виплати винагороди викривачам. Практика виплати винагороди існує до прикладу в США, Литві, Чорногорії, Південній Кореї, однак різняться законодавчі вимоги щодо реалізації такого права та умови виплати винагороди. У заохоченні викривачів Україна йде шляхом, який довів свою ефективність в інших країнах. Так, наприклад, Закон про наклеп в США фіксує, що викривачі можуть отримати винагороду в розмірі 15-25% від будь-яких вилучених коштів і штрафів. 

Читайте також