Військові, родичі загиблих представники громадянського суспільства та медіаспільноти звернулися з відкритим листом, на ім’я Президента України, Прем’єр-міністра та Міністерці у справах ветеранів, в якому закликали «зупинити неорадянські практики кулуарного ухвалення рішень, проведення тендерів і призначення виконавців будівництва» та провести відкритий загальнонаціональний архітектурний конкурс.

Відповідне звернення було опубліковано на сайті видання «Українська Правда».

Автори зазначили в листі, що «від початку процес побудови найважливішого військового некрополю є вкрай непрозорим та йде всупереч прийнятим практикам західних демократій, зі стандартами яких Україна прагне асоціюватися».

«Дорожня карта відкритого архітектурного конкурсу на ескізний проєкт НВМК, де мали б ідейно змагатися найкращі фахівці України, була спеціально розроблена Національною спілкою архітекторів України для Міністерства ветеранів ще навесні 2023 року. Втім, цей благородний задум був затьмарений різкою зміною поведінки відповідальних структур та осіб, які замінили чесну конкуренцію круглими столами, що слугували лише імітацією широкого громадського та експертного обговорення», — додається в листі.

Так, перший тендер на ескізний проєкт НВМК відбувся в серпні-вересні 2023 року. Однак, як звернула увагу громадськість, головним архітектором підрядника, з яким уклали договір, був Сергій Дербін, який після початку російсько-української війни відвідував конференцію у Москві 2015 року.

Іншим підрядником на зведення комплексу став консорціум підрядників «Білдінг.ЮА», одна з компаній якого (компанія АКАМ) пов’язана з бізнесменом Вадимом Єрмолаєвим, який потрапив до санкційних списків за ведення бізнесу в окупованому Криму.

«Компанія АКАМ стала головним постачальником граніту для майбутнього меморіального комплексу НВМК. Тож інші види каменю, які є в Україні і які б могли бути використані в будівництві ключових споруд меморіального кладовища, не обговорювалися з представниками громадськості та експертних кіл, звернули увагу підписанти спільного звернення», — зазначили у зверненні.

Залишити свій підпис до листа, яким громадськість вимагає забезпечити рівне право українських архітекторів та митців чесно і справедливо боротися за можливість долучитися до створення НМВК можна тут.

Читайте також

  • Національне меморіальне кладовище має бути відкрите для поховань вже цього року — Шмигаль