Харківський народний депутат та ініціатор законопроєкту №12414 Олександр Бакумов заявив, що документ спершу стосувався зниклих безвісти й «не мав нічого спільного з тим, у що перетворився після другого читання». 22 липня Верховна рада голосувала за правки, які обмежують незалежність антикорупційних структур НАБУ та САП.

Про це повідомили у «Слідство.Інфо».

«Цей законопроєкт було спрямовано на те, щоб врегулювати питання, пов’язані з людьми, які зникли безвісти. Щоб прокурор міг передавати справи від одного слідчого підрозділу до іншого. Тобто щоб досудове розслідування здійснювалось за місцем знаходження близького родича зниклого безвісти, а не, наприклад, десь у Харкові, біля Куп’янська або Краматорська», — заявив нардеп.

Олександр Бакумов наголосив, що запропоновані до другого читання поправки ніяк не пов’язані з «предметом правового регулювання, передбаченим у зареєстрованому законопроєкті», і стосуються зовсім інших питань. 

«У першому читанні Комітет [Комітет Верховної Ради України з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності, — ред.] мав сказати: “Під час підготовки до другого читання Комітет вважає, що тут і тут треба виправити: в законі про прокуратуру, наприклад, змінити те і те, а в Кримінально-процесуальному кодексі в статті такій-то змінити інше. Але цього не було. Тому я вважаю, що це зовсім різні законопроекти. Але сталося, що сталося”, — запевнив народний депутат. 

Зрештою Олександр Бакумов сказав, що не може підтримати ці поправки, адже не мав можливості ознайомитися з ними й проаналізувати їх.  

«Моя відповідь на те, як мене поставлено перед фактом: я не хочу голосувати за те, чого я не можу спрогнозувати. Тому я не підтримав цю ініціативу», — підкреслив Олександр Бакумов.

Що відомо про законопроєкт №12414 з правками

За словами керівника САП Олександра Клименка, прийняття у другому читанні законопроєкту з правками — це кінець незалежної роботи Спеціальної антикорупційної прокуратури та Національного антикорупційного бюро.

«Фінальної версії законопроєкту ми не бачили, але розуміємо, що фактично знищується незалежність цих двох інституцій від будь-якого політичного впливу на наші розслідування», — заявив Клименко.

Законопроєкт з правками, які внесли в останній момент, підтримали 263 депутати. Проти були 13 депутатів, ще 13 — утрималися. Його також підписав голова Верховної Ради Руслан Стефанчук. Зараз законопроєкт чекає на підпис Президента України Володимира Зеленського.

Керівник НАБУ Семен Кривонос під час пресконференції звернувся до президента з проханням ветувати закон.

Наразі законопроєкт очікує підпису президента. У разі його ухвалення передбачено, що:

  • Генеральний прокурор отримує доступ до всіх справ НАБУ або може надати такий доступ будь-якому іншому прокурору;
  • Має право давати обов’язкові письмові вказівки детективам НАБУ і, в разі їх невиконання, змінювати підслідність, передаючи справу іншим органам;
  • Може закрити розслідування на вимогу сторони захисту;
  • Сам вирішує спори про підслідність;
  • Самостійно підписує підозри топпосадовцям;
  • Керівник САП втрачає право входити до групи прокурорів — це вирішує тільки Генпрокурор.

Читайте також