Вчора, 16 грудня, журналісти Української Правди опублікували розслідування, яке свідчить про ймовірні знущання керівництва 211-ої понтонно-мостової бригади над солдатами, в тому числі під час будівництва ними фортифікацій на Харківщині. У звʼязку з цим Уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець закликав терміново організувати службове розслідування, результати якого мають бути оприлюднені публічно.
Про це Омбудсман повідомив 17 грудня, відповідаючи на питання журналістів у Харкові.
Лубінець запевнив, юридична реакція з його боку на можливі порушення прав військових була ще вчора, 16 грудня.
«Мною були направлені термінові акти реагування, тобто юридичні документи, до військової служби правопорядку, до правоохоронного сектору, до Міністерства оборони України. У всіх цих документах я вимагаю прозорого розслідування», — сказав Лубінець.
Омбудсман додав, у разі підтвердження порушення прав військових він буде вимагати притягнення до кримінальної відповідальності фігурантів цієї справи.
«Я хочу сказати, про ймовірні факти порушень у цій бригаді було відомо ще з вересня. Тому ми зараз перевіряємо не лише оприлюднені вчора дані, а й загалом інформацію про всі скарги військових цієї бригади та реакцію на них відповідальних осіб, зокрема, у військовій структурі», — пояснив Лубінець.
Підсумовуючи він додав, що розгляд відповідних правопорушень є частиною його роботи, як Омбудсмана. Тож загалом цьогоріч їх команді вдалося розглянути близько чотирьох тисяч схожих звернень від військових, серед яких є і харківські. При чому на першому місці за кількістю скарг, за словами Лубінця, звернення про порушення прав на відпустку, про невиплати разової грошової допомоги за поранення, а також окремі звернення щодо незаконних дій командирів частин.
Водночас Омбудсман наразі не зміг назвати точної кількості ймовірних постраждалих від дій командування 211 бригади, «через таємницю слідства».
На противагу заяві Лубінця, у своєму повідомлені від 17 грудня в Державному бюро розслідувань повідомили, що до ситуації з розслідуванням УП жодних повідомлень про відповідні порушення прав військових у цій бригаді до них не надходило. Але вони запевнили, наразі працівники ДБР уже почали розслідування кримінального провадження щодо виявлення можливих фактів застосування службовими особами 211 бригади Сил підтримки ЗСУ нестатутних заходів впливу та насильства до підлеглих.
Контекст
16 грудня журналісти УП зʼясували, що керівництво 211-ої, зокрема, полковник Олег Побережнюк та його похресник Владислав Пастух, вимагали у військових кошти й знущався над ними. Відповідно до матеріалів розслідування, солдатам погрожували кинути їх «на м’ясо». Крім того, один із солдатів з Тернопільщини розповів журналістам, що його прив’язували до дерев’яного хреста і фізично знущалися за пияцтво.
Крім того, сам комбриг відправляв деяких бійців на Хмельниччину для будівництва власного будинку.
Зазначається, наразі кримінальне провадження щодо нестатутних заходів впливу відкрила Тернопільська спеціалізована прокуратура у сфері оборони. А Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський наказав відправити до бригади комісію Військової служби правопорядку. Міністр оборони Рустем Умєров анонсував законопроєкт про впровадження посади військового Омбудсмана для розгляду відповідних випадків, інші подробиці ще не відомі.
Читайте також
- «Можливе підсилення»: Лубінець прокоментував створення нової посади військового Омбудсмана.
- Жителі Харківщини за рік надіслали близько восьми тисяч звернень щодо порушення їх прав — Лубінець.