В Україні загальна мобілізація та воєнний стан подовжені до 15 листопада 2023 року. Пролонгація означає, що всі чоловіки від 18 до 60 років вважаються військовозобов’язаними та можуть бути примусово мобілізовані для захисту країни. Виключенням вважаються люди, в яких є гарантоване законом право на відстрочку. Хто саме, як отримати відстрочку та що робити, коли військкомат не приймає заяву — пояснює юристка громадської організації «Юридична сотня» Ольга Марко.
Хто має право на відстрочку від мобілізації у воєнний час в Україні
Відстрочку від призову під час мобілізації в особливий період можуть отримати певні категорії військовозобов’язаних, які чітко описані у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Зазначимо, що існує тимчасова відстрочка (до завершення певних обставин) та повне звільнення від мобілізації. Останнє реалізується, якщо громадянин старше 60 років або має інвалідність чи тяжку невиліковну хворобу, яка дає право на повне звільнення від мобілізації.
Тимчасова відстрочка, згідно з законом, може надаватися через:
- сімейні обставини;
- стан здоров’я;
- здобуття освіти або продовження професійної діяльності;
- звільнення від мобілізації за видом діяльності;
- бронювання підприємством.
Як отримати відстрочку?
Звернутися із заявою до центру комплектування та соціальної підтримки за місцем проживання особи. До заяви необхідно додати документи, що підтверджують право особи на відстрочку у залежності від підстав.
ТЦК та СП розглядає заяву разом з документами протягом 30 днів. За результатами особу буде повідомлено про надання відстрочки. За потреби, у військово-обліковому документі може бути зроблений запис про надання відстрочки та про строки її дії.
Що робити, якщо ТЦК та СП не приймають заяву про надання відстрочки від мобілізації
— Якщо працівники ТЦК та СП не приймають заяву на відстрочку особисто від громадянина, тоді можна надіслати її поштою рекомендованим листом. Тоді в особи буде підтвердження подання заяви й факту (не)отримання документів ТЦК та СП її забрали. Якщо й це не спрацює, можна звернутись на окрему лінію Міноборони, де приймаються скарги на роботу ТЦК та СП за номером телефону:
0 800 31 01 79; електронною поштою: [email protected] або у чат-бот в Telegram.
Як діяти у разі отримання повістки, якщо є підстави для відстрочки
Якщо ви отримали повістку, але маєте підставу для відстрочки від мобілізації, потрібно з’явитися до відповідного Територіального центру комплектування та соціальної підтримки з пакетом документів, що підтверджують цей факт. Також ви маєте написати відповідну заяву до ТЦК та СП й прикріпити до неї усі наявні документи.
Юристка Ольга Марко наголошує, що наявність підстав для відстрочки не звільняє від проходження військово-лікарської комісії (ВЛК), оскільки вона є частиною військового обліку.
Що робити, якщо ВЛК визнає придатним, попри обставини для надання відстрочки
– Якщо за висновком ВЛК особа придатна до проходження військової служби, але разом з тим у неї є підстави для відстрочки (сімейні, пов’язані з освітою тощо), ТЦК таку особу мобілізувати не може, адже у даних випадках придатність значення не має. Інша ситуація, якщо ВЛК визнає особу придатною, проте стан здоров’я не відповідає даному висновку. Тоді необхідно оскаржувати рішення ВЛК
Як оскаржити висновок ВЛК
Для оскарження висновку міської чи районної ВЛК потрібно подати заяву до ВЛК вищого рівня або Центральної ВЛК та вказати причину перегляду постанови. Крім того, надати документи, які вела комісія, та результати попередніх медичних обстежень.
Також можливе оскарження в судовому порядку. Для цього потрібно звернутися до окружного адміністративного суду або напряму, або після ВЛК, якщо ви не погоджуєтеся з останнім висновком комісії. У такому випадку потрібно надати документи, що обґрунтовують незгоду.
Якщо людина спочатку звертається у досудовому порядку, то вона має три місяці оскарження висновку комісії у суді. Термін починається з дня отримання рішення про розгляд заяви. Якщо людина звертається одразу до суду, то має шість місяців з дня винесення постанови ВЛК.
Юристка Ольга Марко наголошує, що оскарження ВЛК не є обставиною для відтермінування мобілізації, тож людина може бути призвана до армії в процесі.
«Оскільки до моменту поки ВЛК вищого рівня не змінить вже наявний висновок (не постановить нове рішення), він вважається чинним»
Чи дає відстрочка право перетинати кордон
Усі, хто має право на відстрочку від призову, мають також право на перетин державного кордону, згідно з частиною 1 статті 23 Закону України «Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку». Варто зазначити, що військовозобов’язаний, що має відстрочку від мобілізації, має повернутися до закінчення її строку. У випадку перевищення терміну дії можливе притягнення до адміністративної відповідальності за ухилення від мобілізації.
Скасування відстрочки від мобілізації для студентів старше за 30 років
4 вересня у Верховній Раді зареєстрували законопроєкт, що передбачає внесення змін до закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» щодо скасування відстрочки для деяких студентів. У разі ухвалення документа відстрочка для студентів 30+ діятиме за наступних умов:
- Отримання професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти.
- Форми навчання: денна та дуальна.
- Підвищення рівня освіти, що була отримана раніше.
- Процес навчання має розпочатися до 31 року.
Подобається матеріал? Долучайся до Спільноти читачів та допомагай нам розповідати більше важливих історій
Чи варто перейматися студентам старше 30 років, які вже отримують другу вищу освіту?
Юристка Ольга Марко розповідає, що поки зміни не прийняті, причин для мобілізації студентів старше 30 років немає. Однак, якщо припустити прийняття таких змін, тоді особам, які не підпадатимуть під вказані категорії, ТЦК та СП не продовжить термін відстрочки, тож їх можуть мобілізувати.
Втім це не стосується докторантів, наукових та науково-педагогічних працівників які навчаються за денною або дуальною формами. Вони не підлягатимуть мобілізації.
Відстрочка від мобілізації у зв’язку з доглядом за родичами
Отримати відстрочку від мобілізації, згідно зі змінами у статті 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», які набули чинності 30 червня 2023 року, може також опікун людини, яка судом визнана недієздатною або той, хто доглядає за людиною, яка за висновком МСЕК або лікарської комісії потребує постійного догляду й немає інших близьких осіб, які можуть це зробити.
Відстрочку від мобілізації можуть отримати люди, які мають:
- дружину (чоловіка) з інвалідністю І, ІІ чи ІІІ групи;
- батьків або батьків дружини/чоловіка з інвалідністю І чи II групи.
Якщо в родині, наприклад, є двоє чоловіків призовного віку та одна людина, що потребує постійного догляду, визначити, кому з них простіше буде отримати відстрочку від мобілізації важко. Оскільки подібна черговість не визначена законодавством.
За словами Ольги Марко, на практиці це працює по різному, а єдиного правила немає.
Документи, що підтверджують факт догляду є:
- довідка лікарсько-консультативної комісії (ЛКК) про необхідність здійснення постійного стороннього догляду;
- акт встановлення факту здійснення постійного стороннього догляду;
- посвідчення, довідки про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд;
- акт обстеження житлово-побутових умов сімʼї.
У чому різниця між обмежено придатним та непридатним до військової служби під час воєнного стану
Якщо ви отримали «білий» військовий квиток та вважаєтеся обмежено придатним у воєнний час, це не дає права на відстрочку від мобілізації. Згідно з законом обмежено придатний громадянин у воєнний час підлягає призову на військову службу під час мобілізації, проте з певними обмеженнями. Водночас якщо за висновком військово-лікарської комісії вас визнано непридатним у воєнний час, це є підставою для втрати статусу військовозобов’язаного та зняття з військового обліку.
Особи, визнані обмежено придатними до військової служби, – непридатні до служби у високомобільних десантних військах, плавскладі, морській піхоті, спец-спорудах. Однак вони можуть проходити військову службу у частинах (підрозділах) забезпечення, військових комісаріатах, установах, організаціях, навчальних закладах, або можуть навіть виконувати завдання на передовій, якщо їм дозволяє стан здоров’я.
Чи може звільнений зі служби військовослужбовець отримати відстрочку від мобілізації аби його не призвали вдруге
– У більшості випадків підстави для звільнення та відстрочки збігаються, тому військовий після звільнення отримує відстрочку через аналогічну підставу. Проте є випадки, коли для отримання відстрочки встановлені додаткові умови. Наприклад, якщо дружина потребує постійного догляду, то для звільнення буде достатнього підтвердити факт такої потреби, а от для відстрочки необхідно оформлювати догляд.
Якщо ж військовий звільняється за власним станом здоров’я, наприклад, по непридатності з виключенням з військового обліку, тоді по прибуттю до ТЦК та СП його виключають з військового обліку. Він більше не є військовозобов’язаним, а тому не може бути мобілізованим.
Читайте також:
- Хронологія деокупації Харківщини: як це було
- «Це війна сорокарічних»: історія військової кар’єри професора ХНУМГ ім. Бекетова
- єВідновлення: як жителям Харківської області отримати компенсацію за пошкоджене житло
Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!